Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA SINMAG zaprasza
REKLAMA Bricomarche zaprasza
BolecFORUM Nowy temat

100 konkretów na 100 dni

~~Białawoszary Klon niezalogowany
24 kwietnia 2025r. o 18:01
~~bolecnauta napisał(a): Nie jestem zawodowym matematykiem ale 5,80 to nie równa się 5,19? Czymi coś umknęło?



obajtkowe 7,99 ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Białawoszary Klon niezalogowany
24 kwietnia 2025r. o 18:04
"~~bolecnauta napisał(a): Nie jestem zawodowym matematykiem ale 5,80 to nie równa się 5,19? Czymi coś umknęło?"

a to ci umkneło ;) czy nie masz pamieci ?


"Historyczny rekord cen benzyny 95 w PKN Orlen: dla kierowcy 8,12 zł plus marża stacji
Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
2 czerwca 2022, 09:07"
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Bolo niezalogowany
24 kwietnia 2025r. o 18:04
~~Białawoszary Klon napisał(a):
Ktoś napisał: ~~bolecnauta napisał(a): Nie jestem zawodowym matematykiem ale 5,80 to nie równa się 5,19? Czymi coś umknęło?



obajtkowe 7,99 ;)


Ale Czeszki Słowaczki i Niemeczki przyjeżdżały tankować na Orleniku no nie?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Jurek niezalogowany
24 kwietnia 2025r. o 18:12
Atak na Pana Prezesa Obajtka, to atak na uświęconą polską tradycję. Na prasłowiańską gruszę, co chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera, na pszeniczny kłos wyrosły na tej ziemi, na znajome boćki, co przycupnęły na przyjaznej mazurskiej chacie. Na Ojczyznę.
Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy Jarosława , niech będzie pewny, że mu tę rękę Jarosław odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i PiSowskiej inteligencji...

Tak to widzę.

Tak to widzę.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Hydrant piwny niezalogowany
24 kwietnia 2025r. o 18:12
ukrainiec kułeba na kampusie trzaskowskiego mówi o ukraińskich roszczeniach terytorialnych wobec Polski,a lord radek ani słowa w obronie polskiej racji stanu,tylko szczerzył zęby jak szczerbaty do sucharów,to ma być minister?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Amadzia niezalogowany
24 kwietnia 2025r. o 18:16
~~Jurek napisał(a): Atak na Pana Prezesa Obajtka, to atak na uświęconą polską tradycję. Na prasłowiańską gruszę, co chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera, na pszeniczny kłos wyrosły na tej ziemi, na znajome boćki, co przycupnęły na przyjaznej mazurskiej chacie. Na Ojczyznę.
Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy Jarosława , niech będzie pewny, że mu tę rękę Jarosław odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i PiSowskiej inteligencji...

Tak to widzę.

Tak to widzę.


A co ty w życiu widziałeś? Sierpowice?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Blond Kokorycz niezalogowany
24 kwietnia 2025r. o 20:00
~~Amadzia napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Jurek napisał(a): Atak na Pana Prezesa Obajtka, to atak na uświęconą polską tradycję. Na prasłowiańską gruszę, co chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera, na pszeniczny kłos wyrosły na tej ziemi, na znajome boćki, co przycupnęły na przyjaznej mazurskiej chacie. Na Ojczyznę.
Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy Jarosława , niech będzie pewny, że mu tę rękę Jarosław odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i PiSowskiej inteligencji...

Tak to widzę.

Tak to widzę.


A co ty w życiu widziałeś? Sierpowice?

On jest pewnie z Sierpuchowa jak Bronek Talar z serialu Dom.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Blond Kokorycz niezalogowany
25 kwietnia 2025r. o 21:09
Unijna kasa na obronność. 1:0 dla Niemców i Francuzów, Polacy liczą na dogrywkę
Polscy europosłowie nie byli w stanie przegłosować korzystnych dla nas warunków dotyczących rozdania 1,5 mld euro grantów na przemysł zbrojeniowy. Europosłowie liczą teraz na zdolności negocjacyjne Donalda Tuska. I pocieszają się, że prawdziwe pieniądze unijne na obronność leżą gdzie indziej.
O finalnym kształcie EDIP zdecydować ma Rada Europejska złożona z szefów rządów państw członkowskich (East News, GETTY, Adam Burakowski, Pier Marco Tacca)
Chodzi o negocjowany właśnie Europejski Program Przemysłu Obronnego (EDIP). Sprawa jest na etapie tzw. trilogu, czyli negocjacji pomiędzy Komisją Europejską, europarlamentem i Radą Europejską, i rozbija się przede wszystkim o to, które firmy zbrojeniowe dostaną największy udział w liczącym 1,5 mld euro torcie.
Wyjściowa propozycja KE zakłada, że preferowane będą firmy, których produkty zawierają minimum 65 proc. komponentów pochodzenia europejskiego.
35 proc. mogłoby pochodzić np. z USA czy Korei Południowej. Tyle że w głosowaniu na połączonych dwóch komisjach Parlamentu Europejskiego przegłosowano - głównie za sprawą Niemców i Francuzów - by było to minimum 70 proc. A to oznacza,
że te dwa kraje będą największym beneficjentem takiego rozwiązania.
"To cios w polski przemysł zbrojeniowy i całą wschodnią flankę Unii. Nasze firmy, często opierające się na technologii spoza UE - w tym z USA czy Korei Południowej zostają praktycznie wykluczone z udziału w programie" - napisał na platformie X Michał Dworczyk.

"Odrzucenie polskich poprawek, dających preferencje dla firm z krajów wschodniej flanki (NATO - przyp. red.), dla firm z krajów, które przeznaczają największy procent PKB na obronność, gwarantujących 'koperty krajowe' przy podziale środków -świadczy o prawdziwych intencjach autorów" - dodaje europoseł PiS.
Piłka ciągle w grze
Europosłowie z Koalicji Obywatelskiej podkreślają, że mimo przegranego głosowania, gra o ostateczny kształt EDIP się nie kończy, a zaczyna.
Wchodzimy z bardzo mocnym mandatem w kolejny etap negocjacji. Kształt EDIP rozstrzygnie się w trilogu. Francuscy europosłowie nie pomyśleli i zrobili
nam "przysługę". Zignorowali interesy rozmaitych państw z wielu regionów Europy i teraz mamy wokół Polski zjednoczony front: państwa Europy Środkowo-Wschodniej, kraje nordyckie, kraje bałtyckie oraz Włochy - mówi europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.
W podobnym tonie wypowiada się Riho Terras, estoński europoseł EPL. - Projekt sprawozdania w sprawie Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego, przyjęty przez komisje ITRE i SEDE, jest daleki od doskonałości. Jednak należy zaznaczyć,
że jest to jedynie jeden z pierwszych kroków w procesie legislacyjnym. Wspólnie z naszymi dobrymi kolegami z polskiej delegacji EPP będziemy kontynuować walkę, aby zapewnić lepszy ostateczny rezultat - zapewnia polityk.
"Zapisy muszą być zmienione"
Europosłanka KO Marta Wcisło, zasiadająca w komisji bezpieczeństwa i obrony, przyznaje, że 5 proc. różnicy, o które toczą się teraz boje w kontekście EDIP,
są "niezwykle ważne, bo to ma wpływ na to, by zakwalifikowały się firmy, które mają większy udział komponentów spoza UE".
Takich firm, bazujących np. na komponentach amerykańskich, jest w Polsce trochę. Aby się dostosować do tych parametrów, potrzebują czasu, takiej technologii nie zmienia się natychmiast - przyznaje nasza rozmówczyni.
Według niej stanowisko samej KE jest zbliżone do korzystniejszych dla Polski parametrów, czyli 65 proc. do 35 proc. - Jesteśmy głęboko przekonani,
że takie stanowisko zostanie podjęte. Robienie dziś szumu wokół czegoś, o co walczyliśmy od samego początku, obrażanie się na UE i zwalanie winy na nasze barki jest tylko grą polityczną. To jest propozycja PE, teraz to pójdzie do Rady i tam zapadną decyzje - uspokaja Wcisło.
Te zapisy muszą być zmienione, 70 proc. komponentów unijnych w produktach
to zdecydowanie za dużo - mówi nam wiceszef MON Paweł Bejda, odpowiedzialny
za zakupy.
MON nie ukrywa, że chciałby jak najwięcej zakupów, jakie czekają naszą armię, sfinansować ze źródeł unijnych.
W ostatnim czasie mnożą się unijne inicjatywy, które mają rozkręcić europejski przemysł obronny. Jednym z jego elementów jest właśnie EDIP, jednak zdania
co do tego, na ile on będzie istotny w długim okresie, są podzielone.
EDIP to jest bardzo ważny krok w stronę budowania wspólnego systemu bezpieczeństwa w Europie. To ogromna szansa dla naszego przemysłu. Będziemy mieli te inwestycje, powstaną nowe miejsca pracy, otrzymamy również realne wsparcie dla polskich firm zbrojeniowych - uważa Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Innego zdania jest kolejny europoseł związany z KO. - EDIP to tylko 1,5 mld euro
na 27 krajów, bez planów przedłużenia tego programu. Nie bądźmy więc naiwni,
że polskie firmy na tym jakoś niesamowicie skorzystają - przekonuje i stwierdza, że wzorcem będzie program SAFE, zakładający 150 mld euro preferencyjnych pożyczek na przemysł zbrojeniowy.
Tam jest korzystna dla nas proporcja: 65 proc. do 35 proc. W tej sprawie europarlament nie będzie mieć już nic do powiedzenia, a Komisji Europejskiej raczej zależeć będzie na pewnej standaryzacji tych parametrów we wszystkich programach zbrojeniowych - zapewnia rozmówca money.pl.
Tu jednak zdania są podzielone, ponieważ z naszych rozmów z europosłami wynika, że w kolejnej perspektywie finansowej EDIP ma być dużo większy
i być może to on stanie się wzorcem dla całej polityki obronnej finansowanej z pieniędzy UE.
Liczą na Tuska
Jako że o finalnym kształcie EDIP zdecydować ma Rada Europejska złożona z szefów rządów państw członkowskich, nasi europosłowie nie ukrywają, że liczą na zdolności negocjacyjne premiera Donalda Tuska. - Francja i Niemcy popełniły błąd,
bo zbudowali przeciwko sobie dużą koalicję państw, które chcą partycypować w tym niby niewielkim programie, ale kto wie, czy te środki nie będą większe. Kluczowe
jest to, by polskie firmy się zakwalifikowały w jak największej liczbie - wskazuje
nasz rozmówca z Parlamentu Europejskiego.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMA Nowe domy!
REKLAMA Villaro zaprasza