ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4709, 25 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Wideo13 maja 2020r. godz. 14:01, odsłon: 7692, Bolec.Info
Władze otworzyły laboratorium - testy będą robione w Bolesławcu.
Bolesławiec - Informacje: Oficjalne otwarcie laboratorium Otwarcie laboratorium w szpitalu w Bolesławcu. (fot. Kazimierz Marczewski)

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu uruchomione zostało laboratorium molekularne, które umożliwia badanie i wykrywanie przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu zaledwie kilku godzin. Testy oraz nowy sprzęt diagnostyczny może służyć również wykrywaniu innych chorób zakaźnych np. HIV, czy wirusowe zapalenie wątroby.

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu otwarto dziś nowe laboratorium. Dzięki niemu nawet 400 próbek dziennie będzie badane na obecność koronawirusa. Inwestycja warta 1,4 miliona złotych i była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu w ramach Dolnośląskiego Pakietu Dla Ochrony Zdrowia. W otwarciu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski, starosta Tomasz Gabrysiak i prezydent Piotr Roman.

Sytuacja epidemiczna w Polsce rozwija się dynamicznie, dlatego wciąż niezwykle ważne jest wykonywanie dużej ilości testów identyfikujących osoby zakażone koronawirusem. Od dziś zadanie takie będzie spełniać szpital w Bolesławcu, gdzie otwarto właśnie nowe laboratorium.

- Ilość przeprowadzanych testów jest kluczowa w walce z koronawirusem. Systematycznie powiększamy liczbę laboratoriów wykonujących takie badania na Dolnym Ślasku. W sumie mamy już 8 takich laboratoriów w regionie i planujemy otwierać kolejne - wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Aby nowe laboratorium mogło przeprowadzać specjalistyczne badania w kierunku koronawirusa metodą PCR konieczny był zakup niezbędnego sprzętu, odczynników, oraz dostosowanie laboratorium i przeszkolenie personelu. Laboratorium diagnostyki molekularnej składa się z pomieszczeń, w których znajdują się specjalistyczne maszyny: komory laminarne, separatory, analizatory oraz inny sprzęt pomocniczy, który jest przeznaczony w całości do wykonywania badań tzw. PCR w kierunku koronawirusa.

Dziennie może tu być wykonywanych nawet 400 badań, a obecne zapotrzebowanie szpitala sięga 200. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,4 miliona złotych i był dofinansowany z funduszy europejskich. W sumie, w ramach finansowanego przy wsparciu środków unijnych Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia, szpital powiatowy w Bolesławcu otrzymał pomoc wysokości 5,5 miliona złotych.

Diagnostyka koronawirusa u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii. Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim, zgodnie z zalecaniami WHO, testy genetyczne metodą RT-PCR, a pomocniczo również testy immunologiczne. Laboratorium ma możliwość identyfikowania również innych wirusów.

Laboratorium Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zostało wpisane na rządową listę laboratoriów COVID https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Dodatkowo z badań będzie można korzystać w systemie DRIVE THRU - próbka badania pobierana będzie od osób przebywających w samochodzie.

O laboratorium informowaliśmy w tekście: Od dziś testowe testy w Bolesławcu

Kliknij TUTAJ i przyłącz się do facebookowej grupy, w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

~Ciemnoróżowy Przebiśnieg   13 maja 2020r. o 17:38

~Ciemnoróżowy Przebiśnieg

Postów:

A kiedy ruszy ? Czy tak jak z rezonansem magnetycznym ? Temat tluczony przez rok A dalej nieczynny. Niewykorzystany. A Tyle kasy gminy dały Ale za to ile było okazji do wywiadów...Chyba tylko po to został zakupiony.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ciemnoróżowy Przebiśnieg   13 maja 2020r. o 17:41

~Ciemnoróżowy Przebiśnieg

Postów:

A kiedy ruszy ? Czy tak jak z rezonansem magnetycznym ? Temat tluczony przez rok A dalej nieczynny. Niewykorzystany. A Tyle kasy gminy dały. Ale za to ile było okazji do wywiadów...chyba tylko po to został zakupiony.i tak sobie stoi I rdzewieje.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotobrązowy Kopytnik   13 maja 2020r. o 18:02

~~Złotobrązowy Kopytnik

Postów:

....Chcesz pogrzebu ,oddaj chorego miejscowym . Jak kochasz ,zapłać każde pieniądze aby tu nie trafił .
Jasne - jedź do Zgorzelca
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/sulikow-nastolatek-jezdzil-od-szpitala-do-szpitala-zmarl/sb60z9z#slajd-1
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnolawendowa Aksamitka   13 maja 2020r. o 18:13

~Jasnolawendowa Aksamitka

Postów:

Same otwarcia:) oficjalne,szkoda gadać , Do normalnego funkcjonowania to chyba daleko patrząc na wcześniejsze deklarowane daty przez Dyrektora.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwonozłoty Łubinnik   13 maja 2020r. o 18:34

~~Czerwonozłoty Łubinnik

Postów:

Prezydent stoi rzeczywiście jak gangster.
proponuję panom mniej szumu robić koło tej sprawy a raczej wezcie się chlopoki do roboty.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brunatnoczarny Kosmos   13 maja 2020r. o 18:36

~~Brunatnoczarny Kosmos

Postów:

Nasz kochany i oddany prezydent ! super ! mamy Polskie wuhan :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Morelowa Irga   13 maja 2020r. o 18:42

~Morelowa Irga

Postów:

Dla przypomnienia. W marcu z wielką pompą przy udziale telewizji i innych mediów, rozpoczęliśmy w bolesławieckiej firmie szycie maseczek i kombinezonów dla naszego szpitala.Dziś niestety pracowaliśmy ostatni dzień, bo szpital już maseczek i kombinezonów nie potrzebuje, wiedząc o tym, że szczyt zachorowań dopiero przed nami. Być może dostali lepszy gatunkowo materiał z Chin. A tak na koniec dodam, że dziś nikogo z powiatu nie było, żeby pomóc i doradzić, co zrobić aby nie zamykać bolesławieckiej szwalni, żeby ludzie nie stracili pracy!.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudobrunatnyrudawy Wrzosiec   13 maja 2020r. o 18:47

~~Rudobrunatnyrudawy Wrzosiec

Postów:

Romek - Sumo jak zawsze w rozkroczu i przytytym wyprężu .. pomiędzy Gabrysiakiem i Przybylskim. Oba chłopaki po tych samych pieniądzach. ... fuj
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

reklama Zapraszamy
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.