Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Ave Maria,gratia plena
~ks. niezalogowany
6 października 2012r. o 23:37
Fatalne zdjęcia panie Kazimierzu
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Starszy łukowy niezalogowany
7 października 2012r. o 0:07
Łupkowych sklepień ?

Pierwsze słyszę - czy to ma jakiś związek z gazem ?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~- niezalogowany
7 października 2012r. o 7:59
Zdjęcia faktycznie nie dość, że fatalne to na dodatek bez sensu - operator azartsat na przykład ???
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~do starszego łukowego niezalogowany
7 października 2012r. o 8:24
~Starszy łukowy napisał(a): Łupkowych sklepień ?

Pierwsze słyszę - czy to ma jakiś związek z gazem ?


Wikipedia podaje:

Krycie łupkiem
Dachy kryto również łupkiem bądź ołowiem. Od XIII w. kalenice takich zadaszeń nakrywano bogato zdobionymi grzebieniami z ołowiu na żelaznej konstrukcji. Łupek, zaliczany do pokryć monumentalnych, stosowano głównie w Anglii, Francji i w Niemczech. Łupka z Mont d’Or oraz z Arden używano we Francji już po roku tysięcznym, lecz dopiero we wczesnym gotyku wybuchła prawdziwa epidemia jego stosowania, trwająca do tej pory. Szczególnie wysokiej jakości był ten drugi. Łupek z Arden był cienki i dobrze obrobiony. Znakomicie nadawał się do krycia dachów o kształcie stożka. W tym celu otrzymywał wygląd łusek „pancerza” – a to po to, aby dolne narożniki rażąco nie odstawały. „Normalnie” łupek stosowano w postaci prostokątnych płytek. Forma „łuskowa” związana była tak silnie z dachem wieżowym, że nawet dachy kamienne (np. jeden z kościołów Złotej Pragi) upodobniono do łupkowych, przez nadanie im wyglądu łusek.
Przy kryciu łupkiem stosowano dwa zasadnicze kolory: czerwony lub niebieski przechodzący w szary. Iżby urozmaicić te monotonne powierzchnie, wykonywano ołowiane grzebienie i kwiatony. W Niemczech łupkiem kryto także wypukłe naroża i „obramowano” dachowe okna.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
7352
#MiM nieaktywny
7 października 2012r. o 10:27
Po przeczytaniu Waszych komentarzy musiałem jeszcze raz przeczytać artykuł, ponieważ miałem niejasne przeczucie że traktował on o jakimś koncercie. I faktycznie, artykuł mówi o tym kto skomponował Oratorium, kto wystąpił, kto zasponsorował oraz kto zaszczycił tę imprezę swoją obecnością. Może zabrakło kilku słów na temat samego wykonania i odbioru przez publiczność.
Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę to, iż większość wykonawców to amatorzy i to że utwór powstawał jeszcze we wrześniu można uznać koncert za bardzo udany. Widocznie pomogła Patronka tej Bolesławieckiej Świątyni.
Chętnie poczytałbym wrażeń tych, którzy tam byli, widzieli i słuchali. Dyskusję o łupkach uważam za bezsensowną... ale taka widać nasz polska natura :|
Dodam jeszcze że nabór do Bolesłąwieckiego Chóru dla Dorosłych "Cantate Deo" wciąż trwa. Więcej informacji na chor.boleslawiec.pl

zapraszam na bunzlau.pl
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Bolecnauta niezalogowany
7 października 2012r. o 10:40
Byłem tam, kobieta śpiewała pięknie ale za cicho, nienajlepsze nagłośnienie, chór był wspaniały szczególnie śpiewając" Błogosławią Cię wszystkie pokolenia". Trochę mało dynamiczny koncert.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
7352
#MiM nieaktywny
7 października 2012r. o 13:37
~Bolecnauta napisał(a): Byłem tam, kobieta śpiewała pięknie ale za cicho, nienajlepsze nagłośnienie, chór był wspaniały szczególnie śpiewając" Błogosławią Cię wszystkie pokolenia". Trochę mało dynamiczny koncert.

Na koncercie nie było żadnego nagłośnienia więc kolejna uwaga nie na temat ;)
Mogły Cię zmylić te liczne mikrofony. One służyły tylko nagraniu tego wykonania.
Co do solistki to niestety, kościół nie jest salą koncertową i akustykę ma nieco inną. Szczególnie jak kościół jest pełen ludzi.


Dopisane 07.10.2012r. o godz. 13:37:

A tu link do nagrania części "Ave Maria aria" - wykonanego na bis:
http://chor.boleslawiec.pl/wystepy

zapraszam na bunzlau.pl
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2161
#fobiak nieaktywny
7 października 2012r. o 14:58
"Muzyka przeniosła nas najpierw do czasów chorału gregoriańskiego, łupkowych sklepień i strzelistych okien, a potem do świata barokowej polifonii i barokowej rzeźby."

jesli chodzi od lupki
to komus sie tutaj myli dach ze sklepieniem
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.