ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4849, 27 lutego 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony15 lutego 2021r. godz. 08:04, odsłon: 187, Zlecony tekst
Proof Cyfrowy - czym jest i w jakim celu się go stosuje?
Proof jest próbką, która ma za zadanie pokazać nam, jak będzie wyglądał nasz materiał.
Bolesławiec - Informacje: Proof Cyfrowy - czym jest i w jakim celu się go stosuje? Proof Cyfrowy - czym jest i w jakim celu się go stosuje? (fot. )

Proof cyfrowy brzmi tajemniczo. Jednak rozwiązanie to pomaga nam zaoszczędzić sobie stresu związanego z niepewnością dotyczącą efektu, jaki uzyskamy, zlecając wydruk projektu. Co to jest proof cyfrowy? Najprościej mówiąc, proof jest próbką, która ma za zadanie pokazać nam, jak będzie wyglądał nasz materiał, który przeniesiemy z ekranu komputera na papier. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy nasz projekt realizuje drukarnia internetowa. Jednak czy jest to niezbędne i czy warto zawracać sobie głowę tym, aby sprawdzić proof drukarski?

Proof cyfrowy brzmi tajemniczo. Jednak rozwiązanie to pomaga nam zaoszczędzić sobie stresu związanego z niepewnością dotyczącą efektu, jaki uzyskamy, zlecając wydruk projektu. Co to jest proof cyfrowy?

Najprościej mówiąc, proof jest próbką, która ma za zadanie pokazać nam, jak będzie wyglądał nasz materiał, który przeniesiemy z ekranu komputera na papier. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy nasz projekt realizuje drukarnia internetowa. Jednak czy jest to niezbędne i czy warto zawracać sobie głowę tym, aby sprawdzić proof drukarski?

Czy warto sprawdzić proof cyfrowy?

Jest to jedyna możliwość na rzeczywiste sprawdzenie kolorystyki naszego projektu, jaką zrealizuje dla nas drukarnia online lub stacjonarna. Rozwiązanie to pomoże nam w uniknięciu rozczarowania wyglądem wydruków i co najważniejsze pozwoli wprowadzić najważniejsze zmiany, jeszcze przed realizacją projektu.

Przetestuj swój projekt zlecając proof cyfrowy drukarni internetowej Druk Plus

Proof to druk cyfrowy, który został odpowiednio skalibrowany, a do jego wykonania użyto specjalnego papieru. Najczęściej jest to papier kredowy wykorzystywany w druku offsetowym o konkretnym odcieniu bieli. Odpowiednio symuluje on wydruk cyfrowy na urządzeniu, które posłuży do realizacji całości zamówienia.

Proof cyfrowy a proof analogowy

W dzisiejszych czasach zdecydowanie częściej wykorzystywany jest proof cyfrowy, który wypiera analogowy. Starsza wersja wykorzystywała do tego celu klisze, jednak metoda ta jest bardzo skomplikowana i zabiera dużo czasu. Z tego powodu stosuje się proof cyfrowy, który jest tańszy i szybszy. Co ważne wydruk cyfrowy pozwala nam również o wiele wierniej odwzorować kolorystykę. Urządzenia do proofingu są łatwe do kalibracji, co pozwala uzyskać różne efekty.

Czym jest proofer?

Jest to urządzenie drukujące, które ma za zadanie wykonać proof cyfrowy. Co ważne nie każda drukarka nadaje się do tego zadania, dlatego tylko niektóre urządzenia są w stanie pełnić funkcję proofera. Musi on bowiem posiadać możliwość wydruku każdego możliwego koloru, jaki dostępny jest w technice, która posłuży do realizacji naszego projektu w wybranej drukarni.

Najważniejszym zadaniem proofera jest właśnie najbardziej rzeczywiste odwzorowanie barw, które uzyskamy później. Zadaniem próbki, jaką jest proof cyfrowy, jest przecież właśnie sprawdzenie kolorystyki i tego czy nam ona odpowiada. Najczęściej w roli prooferów stosowane są drukarki atramentowe o typie Ink-Jet. Są to urządzenia, których konstrukcja pozwala na druk w dużych formatach oraz są one stabilne kolorystycznie. Dzięki temu nie jest wymagana ich zbyt częsta kalibracja.

Proof cyfrowy - na jakim papierze?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niestety nie każdy papier jest odpowiedni do drukowania proofów. Musi on bowiem posiadać pewne właściwości, które sprostają wymaganiom potrzebnym do uzyskania jak najwierniejszej próbki barwnej danego wydruku. Stosowany papier do proofingu posiada odpowiednie oznaczenia na jednej ze stron, zawierające konieczne informacje. Są nimi uzyskane certyfikaty, które gwarantują spełnienie określonych standardów.

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje papieru

Druga strona papieru jest natomiast przeznaczona do druku. Papier ten w swojej ofercie posiadają znane firmy takie jak Canon czy Epson. Cechuje się on odpowiednim odcieniem bieli oraz co ważne, bardzo dobrą reakcją na atrament. Ułatwia on również sam proces schnięcia atramentu. Chociaż zadaniem stosowania specjalnego rodzaju papieru jest pomoc w odwzorowaniu wydruku, który finalnie uzyskamy, drukując projekt, to i tak pamiętajmy, że będzie się on w niewielkim stopniu różnił formą, fakturą lub odcieniem.

Certyfikowany proof cyfrowy

Uzyskany certyfikat ma za zadanie dokładnie informować o tym, z jaką dokładnością zostaną odwzorowane kolory oraz jakie są dopuszczalne odchylenia w poszczególnych parametrach. Aby dokładnie sprawdzić kolorystykę, używa się pasków kontrolnych oraz pomiarowania spektrofotometrycznego. Normy pomiaru określa ISO 12647. Dopiero na podstawie pomiaru uzyskanego za pomocą spektrofotometra drukowany jest certyfikat. Oznacza on, że dany proof cyfrowy spełnił określone standardy i jego parametry nie przekraczają określonych wartości.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


DomoExprtWeterynarzNoclegi KlekusiowoKlekusiowo
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy