ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4712, 28 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

28 września 2019r. godz. 10:00, odsłon: 3749, ZUS/Bolec.info
Zmiana skali podatkowej, czyli zamieszanie w rozliczeniach
Nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie mogą zyskać seniorzy na obniżce podatku. Jest jednak pewne "ale".
Bolesławiec - Informacje: Zmiana skali podatkowej, czyli zamieszanie w rozliczeniach Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bolesławcu (fot. Bernard Łętowski / Bolec.Info)

Od pierwszego października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści.

W zależności od dochodu, rocznie można zyskać nawet kilkaset złotych. Emeryci i renciści, którzy pobierają minimalne świadczenie 1 100 zł brutto, otrzymają na rękę 943 zł a nie 935 zł jak dotychczas. Ci, którzy dostają 2 500 zł zyskają 23 zł, a osoby ze świadczeniem w wysokości 7 000 zł otrzymają 67 zł więcej. ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85.528 zł.

Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto emeryci i renciści odczują już w październiku. Na konto wpłynie od kilku do kilkudziesięciu złotych więcej, co w skali roku da od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dzięki obniżeniu stawki podatkowej osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie tj. 1,1 tys. zł brutto (935 zł netto) zyskają „na czysto” 8 zł, gdyż ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł.

- Ponieważ realna stawka w rozliczeniu dochodów będzie wynosi 17,75 proc. a nie równe 17 proc. w rozliczeniu rocznym podatków seniorów może dojść do niedopłaty, którą trzeba będzie w 2020 roku pokryć – przestrzega Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

- Można tego jednak uniknąć, wystarczy złożyć w ZUS wniosek o rozliczenie według wyższej stawki, która jest wynikową obowiązujących w tym roku dwóch stawek, w czyli 18 proc. przez trzy kwartały i 17 proc. za ostatni kwartał – wyjaśnia rzeczniczka.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Pomarańczowożółty Cytryniec   28 września 2019r. o 10:47

~Pomarańczowożółty Cytryniec

Postów:

Ci co mają najwięcej i przez całe życie przeważnie grosza do zusu nie dorzucili (budżetówka, górnicy ) najwięcej skorzystają, a na 90 letnią babcię z groszową emeryturą zus jeszcze zostawia haki.
Babciom zrobili darmowe leki a rachunki płacą dwa razy takie jak wcześniej.
Teraz zrobią im niedopłatę a po pięciu latach się o nią upomną z odsetkami oczywiście za pięć lat
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

ela   28 września 2019r. o 14:07

ela

Postów: 1202

Samotne schorowane babcie, i dziadkowie dostaną teraz na rękę emerytury 1060zł., a korzystają z programu "posiłek w domu i szkole", zostaną pozbawione tego wsparcia, bo zyskały przecież 10zł miesięcznie na podatku. Co innego ci, którzy cieszyli się prawie 6 krotnie wyższym dochodem rocznie. Zyskają ponad 120zł miesięcznie, czyli tyle, co najbiedniejsi emeryci za cały rok. Nie stracą przy tym nic, bo wsparcia nie potrzebowali. Gdyby spytać tych gorzej sytuowanych, czy wolą 10 złotych miesięcznie z podatku, czy dotychczasową dopłatę do obiadów, to co powiedzą?
Dopisane 28.09.2019r. o godz. 14:07:

Chciałam napisać, że ci którzy dostaną np. 1060,- zostaną pozbawieni tego wsparcia. Trochę się pogubiło;)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bananowy Kielichowiec   28 września 2019r. o 18:44

~~Bananowy Kielichowiec

Postów:

ela napisał(a): Samotne schorowane babcie, i dziadkowie dostaną teraz na rękę emerytury 1060zł., a korzystają z programu "posiłek w domu i szkole", zostaną pozbawione tego wsparcia, bo zyskały przecież 10zł miesięcznie na podatku. Co innego ci, którzy cieszyli się prawie 6 krotnie wyższym dochodem rocznie. Zyskają ponad 120zł miesięcznie, czyli tyle, co najbiedniejsi emeryci za cały rok. Nie stracą przy tym nic, bo wsparcia nie potrzebowali. Gdyby spytać tych gorzej sytuowanych, czy wolą 10 złotych miesięcznie z podatku, czy dotychczasową dopłatę do obiadów, to co powiedzą?Dopisane 28.09.2019r. o godz. 14:07:Chciałam napisać, że ci którzy dostaną np. 1060,- zostaną pozbawieni tego wsparcia. Trochę się pogubiło;)


ogolny sens zrozumiany - wniosek jest od dawna jeden: panstwo "prawa" goli swoich obywateli na lewo i prawo...idzta w PiSdu...do zobaski 13X...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnozielony Szarłat   28 września 2019r. o 19:56

~~Jasnozielony Szarłat

Postów:

Ta cała Iwona z ZUS, jak i Ela powinny wziąć od swojej idolki blaszkę i... idolka zaśpiewała co z nią zrobić. Po raz to te kilka złotych więcej nie będzie miało wpływu na programy wspierające, a po drugie to skoro skala podatkowa będzie wynosiła realnie 17,75% a dotąd było 18% to emeryci i renciści będą mieli minimalną nadpłatę a nie niedopłatę. Bo 17% obowiązywać będzie tylko przez jeden kwartał. Proste?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kanarkowy Sit   28 września 2019r. o 21:05

~Kanarkowy Sit

Postów:

Ten cały jasnozielony szarłat nie ma pojęcia, że jest coś takiego jak kryterium dochodowe. Po przekroczeniu określonej kwoty, pomoc nie przysługuje. Te kilka złotych może o tym zdecydować.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kanarkowy Sit   28 września 2019r. o 21:24

~Kanarkowy Sit

Postów:

Jaka idolka i jaka blaszka. Najgorzej kiedy ktoś jest zagubiony we własnych myślach i tylko on wie o co chodzi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnozielony Szarłat   29 września 2019r. o 15:37

~~Jasnozielony Szarłat

Postów:

Sit, Szarłat doskonale wie. Tylko, że te parę złotych nie ma wpływu na kryterium, bo uchwała Rady Miasta dopuszcza lekkie przekroczenie limitu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwonopomarańczowa Szałwia   30 września 2019r. o 11:24

~~Czerwonopomarańczowa Szałwia

Postów:

Niech PIS odejdzie już od władzy. Dają niektórym, ale nie pracującym oraz emerytom i rencistom. A kto płaci na te plusy ? Nie Morawiecki, nie PIS, nie rząd, tylko właśnie pracujący, emeryci i renciści. Taki emeryt nawet nie kuma, że dzięki 13-tej emeryturze dostanie na rękę ROCZNIE 888 zł, a obibok z 500+ dostanie 6.000 zł rocznie. Gdzie tu logika ?
Obiecują 4.000 zł minimalnej pensji... Czyli 3.000 minimalnej emerytury ? Gdzie o tym mowa ? Zapomniano o emerytach ? Każdemu powinno być według pracy, a emerytom i rencistom według lat pracy i wskaźnika stosunku składek/pensji. Socjalizm, czyli "wszystkim równo" już się dawno skończył. Złodziejska partia...
Pamiętajcie, nie głosujcie na PIS, bo doszczętnie rozwalą Polskę !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

Cztery kulturyDomoExprtWeterynarzMORENAProfi
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu