ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4630, 8 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

BolecPolecamy11 lutego 2020r. godz. 13:20, odsłon: 4408, Bolec.info
Sprzeciw sędziów
Sędziowie z okręgu wyrażają dezaprobatę i sprzeciw w związku z kampanią deprecjonująca ich pracę.
Bolesławiec - Informacje: Sprzeciw sędziów Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze (fot. lwowecki)

"Nie do zaakceptowania są podejmowane działania, w tym wszczynanie postępowań dyscyplinarnych, stosowanie kar dyscyplinarnych, zawieszanie sędziów w sytuacji, gdy czynności podejmowane przez sędziów są jedynie konsekwencją przestrzegania Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP i wynikającej z nich zasady pierwszeństwa prawa unijnego nad normami prawa krajowego. " - czytamy w jednej z uchwał Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. W zgromadzeniu tym biorą udział sędziowie Sądu Okręgowego oraz sędziowie delegaci z sądów rejonowych naszego regionu. Uchwały podjęli w piątek.

Oto pełne ich brzmienie:

Uchwała nr 1

Przedstawiciele Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Jeleniogórskiego wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba jak i jego zastępców Przemysława Radzika i Michała Lasoty w stosunku do sędziego tutejszego Sądu Okręgowego Andrzeja Żuka, jak i innych sędziów w kraju, którzy realizując obowiązki orzecznicze mają na uwadze normy prawa europejskiego jak i orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 listopada 2019r. w sprawach: C 585/18, C 624/18 i C 625/18 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2019r. w sprawie III PO 7/18.

Nie do zaakceptowania są podejmowane działania, w tym wszczynanie postępowań dyscyplinarnych, stosowanie kar dyscyplinarnych, zawieszanie sędziów w sytuacji, gdy czynności podejmowane przez sędziów są jedynie konsekwencją przestrzegania Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP i wynikającej z nich zasady pierwszeństwa prawa unijnego nad normami prawa krajowego.

Czynności podejmowane przez sędziów dotkniętych działaniami rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców - odraczanie rozpraw i występowanie z pytaniami prawnymi do Sądu Najwyższego w celu ustalenia czy skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo czy sąd był nienależycie obsadzony i czy w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona stanowią prerogatywę sądu i znajdują uzasadnienie w treści przepisów art. 379 pkt 4 k.p.c. i art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k.

O tym, że były to działania potrzebne, a wątpliwości powzięte przez sądy i sędziów uzasadnione świadczy uchwała składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020r.

 

Uchwała nr 2

Wyrażamy również sprzeciw i dezaprobatę w związku z nasiloną w ostatnim czasie kampanią mającą na celu deprecjonowanie pracy sędziów i ich dyskredytowanie mające na celu przedstawienie zafałszowanego obrazu sądownictwa i pracy sędziów prowadzoną przez reprezentantów władzy wykonawczej i ustawodawczej piastujących najwyższe stanowiska w RP.

Ubolewamy też z powodu uchwalenia przez Sejm RP i podpisania przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy z dnia 20 grudnia 2019r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Przepisy tej ustawy służą ograniczaniu wolności słowa sędziów ( co sprzeczne jest z art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, z którego wynika, iż każdy obywatel w tym także sędzia ma prawo do krytycznych opinii), stanowią faktyczną likwidację organów kolegialnych sądów i samorządu sędziowskiego, przewidują wszczynanie postępowań dyscyplinarnych i karanie sędziów za działania będące jedynie przejawem przestrzegania Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 > >>

~~Grynszpanowy Bluszczyk   11 lutego 2020r. o 18:13

~~Grynszpanowy Bluszczyk

Postów:

a,może Kaczyńskiego?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rdzawozłoty Len   11 lutego 2020r. o 18:45

~~Rdzawozłoty Len

Postów:

Tylko skąd niedouczony hipokryta może to wiedzieć?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jaskraworuda Trytoma   11 lutego 2020r. o 19:00

~~Jaskraworuda Trytoma

Postów:

a ten dalej swoje ...

teraz zmienił swoje pierdzielenie na ''nadanie''

wczoraj przekonywał że z ''powołania'' a kiedy dotarło do niego że jak mu wyjaśniłem że ''POWOŁAŁ '' zbynio a NOMINOWAŁ Komorowski to dzisiaj już farmazoni o ''nadaniu''

daj sobie spokój bo nie ogarniasz prostych wydawało by się spraw...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

Bernard   11 lutego 2020r. o 19:08

Bernard

Postów: 1198

"Od początku kadencji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Pałacu Prezydenckim odbyło się 42 uroczystości wręczenia nominacji sędziowskich. Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego powołanych zostało 3433 osób.

