ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4914, 15 maja 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu15 sierpnia 2014r. godz. 19:23, odsłon: 17496, Redakcja Bolec.Info/Kazimierz Marczewski
Co z tegoroczną Gliniadą? Prezentujemy interesujący wywiad z Bogdanem Nowakiem, pomysłodawcą i twórcą Gliniady.
Bolesławiec - Informacje: Czy władza jest z tej samej gliny? Bogdan Nowak z wnuczkiem. (fot. Bernard Łętowski)
Redaktor Bolec.Info - Dzień dobry, witamy Pana na łamach Gazety i Portalu Bolec.Info.

Bogdan Nowak - pomysłodawca i twórca Gliniady: Dzień dobry, witam serdecznie Bolecnautów.

Samorząd wspiera w tym roku Gliniadę. To jakaś pozytywna zmiana w historii jej organizacji?

Tak, tylko pamiętajmy, że robi to samorząd województwa. Pan Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, docenił wagę tej imprezy, podobnie jak doceniają ją prywatni sponsorzy, Bank Zachodni WBK, który jest z nami już kolejny rok, czy też wierny Gliniadzie od lat Custo Pol, francuska firma produkująca dywaniki samochodowe w Wykrotach.

Czyli samorząd wojewódzki bardziej docenia znaczenie Gliniady niż miejski?

To nic nowego. Władze Bolesławca Gliniady nie lubią. Inicjatywy niezależne od nich nie są w naszym mieście mile widziane. Jedna ze sztandarowych niegdyś imprez Bolesławca, Blues nad Bobrem, trafiła w tym roku do Kruszyna a Gliniada szuka wsparcia we Wrocławiu, bo wsparcie oferowane przez nasze władze miejskie, moim zdaniem, jej uwłacza.

Dlaczego?

W zeszłym roku przygotowaliśmy największą Gliniadę w historii, wzbogaciliśmy Bolesławieckie Święto Ceramiki ogromnym i widowiskowym eventem, który jest jedyny w swoim rodzaju. Jedyny, bo aktywizuje ludzi, skłania ich do uczestnictwa. Nie namawiamy ludzi do stania biernie przed sceną i słuchania z piwem w ręku gwiazdki, która za tydzień wystąpi na podobnym festynie dwa powiaty dalej. Skłaniamy ludzi do aktywności, do udziału, do zrobienia czegoś, czego nie zapomną.

Przekonanie o wartości tego co robimy, ale także świadomość wysiłku i kosztów niezbędnych żeby osiągnąć sukces jakim okazała się Gliniada, skłoniły nas do przedstawienia w tym roku władzom miasta konkretnej oferty. Przygotowaliśmy kosztorys opiewający na 40 tysięcy złotych.

Pokaźna kwota…

Realistyczna i konkretna. Honoraria gwiazd czy teatrów ściąganych na Bolesławieckie Święto Ceramiki pokazują skalę w jakiej miasto wydaje pieniądze na wydarzenia, które nie są stricte bolesławieckie, nie promują bogactwa tej ziemi, fantazji jej mieszkańców i, będę to podkreślał zawsze, nie wciągają do zabawy mieszkańców i turystów.

Co miasto powiedziało na te 40 000 zł?

Pani dyrektor Lijewska zaoferowała nam 5000 zł.

Czyli jedną ósmą kosztów organizacji imprezy?

Tak. Miejmy nadzieję, że Bolesławiecki Ośrodek Kultury równie ambitnie negocjuje z innymi zapraszanymi na Bolesławieckie Święto Ceramiki.

Czemu nie przyjęliście tych pięciu tysięcy?

Bo ta kwota to dowód, że władze nie chcą Gliniady w Bolesławcu, że traktują nas z buta. Że wieloletnią pracę mnóstwa ludzi tworzących sukcesy Gliniady, jej obecność w Europie i na świecie, jej siłę medialną, promocyjną i unikatowość nasze władze mają gdzieś.

Miasto organizuje swoją paradę, na co mu druga?

