Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Fiege - praca !
BolecPozdro Wyślij - Poprzednie
Pozdrowienia Dla Wielkiego Narodu Bolesławieckiego Na Rok 2022, Niech To Będzie Wielki Dla Was Rok, Walczmy O świetność I Renome Waszeg
od Don Corleone Matteo dla Julietta
Czasami Jest Się Rozdrażnionym, Lecz Przy Tobie Jednak Rozpogodzonym, Buziaki Na Nowy Rok 2022 J Na Stary Też, Bo Stare Jest Jare, A Mnie
od zwykła_roxy dla Bolec_main
Pozdrawiam Jacka Miciaka Z Ulicy Kubika - Tadeusz Jakimowicz
od wujek Jakimek dla Jacka
Dla Wszystkich Pracownikow Usi Senior. Zdrowych Spokojnych Swiat. I Szczesliwego Nowego 2022roku.
od Papa Smerf dla USI SENIOR
BolecFORUM Nowy temat
bobrzanie.pl
18 marca 2019r. godz. 10:30, odsłon: 4171, Bolec.Info

Warto pamiętać o AL Bunzlau I

Tadeusz Łasica pisze na Bobrzanach o filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Bolesławcu.
Tablica upamiętniająca miejsce AL Bunzlau.
Tablica upamiętniająca miejsce AL Bunzlau. (fot. Tadeusz Łasica)

Początki filii KZ Gross-Rosen w Bolesławcu związane są z działalnością „Organizacji Schmelt” zwanej tak od nazwiska jej twórcy SS-Brigadenführera Albrechta Schmelta. Stworzona przez niego instytucja zajmowała się organizowaniem przymusowej pracy na potrzeby niemieckiego przemysłu. Bolesławiecki Zwangsarbeitlager für Juden (Obóz pracy przymusowej dla Żydów) powstał w czerwcu 1941 r. lub na początku 1942 r. Rozbieżności te wynikają z różnych datowań więźniów, którzy trafiali doń w różnych terminach. Tę pierwszą datę przyjęła w swoich opracowaniach Międzynarodowa Służba Poszukiwań w Arolsen. Pierwsi więźniowie trafili do niego w głównej mierze z terenów Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego, w mniejszej ilości Małopolski i kilku Żydów z krajów Europy zachodniej. Najstarszy więzień miał miał 48, najmłodszy 14 lat. Następne transporty docierały jednak też z już funkcjonujących ZAL.

Obóz założono na terenie zakładu Huberta Landa zajmującego się działalnością stolarską. Składało się nań 6 baraków otoczonych drutem kolczastym z wieżyczkami strażniczymi na rogach. W jednym baraku mieszkało około 200 więźniów. Strażnicy sprawiający wrażenie miłych dziadków znęcali się nad więźniami; Hubert Land rekwirował przydzieloną żywność, zastępując ją zgniłym jedzeniem z którego bez mycia i obierania przygotowywano posiłki.

Więźniowie zajmowali się produkcją mebli, baraków i atrap samolotów. Na krótki czas do obozu trafili też jeńcy sowieccy i francuscy. Od jesieni 1943 r. zaczęto budowę nowych hal. Zapotrzebowanie na siłę roboczą było tak duże, że do Bolesławca przekierowano więźniów z ZAL Wiesau utworzonego przy hucie miedzi. Prace te stały się początkiem zmian organizacyjnych, które dla części robotników skończyły się śmiercią.

Kliknij TUTAJ i czytaj cały tekst na portalu Bobrzanie.pl

Warto pamiętać o AL Bunzlau I

~Czerwonopomarańczowa Forsycja 19 marca 2019r. o 8:04
Dlaczego ta tablica zniknęła ze Staroszkolnej ? Nie ma jej co najmniej rok.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Brunatnoceglasta Porzeczka 19 marca 2019r. o 9:13
Warto pamiętać, może i Bolesławianie kiedyś będą musieli wypłacić odszkodowania :)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Posiwiała Poziomka 19 marca 2019r. o 13:02
Niech właściciel tej posesji dobrze przejrzy historię swojej bliższej i dalszej rodziny bo nie wiadomo czy i on nie powinien składać tam kwiatów.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Szkarłatny Bluszczyk 19 marca 2019r. o 13:14
~Posiwiała Poziomka napisał(a): Niech właściciel tej posesji dobrze przejrzy historię swojej bliższej i dalszej rodziny bo nie wiadomo czy i on nie powinien składać tam kwiatów.
Składać tam kwiaty powinien Prezydent Miasta- Polska Fair Play.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Bławatkowy Szczypiorek 19 marca 2019r. o 14:41
To się kwalifikuje do zgłoszenia do IPN Wrocław do Biuro Upamiętniania Naczelnik Pan Wojciech Trębacz
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Przekrwiona Funkia 20 marca 2019r. o 9:18
Miejsc w Bolesławcu związanych z przebywaniem i pracą pracowników przymusowych i więżniów KL jest kilka. To że ludzie ci pracowali w obiektach dawnego metalplastu przy Staroszkolnej, Concordii przy Orlej, przy budowie autostrady czy u miejscowych bambrów to jest powszechnie wiadome. Mało kto wie, że pomiędzy parkiem przy piastów a ogrodzeniem elewatorów stały dwa baraki w których zamieszkiwali więżniowe. Więżniowe mieszkali również w barakach przu ulicy Granicznej. W miejscu gdzie były baraki w latach siedmedziesiątych dwóch bolesławieckich farmerów postawiło kurniki
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Liliowobiały Klon 20 marca 2019r. o 20:05
~~Bławatkowy Szczypiorek napisał(a): To się kwalifikuje do zgłoszenia do IPN Wrocław do Biuro Upamiętniania Naczelnik Pan Wojciech TrębaczNo to zgłoś !
Na co czekasz ?!
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się w tym temacie
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

Gazeta Bolec.Info
Dwutygodnik nr 1 w powiecie bolesławieckim.Reklama i ogłoszenia w gazecie
REKLAMA
Weterynarz Bolesławiec
REKLAMA Mrowka zaprasza