Ponadto Prezydent RP powołał do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Sądzie Okręgowym oraz sędziego Sądu Okręgowego w Sądzie Rejonowym, tzw. awanse poziome – 1509 sędziów (w tym 1311 w 2009 r.)."

Powołał też obecną prezes Sądu Najwyższego : )

"Niezależność sądów w naszym kraju jest zagwarantowana bardzo solennie, bardziej niż w niejednej konstytucji państw europejskich, także tych, które są członkami UE. To rozwiązanie można powiedzieć modelowe. Jego kształt wynikał z przemyśleń związanych z sytuacją w poprzedniej rzeczywistości ustrojowej naszego kraju." - to fragment przemówienia zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które wygłosił 9 kwietnia 2008 roku.

"To jest model utrwalony w naszej europejskiej cywilizacji, chociaż w Polsce występujący w formie bardzo modelowej, ale to nie oznacza, że nie powinien być przedmiotem refleksji. (...) Nie mówię teraz o refleksji ustrojowej, tutaj nie będzie istotnych zmian, jak sądzę. Myślę o państwa osobistej refleksji wtedy, gdy siadacie za stołem sędziowskim" - mówił wówczas prezydent.

bobrzanie.pl
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brązowoszary Śniedek   11 lutego 2020r. o 19:40

~~Brązowoszary Śniedek

Postów:

~~Rdzawozłoty Len napisał(a): Tylko skąd niedouczony hipokryta może to wiedzieć?


Skorniku dlatego ponownie przypomnę, jak wielki szacunek mam dla narodu Rumuńskiego, który to stanowczo w 1989 roku odsunął od wszelkiej władzy bandycki reżim, jaki w Rumuni panował od lat...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ołowianoniebieska Diaskia   11 lutego 2020r. o 22:35

~~Ołowianoniebieska Diaskia

Postów:

Jestem przeciwny PISowi za okradanie nas z podatków, za 500+ z tych podatków dla nierobów, za 300+, za matki 4+, ale co do sędziów mają rację. Traktaty unijne nie kształtują prawa w Polsce i to Konstytucja i rząd ma obowiązek dyscyplinować tą obłudną i złodziejską kastę skumplowaną z P.O. . Każdego sędziego działającego wbrew prawu należy skazać, a tym bardziej za przestępstwo, czy wykroczenie pospolite. Bycie sędzią jest zarezerwowane dla ludzi krystalicznie czystych i wydających wyroki zgodne z przepisami ustanowionymi przez Sejm, czyli przez demokratycznie wybranych przedstawicieli narodu. Nie całkiem, bo jeszcze nie mamy okręgów 1-mandatowych, ale w końcu to nastąpi.
Dla informacji - w wyborach prezydenckich nie zagłosuję na ludzi z PIS, PO, SLD/LEWICY, bo na ugrupowania krzywdzące mnie i pozostałych polaków nie głosuję. PIS liczy, że kupując głosy u obiboków wygra - nie wygra, bo inteligentni ludzie nie głosują na PIS. Mam nadzieję, że inteligentnych jest więcej - okaże się po najbliższych wyborach. Zwycięży inteligencja, czy patologia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ołowianoniebieska Diaskia   11 lutego 2020r. o 23:10

~~Ołowianoniebieska Diaskia

Postów:

Jeszcze jeden grzech pisu mi się przypomniał. Emerytury dla obiboków, którzy latami pracowali za granicą (na czarno) będą wyższe o 100 zł, dla dużej części o 70 zł, a jak ktoś pracował w Polsce 35 lat - wzrosną np. o 72 zł. To jest kupczenie głosami przez PIS. A gdzie system emerytalny, czyli USTAWA ? Takie "cyrki" jak teraz mogą być stosowane tylko WYJĄTKOWO (wyrok Trybunału Konstytucyjnego). PIS, to obłudni oszuści przegrają prezydenta z własnej głupoty. Polacy chcą dyscyplinować przestępców w togach i na szczęście 14 lutego ustwa wchodzi w życie. Ktoś chce bronić sędziów-przestępców wbrew ustawom ? Powinien odpowiedzieć za swoje słowa i czyny, a dla sędziów przestępców - WYPAD
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

eugeniusz   12 lutego 2020r. o 5:43

eugeniusz

Postów: 57

~~Brązowoszary Śniedek napisał(a):
~~Rdzawozłoty Len napisał(a): Tylko skąd niedouczony hipokryta może to wiedzieć?


Skorniku dlatego ponownie przypomnę, jak wielki szacunek mam dla narodu Rumuńskiego, który to stanowczo w 1989 roku odsunął od wszelkiej władzy bandycki reżim, jaki w Rumuni panował od lat...Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 > >>

MWSLDomoExprtWeterynarzMORENAMetalowiec
reklama Zapraszamy
ZSET Rakowice zaprasza - Twoja przyszła szkoła sponsorowane
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy