ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4635, 13 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

27 lutego 2020r. godz. 11:04, odsłon: 3170, 11 LDK Panc. / Bolec.info
Rozpoczął się IRBIS-20
Ćwiczenia taktyczne "Czarnej Dywizji"
Bolesławiec - Informacje: Rozpoczął się IRBIS-20 Żołnierze 11 LDKPanc podczas ćwiczeń Irbis (fot. st. chor.sztab. Rafał Mniedło)

Irbis – jeden z najbardziej tajemniczych i najmniej poznanych kotów z rejonu Himalajów, który jest niekwestionowanym rekordzistą w długości skoku sięgającego nawet piętnastu metrów, jest symbolem trwającego od 26 lutego br. do 28 lutego br. ćwiczenia taktyczno – specjalnego 11 batalionu dowodzenia (11bdow) z Żagania.  

Żagańscy łącznościowcy z 11bdow stanowią główny „nerw” systemu dowodzenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. To od nich i ich przygotowania zależy utrzymanie łączności z podległymi jednostkami. Oni również zabezpieczają funkcjonowanie logistyczne kluczowych elementów stanowiących łańcuch łączący sztab Czarnej Dywizji z jednostkami. Oni również muszą także jak irbis błyskawicznie „skoczyć” na dużą odległość zmieniając swoje położenie, bez względu na ukształtowanie terenu, czy też warunki atmosferyczne, a równocześnie utrzymać stałą łączność na linii przełożony – podwładny. Te oraz inne kluczowe zadania, za których realizację odpowiadają żołnierze 11bdow, stanowią tło do trwającego obecnie ćwiczenia taktyczno – specjalnego IRBIS-20.

Głównym założeniem ćwiczenia, które jest realizowane na terenie obiektów szkoleniowych w Żaganiu oraz Świętoszowie, jest sprawdzenie zgrania elementów batalionu w wykonywaniu przydzielonych zadań w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Żołnierze batalionu nie tylko są sprawdzani z planowania, organizacji i kierowania, ale również z umiejętności reagowania na różnego rodzaju incydenty. 

Żołnierze batalionu muszą zmierzyć się nie tylko z problemami z łącznością, ale umieć reagować na próby ataków, problemy logistyczne, czy też umieć działać w przypadku napotkania wypadku komunikacyjnego, czego dotyczył jeden z podgrywanych elementów ćwiczenia. 

- Na drodze przemarszu kolumny został zainscenizowany wypadek drogowy, w którym była jedna osoba „zabita” oraz trzech rannych. Celem tego incydentu jest sprawdzenie umiejętności reagowania osób funkcyjnych maszerującej kolumny. Ale co istotniejsze sprawdzenie znajomości procedur i reguł medycznych oraz postępowania zgodnie z ich założeniami. – mówiła sierż. Dagmara Fercho, która oceniała działanie szkolonych żołnierzy. 

Medycy z 11bdow, nie tylko musieli sprostać wysokim wymogom jakie stawiają reguły medycy, ale umieć także przeprowadzić triaż, czyli dokonać podziału rannych według kategorii obrażeń oraz przeprowadzić ewakuację rannych. 

Przed łącznościowcami z Żagania jeszcze kolejne intensywne dni ćwiczenia, gdzie niejednokrotnie będą musieli sprostać nowym wyzwaniom. 

Tekst i zdjęcia: st. chor.sztab. Rafał Mniedło

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


MORENAMetalowiecMWSLDomoExprtWeterynarz
ZSET Rakowice zaprasza - Twoja przyszła szkoła sponsorowane
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy