ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4494, 23 lutego 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


22 lipca 2013r. godz. 23:26, odsłon: 21333, Kazimierz Marczewski
- Biwakowanie, grillowanie, przebywanie przy zbiorniku wodnym w Krępnicy dla osób niebędących członkami Polskiego Związku Wędkarskiego jest nielegalne i grozi grzywną - mówi Komendant Powiatowej Straży Rybackiej Janusz Latoch.
Bolesławiec - Informacje: Nie masz Karty Wędkarskiej, nie łap Janusz Latoch Szef Powiatowej Straży Rybackiej w Bolesławcu (fot. Kazimierz Marczewski)
W Redakcji Bolec.Info spotkaliśmy się z Komendantem Powiatowej Straży Rybackiej Januszem Latochem w celu wyjaśnienia spraw związanych z legalnym wędkowaniem.
< W powiecie bolesławieckim są dwa Obwody Rybackie: Obwód Rybacki rzeki Bóbr nr 3- ciągnący się od tamy Elektrowni Wodzice Wielkie, wzdłuż rzeki Bóbr płynącej przez Gminę Wiejską Bolesławiec, do Bolesławca a potem z kierunku północnym przez Bolesławice, Łąkę, Krępnicę w kierunku Dąbrowy Bolesławieckiej - powiedział Janusz Latoch. Tutaj kończy się Obwód Rybacki nr 3 i zaczyna się Obwód Rybacki rzeki Bóbr nr 4 - dalej w kierunku północnym "idzie" przez miejscowości: Golnice, Golniczki, Parkoszów, Trzebień, Trzebień Mały, Stara Oleszna, Kozłów do granicy województwa dolnośląskiego i kończy się w Sierakowie w województwie lubuskim. Wszystkie zbiorniki wzdłuż Bobru są własnością Polskiego Związku Wędkarskiego lub przez związek są wydzierżawione.

Na wszystkich zbiornikach PZW można wędkować. Warunkiem jest posiadanie opłaconej Karty Wędkarskiej. Na pozostałych zbiornikach, które nie są własnością PZW - wolno wędkować, ale także trzeba mieć ważną Kartę Wędkarską i zgodę do wędkowania właściciela danego zbiornika.

Ten, kto nie posiada Karty Wędkarskiej, nie ma uprawnień do wędkowania, nie wolno wędkować bez Karty Wędkarskiej także na zbiornikach komercyjnych, np. w Łące.

Największy zbiornik wodny w Trzebieniu Małym jest własnością Polskiego Związku Wędkarskiego. Związek w niektórych miejscach wprowadził zakaz wędkowania i biwakowania (informacja na tablicach informacyjnych).

Jeżeli ktoś nie jest członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego to nie może biwakować przy zbiornikach prywatnych Polskiego Związku Wędkarskiego. Osobom biwakującym niebędącym członkami PZW grozi mandat i kara grzywny lub postępowanie administracyjne. Na wszystkich zbiornikach PZW obowiązuje zakaz kąpieli.

Rzeka Bóbr jest rzeką górską i tu obowiązują inne prawa do wędkowania, między innymi przynęta sztuczna i haczyki bezzadziorowe i dodatkowa opłacona Karta Wędkarska.

- Człowiek, który ma wędkę w ręku i łapie ryby, musi posiadać opłaconą Kartę Wędkarską. Kartę Wędkarską wydaje starosta tak jak prawo jazdy. Jeżeli ktoś wędkuje na zbiornikach prywatnych zgodnie z prawem powinien posiadać ważną Kartę Wędkarską - podkreśla, kolejny raz Janusz Latoch.

Do kontroli i nakładania mandatów i grzywny upoważnieni są: Państwowa Straż Rybacka, Policja, Straż Miejska w obrębie miasta. Sporne sprawy kierowane są do sądu.

