ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4829, 23 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Wideo13 maja 2020r. godz. 14:01, odsłon: 8227, Bolec.Info
Władze otworzyły laboratorium - testy będą robione w Bolesławcu.
Bolesławiec - Informacje: Oficjalne otwarcie laboratorium Otwarcie laboratorium w szpitalu w Bolesławcu. (fot. Kazimierz Marczewski)

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu uruchomione zostało laboratorium molekularne, które umożliwia badanie i wykrywanie przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu zaledwie kilku godzin. Testy oraz nowy sprzęt diagnostyczny może służyć również wykrywaniu innych chorób zakaźnych np. HIV, czy wirusowe zapalenie wątroby.

W szpitalu powiatowym w Bolesławcu otwarto dziś nowe laboratorium. Dzięki niemu nawet 400 próbek dziennie będzie badane na obecność koronawirusa. Inwestycja warta 1,4 miliona złotych i była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu w ramach Dolnośląskiego Pakietu Dla Ochrony Zdrowia. W otwarciu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski, starosta Tomasz Gabrysiak i prezydent Piotr Roman.

Sytuacja epidemiczna w Polsce rozwija się dynamicznie, dlatego wciąż niezwykle ważne jest wykonywanie dużej ilości testów identyfikujących osoby zakażone koronawirusem. Od dziś zadanie takie będzie spełniać szpital w Bolesławcu, gdzie otwarto właśnie nowe laboratorium.

- Ilość przeprowadzanych testów jest kluczowa w walce z koronawirusem. Systematycznie powiększamy liczbę laboratoriów wykonujących takie badania na Dolnym Ślasku. W sumie mamy już 8 takich laboratoriów w regionie i planujemy otwierać kolejne - wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Aby nowe laboratorium mogło przeprowadzać specjalistyczne badania w kierunku koronawirusa metodą PCR konieczny był zakup niezbędnego sprzętu, odczynników, oraz dostosowanie laboratorium i przeszkolenie personelu. Laboratorium diagnostyki molekularnej składa się z pomieszczeń, w których znajdują się specjalistyczne maszyny: komory laminarne, separatory, analizatory oraz inny sprzęt pomocniczy, który jest przeznaczony w całości do wykonywania badań tzw. PCR w kierunku koronawirusa.

Dziennie może tu być wykonywanych nawet 400 badań, a obecne zapotrzebowanie szpitala sięga 200. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,4 miliona złotych i był dofinansowany z funduszy europejskich. W sumie, w ramach finansowanego przy wsparciu środków unijnych Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia, szpital powiatowy w Bolesławcu otrzymał pomoc wysokości 5,5 miliona złotych.

Diagnostyka koronawirusa u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii. Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim, zgodnie z zalecaniami WHO, testy genetyczne metodą RT-PCR, a pomocniczo również testy immunologiczne. Laboratorium ma możliwość identyfikowania również innych wirusów.

Laboratorium Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zostało wpisane na rządową listę laboratoriów COVID https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Dodatkowo z badań będzie można korzystać w systemie DRIVE THRU - próbka badania pobierana będzie od osób przebywających w samochodzie.

O laboratorium informowaliśmy w tekście: Od dziś testowe testy w Bolesławcu

Kliknij TUTAJ i przyłącz się do facebookowej grupy, w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu.


Przyłącz się do facebookowej grupy "Koronawirus w Bolesławcu - tylko WAŻNE informacje z terenu powiatu" , w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu. Kliknij w TEN link.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

~~Grafitowy Cypryśnik   13 maja 2020r. o 22:15

~~Grafitowy Cypryśnik

Postów:

Błazenada, to zdjęcie !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Grafitowy Cypryśnik   13 maja 2020r. o 22:19

~~Grafitowy Cypryśnik

Postów:

Zdjęcie notabli, to zdjęcie niczym RUTKOWSKI PATROL!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotobrązowy Kopytnik   13 maja 2020r. o 22:26

~~Złotobrązowy Kopytnik

Postów:

~~Czerwona Dynia napisał(a): Te opinie potwierdził lekarz ze szpitala dziecięcego w Pekinie, Zhu Linsheng, który przyznał, że maseczki mogą znacząco ograniczyć dopływ tlenu do organizmu, co w niektórych, bardzo skrajnych przypadkach, może doprowadzić nawet do śmierci.

A jak jeszcze bedzie to w zasięgu 5G - to już wszyscy umrą
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Grafitowy Cypryśnik   13 maja 2020r. o 22:27

~~Grafitowy Cypryśnik

Postów:

~~Złotobrązowy Kopytnik napisał(a): ....Chcesz pogrzebu ,oddaj chorego miejscowym . Jak kochasz ,zapłać każde pieniądze aby tu nie trafił .

Jasne - jedź do Zgorzelca
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/sulikow-nastolatek-jezdzil-od-szpitala-do-szpitala-zmarl/sb60z9z#slajd-1
Wolę 100 razy do Zgorzelca niż raz w Bolesławcu!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Sinawy Buk   13 maja 2020r. o 22:37

~Sinawy Buk

Postów:

"""Zrobili szpital jednoimienny,zabrali dostęp do leczenia przewlekłych I nagłych chorób a teraz SUKCES ZE LABORATORIUM DLA CORONAWIRUSA I Hiva.A 100 tyś powiat nie ma swojego szpitala.Naprawde gratulowac poczucia humoru Panom ze zdjecia! """"" I TAK DBAJA O MIESZKANCOW,NIEMOWIAC O ZARAZONYM PERSONELU . TO PRZEKUWANIE PORAZKI W SUKCES NIE MA KOŃCA.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnozielona Krokosmia   13 maja 2020r. o 22:48

~~Jasnozielona Krokosmia

Postów:

Tak się zastanawiam ,gdzie się pochowali nasi miejscowi lekarze? Czy oni też wierzą w te brednie polityków o zagrożeniu koronawirusem? Jeśli wierzą,to trudno-nikt mu nie zabrania być idiotą.A jeśli nie wierzą ,to mogli by się skrzyknąć i zaprotestować zamieszczając ,chociażby na bolcu,jakiś list otwarty o tej pseudo epidemii.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Płowobrunatny Groszek   13 maja 2020r. o 22:49

~~Płowobrunatny Groszek

Postów:

Tu chodzi o to, aby się pochwalić, czy to będzie działało to już inna sprawa, maja to w d...., raczej. Tak zwane budowanie pomników, czyli pochwalić się, że coś zrobiłem - ale najlepiej jakby z tego nie korzystano, bo jeszcze się zużyje a co gorsza - będzie to pochłaniało jakieś koszta i braknie na premie :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnozielona Krokosmia   13 maja 2020r. o 22:50

~~Jasnozielona Krokosmia

Postów:

~~Jasnozielona Krokosmia napisał(a): Tak się zastanawiam ,gdzie się pochowali nasi miejscowi lekarze? Czy oni też wierzą w te brednie polityków o zagrożeniu koronawirusem? Jeśli wierzą,to trudno-nikt mu nie zabrania być idiotą.A jeśli nie wierzą ,to mogli by się skrzyknąć i zaprotestować zamieszczając ,chociażby na bolcu,jakiś list otwarty o tej pseudo epidemii.
miało być -nikt nikomu nie zabrani być idiotą
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>