ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4709, 25 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Wideo13 maja 2020r. godz. 14:01, odsłon: 7690, Bolec.Info
Władze otworzyły laboratorium - testy będą robione w Bolesławcu.
Bolesławiec - Informacje: Oficjalne otwarcie laboratorium Otwarcie laboratorium w szpitalu w Bolesławcu. (fot. Kazimierz Marczewski)

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu uruchomione zostało laboratorium molekularne, które umożliwia badanie i wykrywanie przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu zaledwie kilku godzin. Testy oraz nowy sprzęt diagnostyczny może służyć również wykrywaniu innych chorób zakaźnych np. HIV, czy wirusowe zapalenie wątroby.

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu otwarto dziś nowe laboratorium. Dzięki niemu nawet 400 próbek dziennie będzie badane na obecność koronawirusa. Inwestycja warta 1,4 miliona złotych i była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu w ramach Dolnośląskiego Pakietu Dla Ochrony Zdrowia. W otwarciu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski, starosta Tomasz Gabrysiak i prezydent Piotr Roman.

Sytuacja epidemiczna w Polsce rozwija się dynamicznie, dlatego wciąż niezwykle ważne jest wykonywanie dużej ilości testów identyfikujących osoby zakażone koronawirusem. Od dziś zadanie takie będzie spełniać szpital w Bolesławcu, gdzie otwarto właśnie nowe laboratorium.

- Ilość przeprowadzanych testów jest kluczowa w walce z koronawirusem. Systematycznie powiększamy liczbę laboratoriów wykonujących takie badania na Dolnym Ślasku. W sumie mamy już 8 takich laboratoriów w regionie i planujemy otwierać kolejne - wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Aby nowe laboratorium mogło przeprowadzać specjalistyczne badania w kierunku koronawirusa metodą PCR konieczny był zakup niezbędnego sprzętu, odczynników, oraz dostosowanie laboratorium i przeszkolenie personelu. Laboratorium diagnostyki molekularnej składa się z pomieszczeń, w których znajdują się specjalistyczne maszyny: komory laminarne, separatory, analizatory oraz inny sprzęt pomocniczy, który jest przeznaczony w całości do wykonywania badań tzw. PCR w kierunku koronawirusa.

Dziennie może tu być wykonywanych nawet 400 badań, a obecne zapotrzebowanie szpitala sięga 200. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,4 miliona złotych i był dofinansowany z funduszy europejskich. W sumie, w ramach finansowanego przy wsparciu środków unijnych Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia, szpital powiatowy w Bolesławcu otrzymał pomoc wysokości 5,5 miliona złotych.

Diagnostyka koronawirusa u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii. Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim, zgodnie z zalecaniami WHO, testy genetyczne metodą RT-PCR, a pomocniczo również testy immunologiczne. Laboratorium ma możliwość identyfikowania również innych wirusów.

Laboratorium Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zostało wpisane na rządową listę laboratoriów COVID https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Dodatkowo z badań będzie można korzystać w systemie DRIVE THRU - próbka badania pobierana będzie od osób przebywających w samochodzie.

O laboratorium informowaliśmy w tekście: Od dziś testowe testy w Bolesławcu

Kliknij TUTAJ i przyłącz się do facebookowej grupy, w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

~Kasztanowatordzawy Narcyz   13 maja 2020r. o 15:24

~Kasztanowatordzawy Narcyz

Postów:

Obecność starosty na tej szopce otwierającej labolatorium to wystarczający powód do jego dymisji. Wczoraj odmówił jako radny udziaľu w sesji czyli epogeum pracy radnego bo jak oświadczył 20 osób na wielkiej sali to zagrożenie epidemiologiczne a dziś praktycznie ramie w ramie bez odległości od prezydenta, marszałka w pełnym uśmiechu bierze udział w uroczystości totalnie niepotrzebnej. Pokazał brak szacunku do radnych, do mieszkańców, a przedewszystkim do pacjentów o zarażonym personelu niewspominając. Jeśli sam sie nie poda do dymisji, powinien jako ewidentnie przełożony poprosić o jego dymisje sam prezydent. Chyba, że też dla niego mieszkańcy są warci tylko tyle co poparcie. Jeszcze dziś!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Zielonobiała Tawuła   13 maja 2020r. o 16:11

~Zielonobiała Tawuła

Postów:

50 metrów blizej tez było otwarcie budowy bloku operacyjnego ,tez dziarsko sie prezentowali podpisywali na planach LANSOWALI zużyte hasła.I co? Stoją filary budowli NISZCZEJA. TACY TO GOSPODARZE DLA FLESZA I SZKIELKA...KAZDA OKAZJA BY COS OTWORZYC NIE KONIECZNIE SKONCZYC:) Otwieracze zawodowi :) to lubią najbardziej.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Bakłażanowy Styrakowiec   13 maja 2020r. o 16:16

~Bakłażanowy Styrakowiec

Postów:

Fachowcy się nadają do otwierania, ale piwa bezalkoholowego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ognisty Kocanki   13 maja 2020r. o 16:23

~Ognisty Kocanki

Postów:

'Openerzy" by z angielska wyszlo :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudawobrązowy Dzwonek   13 maja 2020r. o 16:28

~Rudawobrązowy Dzwonek

Postów:

Przypomina sie kawal o modernizacji polskuego okretu wystarczy okno odmalowac
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudawobrązowy Dzwonek   13 maja 2020r. o 16:30

~Rudawobrązowy Dzwonek

Postów:

Ale pranie okazja jak nic
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotobrązowy Kopytnik   13 maja 2020r. o 17:26

~~Złotobrązowy Kopytnik

Postów:

Zazdrość was zżera - bo to kolejny wielki sukces Pana Dyrektora we współpracy z władzami samorządowymi ! Brawo - czekamy na następne
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szarobrunatny Rozchodnik   13 maja 2020r. o 17:38

~~Szarobrunatny Rozchodnik

Postów:

~~Złotobrązowy Kopytnik napisał(a): Zazdrość was zżera - bo to kolejny wielki sukces Pana Dyrektora we współpracy z władzami samorządowymi ! Brawo - czekamy na następne


Chcesz pogrzebu ,oddaj chorego miejscowym . Jak kochasz ,zapłać każde pieniądze aby tu nie trafił .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

reklama Efekt-Okna zaprasza
reklama Zapraszamy
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.