ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4887, 18 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu29 grudnia 2017r. godz. 11:06, odsłon: 22498, Bolec.Info
Z Nowej do Paryża
Anna Kowalska zaczynała w TV Łużyce a dziś jest paryską korespondentką TVN 24
Bolesławiec - Informacje: Z Nowej do Paryża
Anna Kowalska w "Faktach" (fot. TVN24.pl)

Tę dziewczynę znamy z ekranu regionalnej telewizji ale także z TVN 24. To ona relacjonowała Euro 2016, ostatnie wybory i skutki zamachów we Francji i stale informuje na antenie najlepszej polskiej telewizji informacyjnej o wydarzeniach z tego kraju.

Anna Kowalska „za relacjonowanie tegorocznych wyborów prezydenckich we Francji, za szybkie przekazywanie informacji ze sztabu Marine Le Pen w internecie i poszerzanie ich o celne analizy na antenie Faktów TVN, za docieranie do centrum francuskich wydarzeń, nawet tych niebezpiecznych oraz za bycie zawsze tam, gdzie rzecz polska przecina się z francuską” została nominowana w 2017 roku do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory.

Anna Kowalska przed Pałacem Elizejskim.

Ta stypendystka Missouri School of Journalism, niemal najstarszej i prawdopodobniej najlepszej szkoły dziennikarskiej na świecie, z której trafia się często prosto do CNN już jako uczennica I LO w Bolesławcu praktykowała w TV Łużyce. Po liceum pracowała tam w wakacje.

- Dobrze to wspominam, dużo się nauczyłam w tej telewizji, bo rzucono mnie od razu na głęboką wodę - mówi dziennikarka. - To było mnóstwo pracy praktycznej, w terenie. Robiłam sondy uliczne do programu „Ludzie mówią” i materiały choćby o tym jak Zgorzelec walczy z psimi odchodami. W Łużycach zrobiłam pierwszego stand up’a na temat fali upałów jedząc loda w lubańskim Rynku. Teraz, gdy oglądam tamte materiały, nie wstydzę się ich, ale na pewno zrobiłabym je inaczej. Ale wówczas miałam 18 lat.

Chwilę potem Anna trafiła do Londynu na public relations i dziennikarstwo. Zawsze chciała mieszkać w tym mieście.

- To była dobra szkoła a ja zawsze byłam zafascynowana angielskim dziennikarstwem - mówi. - Wydawało mi się, że tam się sporo nauczę. Tam też zrobiłam licecjat a potem studia magisterskie w Paryżu.

W trakcie tych studiów trafiła na siedem miesięcy na stypendium w Missouri School of Journalism. Po powrocie skończyła studia i wygrała konkurs o posadę w telewizji France 24. Z TVN wspólpracowała już po pierwszym roku studiów odbywając m.in. staż jako redaktor w Warszawie i współpracując z korespondentem w Londynie.

- Po studiach zaczęłam dorywczo współpracować z TVN a jednocześnie byłam wydawcą we France 24. To było zbyt wiele i wówczas dostałam ofertę zostania korespondentką TVN24 we Francji. 

To było dwa lata temu. Pierwszym dużym tematem jaki relacjonowała Anna był wypadek samolotu German Wings w Alpach. Potem przyszły kolejne bardzo ważne tematy i wydarzenia. Zamachy terrorystyczne, wybory i wiele, wiele innych. Często bardzo trudnych dla kogoś tak wrażliwego.

- Najgorzej wspominam wyjazd w czerwcu tego roku na materiał z pożaru londyńskiego wieżowca Grenfell Tower - mówi Anna Kowalska. - W nocy w wyniku pożaru śmierć poniosło co najmniej 79 osób. Płakałam po pięciu minutach, rzadko płaczę w pracy, ale tam było bardzo ciężko. Najbardziej odczułam 13 listopada we Francji. Przez tydzień prawie nie spałam pracując niemal non stop. Nicea też była straszna. Przy takich wydarzeniach jest mnóstwo adrenaliny i mnóstwo potrzeb antenowych. W takich momentach skupiam się na pracy i nie bardzo mam czas na osobiste refleksje, ale potem przeżywa się to, co się relacjonowało.Jak sama mówi zło, ludzkie okrucieństwo i cierpienie, bardzo ją dotyka. Tak było np. gdy w Brukseli po zamachach niemal na oczach jej ekipy wynoszono zwłoki ofiar. We Francji codziennie żyje z myślą, że może być jakiś zamach, codziennie widzi policjantów na ulicach a kiedy wchodzi do sklepu, sprawdzają jej torebkę.

- Przyzwyczajenie się do zagrożenia i brutalności jest złe - mówi Anna.

Najfajniejsze w jej pracy jest to, że doświadcza rzeczy, ktorych mało kto może doświadczyć.

- Nie każdy może wejść i mieć stałą akredytację do Pałacu Elizejskiego - mówi dziennikarka. - Mogę porozmawiać z ludźmi, z którymi być może nigdy nie mogłabym porozmawiać, gdyby nie ta praca. To jest moja pasja i uwielbiam całkowity brak rutyny, to że zawsze muszę być gotowa do pracy, do wyjazdu. Tutaj nie wiesz, co się stanie danego dnia i ile ten dzień potrwa. Trzeba być ciągle w gotowości.

Mówi, że ma czas na życie prywatne, ale trudno jest je sobie zorganizować. Czas wolny ma zaplanowany co do godziny, bo przy takim trybie pracy potrzebuje choć trochę organizacji w życiu. Twierdzi, że presja dobrze jej robi.

- Nie odczuwam jej. Wiadomo, że jest większa niż w wielu zawodach, ale ja sama ją na sobie wywieram, bo chcę żeby było jak najlepiej. 

Myśli, że rodzice rozumieją, że nie ma prostego życia. Może trochę mają żal o to, że tak bardzo przejmuje się pracą. Od liceum wiedziała, że chce zostać zagraniczną korespondetnką i przez postatnie dziesięć lat życia zajmowała się głównie osiągnięciem tego celu. To nie jest przypadek, podporządkowała temu niemal całe dotychczasowe życie. Dopiero teraz pozwala sobie na jakieś życie towarzyskie.

- Jest dumna z tego, że jestem bardzo ogarnięta, zorganizowana. Nie panikuję, tylko… ogarniam - mówi Anna. - Jestem bardzo zadaniowa. Żeby mieć taką pracę, trzeba naprawdę ciężko pracować, żeby być dziennikarzem trzeba się pozbyć części swojego normalnego prywatnego życia i trzeba naprawdę szczerze tego chcieć.

Zarówno służbowo jak i prywatnie najbardziej wkurza Annę głupota.

- Uważam że ludzie nie do końca rozumieją świat i czasem nie chcą go zrozumieć. Myślę, że media są po to, żeby tłumaczyć świat. Chcę ludziom przekazać informacje i na tym skupiam się w mojej pracy. Trzeba rozumieć świat po to, żeby nie dać się manipulować, żeby wyrobić sobie własną opinię o nim.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~~Rumpelsztyc   29 grudnia 2017r. o 11:15

~~Rumpelsztyc

Postów:

Najlepsza "polska" telewizja...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~stary   29 grudnia 2017r. o 11:20

~~stary

Postów:

Widać prywatne zdanie pani redaktor mija się z tym co słyszymy z jej stacji:

"We Francji codziennie żyje z myślą, że może być jakiś zamach, codziennie widzi policjantów na ulicach a kiedy wchodzi do sklepu, sprawdzają jej torebkę."

Niemniej pozdrawiam zapewne sympatyczną osobę :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   29 grudnia 2017r. o 11:25

~~

Postów:

~~Rumpelsztyc napisał(a): Najlepsza "polska" telewizja...


dokładnie, aż dwa kłamstwa w jednym zdaniu... pewnie Emem
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~HWDkonusowi   29 grudnia 2017r. o 11:37

~~HWDkonusowi

Postów:

Cała prawda całą dobę. Gratulujemy. Murem za tvn
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Lolek   29 grudnia 2017r. o 11:38

~~Lolek

Postów:

~~Rumpelsztyc napisał(a): Najlepsza "polska" telewizja...


Dla niektorych najlepsze to: TV Trwam i Radio Maryja.
Ponoc "wielewny" z Torunia wprowadza nowy serial "Jak wycyckac naiwnych".

Reasumujac: Dla kazdego cos milego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jk   29 grudnia 2017r. o 11:39

~~Jk

Postów:

To może koledzy tv Łużyce nauczą się w końcu czegoś od swojej koleżanki, wystarczy oglądać i słuchać to co robi. Niestety jedna i druga lokalna tv niezmiennie prezentuje ten sam poziom ze wskazaniem na niezmiennie☹️
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   29 grudnia 2017r. o 11:42

~~

Postów:

~~Jk napisał(a): To może koledzy tv Łużyce nauczą się w końcu czegoś od swojej koleżanki, wystarczy oglądać i słuchać to co robi. Niestety jedna i druga lokalna tv niezmiennie prezentuje ten sam poziom ze wskazaniem na niezmiennie☹️


Daj im budżet TVN, to zrobią :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   29 grudnia 2017r. o 11:43

~~

Postów:

Uczyć się, pis_dzielce. Może i wam uda się zrobić karierę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

DomoExprtWeterynarzNoclegi KlekusiowoKlekusiowo
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy do Intermarche