Parada miejska ma krótszą tradycję od Gliniady ale jest produktem, przynajmniej dla mnie, sztucznym. Z całym szacunkiem dla uczestniczących w niej ludzi, ale popatrzmy jak to wygląda. Zakłady pracy, związki zawodowe, sztandary, prezentacje firm, oficjele. To jakiś peerelowski pierwszomajowy pochód! Co to ma wspólnego ze spontanicznością i radością? My nikogo nie zmuszamy do udziału w Gliniadzie.

Nikt nie mówi pracownikom swojej firmy: Kowalski, Nowak i Roman – jutro bierzecie szturmówki i idziecie w paradzie. To jest różnica między oficjalnym pseudo eventem a radosnym przedsięwzięciem, do udziału w którym wystarczy kropla spontaniczności.

W Banku Zachodnim wiszą portrety pracowników tej firmy jako Glinoludów. Zaskakują klientów. Chciałby pan, aby tak było w Ratuszu?

Chyba już nie, chyba przestało mi zależeć na tym, aby władze miasta zrozumiały znaczenie Gliniady i wykorzystywały jej potencjał promocyjny. Jeśli ktoś przez siedem lat nie potrafi zrozumieć tak prostych rzeczy, to może po prostu szkoda tracić energię na udowadnianie mu prawdy.

Bank Zachodni w zeszłym roku wsparł Gliniadę finansowo i udostępnił nam na scenę swoje schody. Okazało się to znakomitym pomysłem i dla Gliniady, i dla Banku. W tym roku weszli w temat Gliniady głębiej, wsparli nas bardziej i doszli do wniosku, że promowanie się przy pomocy takiego lokalnego kolorytu i takiej identyfikacji z miejskim wydarzeniem, to dobry pomysł.

Oni promując się przy Gliniadzie pokazują swoim klientom bardzo ważną rzecz. Pokazują to, że ekipa tego banku jest z tej samej gliny co klienci. Że są stąd, i że to jest ważne. Pracownik banku jako Glinolud to więcej niż Kevin Spacey czy Chuck Norris, bo to nie aktor zatrudniony do reklamy, tylko autentyczna osoba, z którą na co dzień spotykają się klienci.

Dlaczego samorząd miejski nie dostrzega potencjału, który dostrzega prywatna firma?

Bo prywatne firmy są racjonalnie zarządzane? W prywatnych firmach liczy się pieniądze na promocję i wybiera jej skuteczne metody. Tylko taki argument przychodzi mi do głowy.

Nie myślał pan o tym, żeby pójść śladem Bluesa nad Bobrem i wyprowadzić Glinoludy z miasta?

Myślę o tym od paru lat, ale nie tylko dlatego, że prezydent miasta nie lubi Gliniady. Po prostu dostajemy różne propozycje z różnych miast. W tym takie, aby Gliniada zmieniła Bolesławiec na inne miasto i aby ta największa, doroczna, odbywała się gdzie indziej. Są to propozycje dość konkretne.

I co wtedy? W Bolesławcu nie byłoby Gliniady? Czy chodzi panu o to, żeby miasto jako event zewnętrzny zaczęło traktować was poważnie?

Czasem mam wrażenie, że my tę Gliniadę robimy na złość władzom miasta. Skoro ktoś nas wyprasza, to czy mamy mu siedzieć całe życie na karku? Wszędzie, gdzie tylko byliśmy zapraszani, reprezentowaliśmy Bolesławiec, Bolesławiec jako Miasto Ceramiki –matecznik Glinoludów. Byliśmy ambasadorami Bolesławca!

Przy każdej wizycie w telewizji, a było ich wiele, przy każdym udzielanym wywiadzie polskiemu radiu, telewizji polskiej czy zagranicznej, zawsze podkreślaliśmy nasz bolesławiecki – ceramiczny rodowód. Gliniada stała się wartością samą w sobie, tak artystyczną, jak społecznym i socjologicznym zdarzeniem wzbudzającym zainteresowanie widzów, mediów i socjologów. Rozrosła się, dojrzała, stała się immanentnym elementem Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Wszędzie też, co warto podkreślić, zapewniano nam znakomite warunki.

