ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4659, 6 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Cyfrowy Polsat zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


31 maja 2020r. godz. 10:51, odsłon: 5211, straż miejska bolesławiec/Bolec.info
Bądź odpowiedzialnym właścicielem psa i dbaj o bezpieczeństwo innych. Psia kupa do kosza! - pies po sobie nie posprząta.
Bolesławiec - Informacje: Straż miejska przypomina Straż miejska w Bolesławcu (fot. Bolec.info)

Straż Miejska w Bolesławcu przypomina, iż właściciel czworonoga ma wiele obowiązków. Wśród nich jednym bardzo istotnym, mającym wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi, jest obowiązek zachowania zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, określony w art. 77 Kodeksu wykroczeń.

Niespełna 2 lata temu, ustawodawca, zauważając ogromne zagrożenie związane z niewywiązywaniem się przez właścicieli z tego obowiązku, zaostrzył sankcje karne w tym zakresie, nie tylko zwiększając maksymalną kwotę grzywny z 250 zł do 1.000 zł, ale również obok kary grzywny i nagany dopuszczono także zastosowanie kary ograniczenia wolności za przedmiotowe wykroczenie. 

Nie bez znaczenia jest fakt, iż ilość pogryzień ludzi przez psy niestety co roku kształtuje się na tym samym poziomie. Niewątpliwie zwykłymi środkami ostrożności przy trzymaniu zwierząt są właśnie smycz czy kaganiec. Problem wyprowadzania psów przez właścicieli bez zachowania powyższych zasad jest cały czas aktualny i bolesławieccy strażnicy miejscy będą nadal reagować i wyciągać surowe sankcje karne wobec nieodpowiedzialnych właścicieli czworonogów, którzy decydują się na wyprowadzanie psów z naruszeniem powyższego przepisu, tj. bez smyczy, kagańca lub bez żadnej opieki.

Takim lekceważącym zachowaniem właściciele psów stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia innych ludzi. Niestety często słyszymy o tragicznych pogryzieniach bezbronnych dzieci, które atakowane są przez niedopilnowane przez dorosłych zwierzęta. Przestrzegając obowiązujących przepisów prawa możemy z pewnością takich zdarzeń uniknąć, a to przecież tak niewiele: smycz, kaganiec.

Przypominamy! Bądź odpowiedzialnym właścicielem!

art. 77 § 1 Kto nie zachowuje zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2 Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.

art. 78 Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.”

art. 108 Kto szczuje psem człowieka podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

Obok przepisów Kodeksu wykroczeń właściciele zwierząt zobowiązani są także do sprzątania po nich, co jednoznacznie wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bolesławiec, tym samym niedopełnienie tego obowiązku stanowi wykroczenie, za które strażnik miejski może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Często bagatelizowany obowiązek niestety stanowi również ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwłaszcza małych dzieci, które mogą natknąć się na psią kupę, bawiąc się na podwórku. Jak się okazuje podczas prowadzonej służby patrolowej obecność strażnika miejskiego wywołuje odruch nerwowego szukania woreczka, chusteczki, czy czegokolwiek, czym można uprzątnąć psią kupkę. Świadczy to o świadomości jaki obowiązek ciąży na właścicielu czworonoga, zatem apelujemy: Psia kupa do kosza! - pies po sobie nie posprząta.

Każde naruszenie powyższych przepisów należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Bolesławcu (75 644 79 90) lub na Policję (numer alarmowy 112).

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Kremowy Enkiant   31 maja 2020r. o 11:11

~Kremowy Enkiant

Postów:

Mój pies po sobie sprząta, ba nawet rachuje do dziesięciu. Skąd wiem? pies sąsiada mi o tym powiedział.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brunatnopopielata Sosna   31 maja 2020r. o 11:29

~Brunatnopopielata Sosna

Postów:

Oczywiście wyprowadzanie bez smyczy to też powinno być karane, bo niby pies łagodny ale nie wiadomo co zrobi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Koralowa Kapusta   31 maja 2020r. o 11:50

~Koralowa Kapusta

Postów:

I za niesprzątanie po pieskach karać
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ametystowy Dereń   31 maja 2020r. o 15:17

~~Ametystowy Dereń

Postów:

SM zajęła by się poważniejszymi sprawami w dobie koronawirusa, niż pieskami i ich kupkami.Ostatnio nie widać na mieście pieszych patroli SM, w związku z czym należy im wypłacać tzw postojowe, albo rozwiązać niepotrzebną nikomu SM.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Modry Oczar   31 maja 2020r. o 16:01

~Modry Oczar

Postów:

Wprowadzić tylne maseczki dla psów jaki pies nie będzie miał walnąć mu mandat w wysokości 30 000 kości
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Zielonkawobłękitny Jarząb   31 maja 2020r. o 16:41

~Zielonkawobłękitny Jarząb

Postów:

Niech SM zobaczy jaki jest porządek w środku miasta i kara Zarządców za brud i sterty śmieci i biegające w biały dzień szczury. Podwórka są nie zamiatane od kilku miesięcy. Jest to nie dopomyślenia w czasie koronawirusa,a nie zajmować się kupkami psimi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Dyniowa Jeżyna   31 maja 2020r. o 19:13

~Dyniowa Jeżyna

Postów:

A co z karaniem tych na dwóch nogach co s.. ją gdzie popadmie, pod blokami, śmietnikami w centrum?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brązowoszara Miodunka   31 maja 2020r. o 20:49

~~Brązowoszara Miodunka

Postów:

News roku Brawo Straż miejska mandaciki, psie kupy, smycze i kagańce A może byście zwrócili uwagę na zamiecone i brudne miejsca w mieście --- wystarczy sie przejść, albo przejechac troche dalej od rynku ! Ze smakoszy alkoholu , przerzucili sie na psy ! Widocznie panowie mają nie dużo zajęc Pod arkadami piją piwo w biały dzień-- i nie widziałam, tam nigdy straży miejskiej !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

reklama Zamek Kliczków zaprasza!