- Straż Rybacka prowadziła niedawno akcję "Bezpieczna woda" i ukarała dziewięć osób na łączną kwotę 1500 zł za łamanie Prawa Wodnego - informuje Komendant Straży Rybackiej. - Palenie ognisk i korzystanie z otwartego ognia jest zabronione i niedopuszczalne. Grozi karą grzywny - dodaje.

Zbiornik wodny w Krępnicy jest własnością Gminy Wiejskiej Bolesławiec, wydzierżawiony przez Polski Związek Wędkarski. Tutaj również obowiązuje zakaz biwakowania, grillowania, kąpieli i pływania. Zbiornik Krępnica jest rezerwowym zbiornikiem wody pitnej dla Bolesławca. Mimo tych zakazów, ludzie tu przebywają i nie stosują się do obowiązującego prawa. Tak nie tylko jest przy zbiorniku w Krępnicy, ale także przy wielu innych. Nie szanuje się prywatnych oznakowanych terenów, poza nielegalną obecnością, totalnie się je zaśmieca.

Janusz Latoch jest doświadczonym Komendantem Powiatowym Straży Rybackiej. Ostatnio odznaczony Srebrną Odznaką Polskiego Związku Wędkarskiego za zasługi dla Polskiego Wędkarstwa.


Polski Związek Wędkarski prowadzi racjonalną gospodarkę wodną, zarybia istniejące akweny i zbiorniki wodne oraz rzekę Bóbr.


Bolesławiec - Informacje: Nie masz Karty Wędkarskiej, nie łap Wędkowanie to sport i relaks (fot. Kazimierz Marczewski)
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

~dc   23 lipca 2013r. o 14:44

~dc

Postów:

... a największe krec .ki to pływaki

Zastosowana autokorekta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~rybak bałtycki   23 lipca 2013r. o 15:33

~rybak bałtycki

Postów:

proponuję granaty szybko duża ilość i bez karty
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~turysta   23 lipca 2013r. o 16:05

~turysta

Postów:

Pan Janusz Latoch nie zna przepisów prawa, lepiej żeby nic nie mówił o amatorskim połowie ryb.( Zapoznaj się pan z ustawą.}
Najwięksi kłusownicy i niszczyciele brzegów to wędkarze.
A że lód pracujący utrzymując podatkami „bandę nierobów” chcą odpocząć, to coś złego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~siwy   23 lipca 2013r. o 16:14

~siwy

Postów:

dokładnie (...)tyle kasy biora i co? zarybia w jeden dzien zwirownie a na drugi dzien siedza i juz lowia i pozniej sie dziwic czemu nic nie mozna zlapac
druga sprawa pojdziesz oplacic karte do kola to zawsze(...)

Zmoderowano 23.07.2013 godz.21:24 - powód: słowa ubliżające innym osobom (moderator)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~aaaaaaaaaa   23 lipca 2013r. o 19:03

~aaaaaaaaaa

Postów:

to, że ludzie śmieca to mi sie nie podoba, ale nie mógł zwiazek wydzierżawić innego zbiornika tylko akurat ten najbardziej oblegany przez biwakujących. Zgadzam się z tym, że wędkarze robią syf, zostawiją niedopalone ogniska itp. cholera jasna nie mieli gdzie się wrypać tylko akurat tutaj.

P.S.

ludzie sprzątajcie po sobie:)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~wedkarz   23 lipca 2013r. o 20:49

~wedkarz

Postów:

ludzie to co pisza jest chore nie moge pojechac na ryby na prywtne stawy w lace tzn u wilka bo nie mam karty chcialbym widziec mine straznika pzw jak wlasciciel go op....... :P
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~markopolo1   23 lipca 2013r. o 21:18

~markopolo1

Postów:

Ryby się łowi ,nie łapie,złapać to można syfa.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   23 lipca 2013r. o 21:38

~

Postów:

Sprawdzac to sobie mozecie na waszych stawach PZW a na prywatnych łowiskach to wy możecie....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Efekt-Okna zaprasza