Czyli warto wziąć udział w tegorocznej Gliniadzie, bo może być ostatnia?

Nie, warto wziąć w niej udział, bo w Gliniadzie bierze się udział, a nie stoi się obok niej. Bo jest nowym doświadczeniem, demonstracją fantazji, spontaniczności, identyfikacji i kreatywności.

Warto wziąć w niej udział także z bardziej prozaicznych powodów…

Co roku mamy nagrody dla najbardziej fantazyjnie przebranych Glinoludów a od zeszłego roku także dla grupy minimum dziesięciu Glinoludów. W sumie pula nagród to 2000 złotych.

Inne atrakcje?

Mamy kolejny ślub Glinoludów, pary, która spontanicznie zaręczyła się na scenie podczas zeszłorocznej Gliniady. Mamy też hymn Gliniady, który pragniemy zaśpiewać przed ślubem. Piosenkę napisał Tomasz Wachnowski, pochodzący z Bolesławca artysta. Warto przyjść na jego koncert podczas Gliniady. Wystąpią także inni artyści. 23 sierpnia już od 10 zapraszamy przed Bank Zachodni.

A na scenie wystąpi prezydent miasta udzielający ślubu Glinoludom?

Mam nadzieję, wysłałem mu zaproszenie do udzielenia ślubu, jest też szefem Urzędu Stanu Cywilnego i nigdy się od udzielania ślubów Glinoludom nie uchylał. Jest to taki wyjątkowy moment, w którym nawet on dostrzega potencjał promocyjny Gliniady.

Ale na scenie można poznać go po tym, że nie jest pomalowany gliną?

Zobaczymy jak będzie w tym roku, może po prostu pomalujemy na scenie wszystkich oficjeli, którzy się tam pojawią?

Żartuje pan?

Może żartuję… Może nie…Po prostu już kilka osób zwracało mi uwagę na to, że to źle wygląda. I to nie z punktu widzenia Gliniady, ale z punktu widzenia autopromocji tych naszych gości. Z jednej strony, nieumalowani, zwracają na siebie uwagę. Z drugiej demonstrują swoją odrębność, pokazują, że nie identyfikują się z Glinoludami, choć w blasku Gliniady chcą swoją popularność ogrzewać.

Po takich słowach nie będzie pan miał na scenie żadnego VIPa!

Na Gliniadzie każdy Glinolud jest VIPem. Poza tym jakoś pan Dariusz Kwaśniewski (choć jeszcze nie był starostą) i pan Cezary Przybylski (choć nie był jeszcze marszałkiem) potrafili się kiedyś umalować gliną i zostać Glinoludami.

Ale Piotr Roman nie?

Nie, nigdy. Mam wrażenie, że Bolesławiec pod prezydenturą Piotra Romana nie toleruje niezależnej społecznej działalności, nie trawi późniejszego splendoru. W bolesławieckiej radzie miasta kontrolowanej przez prezydenta Romana nawet cieniem czy powiewem przeciągu nie pojawiła na moment myśl, aby część budżetu miasta oddać do zagospodarowania mieszkańcom, aby wyodrębnić tak zwany „budżet obywatelski”, czyli pieniądze, które zostają wydatkowane na cele wskazane przez mieszkańców.

Na przykład na Gliniadę?

A czemu nie? Skoro można wydać osiem tysięcy na telebim w rynku na który patrzy kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, to czemu nie można wydać więcej na imprezę, która gromadzi i aktywuje znacznie więcej ludzi?

Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny ale miejska władza z innej?

Jest z tej samej, tylko myśli, że jest z lepszej.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję do zobaczenia na Gliniadzie.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 > >>

~   17 sierpnia 2014r. o 23:10

~

Postów:

~Glos napisał(a): Kiedy Nowak zostanie prezydentem to chociaż w mieście będzie wesolo a puki co jak w horrorze, jeśli masz inne zdanie niż aktualna władza Romana.


"puki" to może masz we łbie. A Nowak niech robi to co, być może, potrafi czyli zajmuje się gastronomią i kulturą. Wtedy będzie jako tako pożyteczny.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~glinolud   17 sierpnia 2014r. o 23:27

~glinolud

Postów:

alter napisał(a):
~glinolud napisał(a): Nowak damy rade, Gliniada będzie git. Nie czytaj tych hejterów żal im d..pe sciska.


Pewnie, że będzie git, ale nie za 40 000 z kapelusza :)Za 40 000 zł to Lijewska potrafi 5 osobowe grupy teatralne zapraszać. Fajerwerki kosztują więcej niz te 40000 zł. To , że jesteś stronniczy to od lat już wszyscy zauważyli. A może napiszesz nam rozprawkę jak to Twój prezydent co roku za setki tysięcy nie swoich w przeciwieństwie do Nowaka pieniędzy robi sobie kampanię? Tyle pieniędzy co Nowak wydał przez 7 lat na Gliniadę to ty może na oczy nie widziałeś. Gliniada to koszty , koszty i jeszcze raz koszty hotele dla zapraszanych mediów, artystów. Katering co najmniej przez tydzień przygotowań wolontariuszy i gaże dla ekipy pracującej przy przygotowaniach. Kostiumy peruki machiny jeżdżące , media, słupy ogłoszeniowe, wydruk plakatów i ulotek, banerów. a także koszt gliny bo leiwo kosztuje jakbyś chciał wiedzieć 3 złocisze za litr + vat. GLINIADĘ tworzą mieszkańcy i co zal ci d.pę sciska ze pieniądze trafią do mieszkańców? Gdzie trafiają pieniądze płacone przez BOK na występy, które g.wno maja wspólnego z miastem ceramiki. Nie chcesz nasłać kontroli na Panią dyrektor i jej szefa to może ktoś inny to zrobi? Widziałeś kiedyś na oczy we Wrocławiu 12 ogromnych banerów reklamujących Bolesławiec? Nie Nowaka reklamuje Gliniada, ale za Nowaka i sponsorów pieniądze. Wszyscy widzą tego cwanego lisa, który rządzi miastem wraz ze śitwą i daje tylko żyć tym , którzy jak ty mu d.pę liżą Nowakowi nawet do stóp nie dosięgasz wiec ogarnij się gościu i nie ośmieszaj, bo Nowak nigdy takich pieniędzy nie dostał jak 40k. To była propozycja , ale negocjacji nie było . Proszę nie rób propagandy w stylu Gazeta Polska.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~glinolud   17 sierpnia 2014r. o 23:27

~glinolud

Postów:

alter napisał(a):
~glinolud napisał(a): Nowak damy rade, Gliniada będzie git. Nie czytaj tych hejterów żal im d..pe sciska.


Pewnie, że będzie git, ale nie za 40 000 z kapelusza :)Za 40 000 zł to Lijewska potrafi 5 osobowe grupy teatralne zapraszać. Fajerwerki kosztują więcej niz te 40000 zł. To , że jesteś stronniczy to od lat już wszyscy zauważyli. A może napiszesz nam rozprawkę jak to Twój prezydent co roku za setki tysięcy nie swoich w przeciwieństwie do Nowaka pieniędzy robi sobie kampanię? Tyle pieniędzy co Nowak wydał przez 7 lat na Gliniadę to ty może na oczy nie widziałeś. Gliniada to koszty , koszty i jeszcze raz koszty hotele dla zapraszanych mediów, artystów. Katering co najmniej przez tydzień przygotowań wolontariuszy i gaże dla ekipy pracującej przy przygotowaniach. Kostiumy peruki machiny jeżdżące , media, słupy ogłoszeniowe, wydruk plakatów i ulotek, banerów. a także koszt gliny bo leiwo kosztuje jakbyś chciał wiedzieć 3 złocisze za litr + vat. GLINIADĘ tworzą mieszkańcy i co zal ci d.pę sciska ze pieniądze trafią do mieszkańców? Gdzie trafiają pieniądze płacone przez BOK na występy, które g.wno maja wspólnego z miastem ceramiki. Nie chcesz nasłać kontroli na Panią dyrektor i jej szefa to może ktoś inny to zrobi? Widziałeś kiedyś na oczy we Wrocławiu 12 ogromnych banerów reklamujących Bolesławiec? Nie Nowaka reklamuje Gliniada, ale za Nowaka i sponsorów pieniądze. Wszyscy widzą tego cwanego lisa, który rządzi miastem wraz ze śitwą i daje tylko żyć tym , którzy jak ty mu d.pę liżą Nowakowi nawet do stóp nie dosięgasz wiec ogarnij się gościu i nie ośmieszaj, bo Nowak nigdy takich pieniędzy nie dostał jak 40k. To była propozycja , ale negocjacji nie było . Proszę nie rób propagandy w stylu Gazeta Polska.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

alter   17 sierpnia 2014r. o 23:32

alter

Postów: 8237

Krótko.

Dla mnie gliniada nie przedstawia takiej wartości artystycznej, aby płacić 40 000.

Pominę twoje ataki personalne, oraz niewybredne słówka.

EOT.

Poezja Królową Sensytywnego Życia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~glinolud   18 sierpnia 2014r. o 0:21

~glinolud

Postów:

alter napisał(a): Krótko.

Dla mnie gliniada nie przedstawia takiej wartości artystycznej, aby płacić 40 000.

Pominę twoje ataki personalne, oraz niewybredne słówka.

EOT.

Tylko za prawdę możesz się obrażać!
Chciałem ci tylko pokazać że do Gliniady zawsze, pamiętaj zawsze, dokładają organizatorzy Gliniady i jedno jest nie do zaakceptowania 5-cio osobowe grupki Hiszpanów nie mających nic wspólnego z miastem ceramiki za ogromne pieniądze, inne grupki za ogromne pieniądze i tysiące widzimisię cioci kloci , która nie ma wizji, niema pomysłu , ale ma publiczne pieniądze. Moim zdaniem pieniądze powinny zostawać w mieście a nie po 2 czy 3 godzinach występów wyjeżdżać z miasta i nigdy już tu nie wrócić . Ale Pani Lijewska i jej szef mają swoich ludzi od tego żeby te pieniądze wyjechaaaaaaały daleko od tych wszystkich co płacą i w podatkach i za beznadziejną gastronomie , piwo firmie krzak z Wypierdówka Górnego, która jakoś zawsze wygrywa przetarg dla PPHU Bolesławiec.
Roman i jego ludzie widziałeś jak się obżerają na darmowych obiadkach wszystko płacone przez mieszkańców WSTYD. Zapewniam cię , że większość pieniędzy wydanych na Gliniadę zostanie w mieście u mieszkańców i firm. O TO CHODZI i tylko o To, a nie o bezmyślną propagandę tych co żrą we wspólnym publicznym korycie i sieją fałszywą propagandę, chyba że są głupkami i nic nie rozumieją.


Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

alter   18 sierpnia 2014r. o 0:38

alter

Postów: 8237

Nie interesują mnie twoje ploty. Emocje cię ponoszą.

Wyraziłem swoją opinię na temat, do czego mam prawo.

Nie pozwalaj sobie na osobiste wycieczki.

Poezja Królową Sensytywnego Życia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   18 sierpnia 2014r. o 10:12

~

Postów:

pewne włoskie miasteczko słynie z pewnego imprezy polegającej na obrzucaniu się pomidorami, tutaj próbują obsmarowywać się gliną, można i tak....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~kajtek   18 sierpnia 2014r. o 11:15

~kajtek

Postów:

Dziwny tytuł, dziwny wywiad, dziwne pytania, dziwne odpowiedzi.

Od "zawsze" byłem zwolennikiem Gliniady oraz Bogdana jako Papy.
Po przeczytaniu "tego" przestałem być.

Bogdan, jeżeli Tobie jest tak źle być bolesławianinem, to możesz sobie zostać santanderczykiem.

Powodzenia życzę.

W walce z bykami.

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 > >>

reklama Mrowka zaprasza