ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4824, 18 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony6 listopada 2020r. godz. 11:16, odsłon: 727, Zlecony tekst
Czego unikać przy zakupie OC lub AC?
Okazuje się bowiem, że od tej decyzji może zależeć bardzo wiele.
Bolesławiec - Informacje: Czego unikać przy zakupie OC lub AC? Czego unikać przy zakupie OC lub AC? (fot. pixabay.com)

Czego unikać przy zakupie OC lub AC? Okazuje się bowiem, że od tej decyzji może zależeć bardzo wiele. W sytuacji, gdy na trasie nasze auto uległo awarii i potrzebna nam jest pomoc, wówczas najtańsze OC okazuje się bezużyteczne. Na co więc zwrócić uwagę, by kupując OC lub AC nie popełnić błędów? Sprawdźmy!

Zakup ubezpieczenia samochodu wydaje się prostą czynnością. Tylko z pozoru. O ile znalezienie ofert towarzystw ubezpieczeniowych nie stanowi większego problemu, o tyle zakup polisy OC lub AC dopasowanej do naszych potrzeb, która spełni nasze oczekiwania, jest już znacznie trudniejszym zadaniem. Jeśli chcesz wyruszyć w trasę ze spokojną głową wiedząc, że ze strony ubezpieczyciela nie spotka cię żadna przykra niespodzianka, koniecznie przeczytaj, jakich błędów powinieneś się wystrzegać kupując ubezpieczenie samochodu.

Nie czytamy OWU

Czy dokładnie czytasz dokumenty, które podpisujesz? No właśnie, faktem jest, że Polacy z reguły nie czytają wszystkich dokumentów czy regulaminów, z jakimi powinniśmy się zapoznać. To błąd. W przypadku ubezpieczeń, lekturą obowiązkową są Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli OWU. To tam znajdziemy wszystkie informacje dotyczące gwarantowanej ochrony ubezpieczeniowej czy wyłączeń odpowiedzialności. Dlaczego to takie ważne? Aby nie okazało się później, że dzwoniąc po pomoc lub chcąc zgłosić szkodę, usłyszysz odmowę. Brak znajomości OWU może skutkować tym, że nie otrzymamy odszkodowania, na które liczyliśmy, ponieważ ubezpieczyciel, zgodnie z umową, nie wziął odpowiedzialności za szkodę tego rodzaju.

Błędne dane w formularzu

Składka ubezpieczeniowa obliczana jest podstawie informacji podanych przez klienta. W tym przypadku, z pozoru niewielkie nawet niedopowiedzenia mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Przykład? Podanie miejsca zameldowania, a nie zamieszkania przy wypełnianiu formularza. Jeśli na co dzień mieszkamy w dużej metropolii, a zameldowani jesteśmy na prowincji, to wiedzeni wizją oszczędności, deklarujemy iż auto porusza się po małej miejscowości, gdzie ryzyko kolizji jest mniejsze. Co istotne, właściciele pojazdów często zatajają także informacje dotyczące innych użytkowników pojazdu, zwłaszcza, jeśli są to młodzi kierowcy. W obu tych sytuacjach, jeśli już dojdzie do kolizji, ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania lub zażądać dopłaty.

Zakres ubezpieczenia - sprawdź zanim kupisz

Zakres terytorialny ubezpieczenia powinien zainteresować zwłaszcza tych kierowców, którzy planują przemierzać swoimi autami duże odległości, zdecydowanie poza obszar naszego kraju. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku dodatkowego ubezpieczenia autocasco, ale także i tego obowiązkowego, czyli OC. Okazuje się bowiem, że polskie ubezpieczenie OC działa na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jeżeli więc wybierasz się na wycieczkę naszym autem do Albanii, Turcji czy Maroka, wówczas powinieneś wyposażyć się w Zieloną Kartę, czyli międzynarodowy dokument potwierdzający fakt posiadania ubezpieczenia. Zanim kupisz polisę zapytaj swojego ubezpieczyciela, czy jest to możliwe.

Z kolei ubezpieczenie AC także ma swoje ograniczenia, choć te zależą w dużej mierze od konkretnego towarzystwa. Pełna lista państw, gdzie autocasco kupione w Polsce nie obowiązuje, zawsze znajduje się w OWU.

Czemu ograniczać się tylko do OC?

Większość kierowców, kupując ubezpieczenie dla swojego samochodu, ogranicza się jedynie do podstawowej polisy, czyli OC. Po znalezieniu odpowiedniej oferty, po prostu ją opłacają, przechodząc nad tym do porządku dziennego. Tymczasem na rynku jest bardzo wiele ofert, które są warte uwagi. Marka Beesafe, agent ubezpieczeniowy Compensa TU, oferuje swoim klientom między innymi pakiet “Wygodny kierowca”, dzięki któremu właściciel pojazdu nie musi martwić się wizytą w serwisie czy na stacji diagnostycznej. Auto odbierze pracownik Beesafe, a po wszystkim odstawi we wskazane miejsce. Jak kupić taką polisę? Wystarczy wejść na kalkulator OC AC Beesafe i wybrać ubezpieczenie dopasowane do naszych potrzeb!

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


WeterynarzNoclegi KlekusiowoMORENADomoExprt
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu