ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4780, 5 grudnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Plus zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Zgłoszenie treści posta do moderacji

Zgłaszający:

Temat dyskusji: Uważaj ...'szatan' jest wszędzie i atakuje :)

Treść posta:


NIECH BĘDZIE POCHWALONY

Fundacja o. Rydzyka z kolejną dotacją. Tym razem od MON. Jeszcze więcej dostała od MSZ

Fundacja Lux Veritatis, założona przez o. Tadeusza Rydzyka, otrzymała od Ministerstwa Obrony Narodowej dotację na zorganizowanie czterech pokazów filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
"Wśród jej statutowych celów znajdują się badanie postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej, działalność kulturoznawcza, pobudzanie krajowej twórczości audiowizualnej oraz upowszechnianie edukacji religijnej i społecznej. Choć w statucie fundacji nie ma słowa o obronności, w 2019 r. szef MON Mariusz Błaszak przyznał jej 96 tys. zł" .

Ze sprawozdania finansowego z realizacji projektu można się dowiedzieć, że największą część ze wspomnianej kwoty pochłonęła produkcja plakatów, ulotek i broszur, za co zapłacono 33 tys. zł. 24 tys. zł przeznaczono na catering, a 15 tys. na produkcję samego filmu, choć ten powstał już wcześniej. Koszty wynajęcia sali na cztery pokazy oraz jej obsługi zamknęły się w 8 tys. i 4 tys. zł. Historyk i reasercher pracujący przy projekcie otrzymali po 4 i 3 tys. złotych. Na asystenta merytorycznego wydano 1,6 tys. zł.

Fundacja zapewnia, że darmowe pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem, choć nie ujawnia rzeczywistej liczby widzów. Podkreślono też, że projekcje "wzbudziły w młodzieży zainteresowanie historią Polski i historią żołnierzy niezłomnych".

Onet przypomniał też, że w 2018 r. produkcję filmu o rotmistrzu Pileckim wsparło kwotą 180 tys. zł również Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Od 2016 r. fundacja toruńskiego redemptorysty otrzymała od MSZ w ramach dotacji ponad 625 tys. zł. Jeśli doliczyć do tego dotacje udzielane w ostatnich latach również przez MON, suma ta wzrasta do 827 tys. zł

Z budżetu państwa hojnie wspierane będzie również Centrum Ochrony Praw Chrześcijan, powołane do życia przez Lux Veritaris. W ramach projektu rozpisanego na lata 2020-2023, tylko do sierpnia na konto COPC wpłynął już ponad milion złotych.

ALLELUJA I DO PRZODU

Powód zgłoszenia:
Przepisz kod z obrazkareklama Zapraszamy