ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4668, 15 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Efekt-Okna zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu23 czerwca 2019r. godz. 09:09, odsłon: 8832, Bolec.info
Skutecznie i Razem z burmistrzem możemy zrobić więcej.
Bolesławiec - Informacje: Postawię burmistrzowi niepasteryzowane Łukasz Izydorczyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodźcu (fot. Kazimierz Marczewski)

Po przeprowadzeniu wywiadu z burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem, zaprosiliśmy do naszej redakcji Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Łukasza Izydorczyka i przeprowadziliśmy z mim krótką dyskusję na takich samych zasadach jak z burmistrzem. Poniżej prezentujemy tą rozmowę.

Dlaczego Rada Miejska w Nowogrodźcu skłania się do nie udzielenia absolutorium burmistrzowi za rok 2018?

Absolutorium jest oceną działalności finansowej i realizacji uchwały budżetowej przyjętej rok wcześniej przez radę ubiegłej kadencji. Oceniamy wykonanie budżetu, którego nie uchwalaliśmy.

Przecież założony budżet dla gminy Nowogrodziec na rok 2018 został wykonany zgodnie z planem. Zatem o co tu chodzi?

Trudno nie wykonać budżetu, który samemu się zaplanowało. Komisja Rewizyjna  Rady Miejskiej negatywnie oceniła nagromadzenie inwestycji w roku wyborczym. A przede wszystkim chodziło im  zasadność realizacji niektórych z nich. Komisja wystąpiła do Rady z wnioskiem o nie udzielenie absolutorium burmistrzowi Nowogrodźca za rok 2018.

 Wie Pan, że Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie oceniła ten wniosek. I co według Pana zrobi teraz Rada Miejska?

Rada Miejska szczegółowo zapozna się z  opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej i podejmie stosowną decyzję. Jaką decyzje to okaże się na sesji w poniedziałek. Opinię RIO na pewno weźmiemy pod uwagę, ale do rady ostatecznie należy podjęcie uchwały.

Czyli sprawa absolutorium nie jeszcze przesądzona?

Dopóki nie odbyło się głosowanie to można tak powiedzieć.

A jakie jest w tej sprawie Pana osobiste stanowisko?

Ja widzę to z dwóch perspektyw: jako przewodniczący rady i jako mieszkaniec Nowogrodźca

To proszę zaprezentować te dwa punkty widzenia.

Jako mieszkaniec Nowogrodźca uważam, że inwestycje które zostały wykonywane skupiają się w większości na Nowogrodźcu, np. remont czerwonego kościoła na salę widowiskową, termomodernizacja ośrodka zdrowia, budowa nowych mieszkań socjalnych przy ul. Jodłowej i mieszkania socjalne po dawnym Verytas-ie, remont starego szpitala z przeznaczeniem na dom społeczny i rehabilitację. Te inwestycje oczywiście mnie cieszą ale...

jako przewodniczący rady nie zapominam o innych miejscowościach gminy. Stwierdzam, że burmistrz zapomniał jeżeli chodzi o inwestycje o reszcie gminy.

Dlaczego miałby to zrobić?

Nie wiem, ale zapomniał. Tak również sądzi o tym wielu mieszkańców gminy.

Nie do końca się z Panem zgadzam, słyszałem o rozpoczęciu budowy kanalizacji w Wykrotach?

Ta inwestycja była  zaplanowana, ale  dopiero w tym roku zaczęliśmy kanalizować jedną z największych miejscowości w gminie. Niech pan zwróci uwagę na stan dróg w Wykrotach. Wykroty swoje tereny przeznaczyły na Specjalną Strefę Ekonomiczną i dlatego powinny być priorytetowo traktowane. W Gościszowie też nie jest najlepiej.

Nie mogę do końca zrozumieć, dlaczego opinia Pana czy Komisji Rewizyjnej  o działalności burmistrza jest negatywna?

Zadał pan trudne pytanie, tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Od początku kadencji burmistrz deklaruje, że jest otwarty na współpracę od pierwszego dnia kadencji z Radą Miejską, a czyny świadczą o czymś innym

Jakie czyny?

Zaproponowałem burmistrzowi robocze spotkania przedstawicieli obu klubów, przewodniczącego Rady Miejskiej i burmistrza, aby omawiać sprawy do załatwienia na bieżąco. Burmistrz odmówił bo twierdził, że nie widzi potrzeby.

Może dlatego, że rada obniżyła mu uposażenie?

Rada Miejska  nie obniżyła burmistrzowi pensji tylko określiła nowe uposażenie, na nową kadencję. Osobiście uważam że zasady wynagradzania wójtów burmistrzów, są złe. Burmistrzowie takich miejscowości Nowogrodziec zarabiają niewiele mniej niż np. prezydent Wrocławia.

A tak szczerze, czy decyzja o niższym uposażeniu burmistrza była dobra?

Moim zdaniem ta decyzja powinna bardziej motywować burmistrza do lepszej współpracy z radą.

A tymczasem burmistrz i rada zajmują się wypasaniem koni na boisku.

Jakich koni?

Radni skupieni w klubie Dobro i Pokój zarzucili  radnej z klubu Skutecznie i  Razem, że pasie konie na terenach należących do gminy. Sęk w tym, że ta radna, po pierwsze  nie ma koni,  a po drugie nie prowadzi działalności gospodarczej. Poświęciliśmy dużo pracy, że to tym radnym i burmistrzowi wyjaśnić.

Z drugiej strony Komisja Rewizyjna zarzuca burmistrzowi, że nie zrobił piłkochwytów?

Piłkochwyty i ogródki piwne były najmniej istotnymi wnioskami radnych i nie chcę się do tych drobnostek odnosić. To z premedytacją  uwypuklił burmistrz w wywiadzie z bolec.info.

Ale piwo z burmistrzem Pan by wypił?

Z chęcią postawię burmistrzowi nawet niepasteryzowane.

Czy zapoznał się Pan z wywiadem burmistrza z bolec.info?

Tak, ale nie zgadzam się z wielu jego tezami.

Co najbardziej się Panu nie podoba?

Burmistrz uważa, że radni klubu opozycyjnego Razem i Skuteczni są sfrustrowani. Według mnie to burmistrz jest sfrustrowany i zestresowany.  Nie może pogodzić się z tym, że teraz nie jest w stanie kierować niezależnym organem jakim jest Rada Miejska.  Robił to przecież przez trzy kadencje czyli 12 lat. Zapomniał co to znaczy współpraca. Uważa, że zawsze ma racje.

A tymczasem jak każdy popełnia błędy. Tkwi w tych błędach  i nie wyciąga z tego wniosków.

Zamiast współpracować i działać wspólnie z Radą Miejską burmistrz skupia się na walce z radnymi opozycyjnymi. A przecież w najbliższym czasie stoją przed nami duże wyzwania i trzeba dynamicznie rozwijać gminę. Realizować pomysły naszych mieszkańców i wykorzystywać ich chęć do pracy i aktywność

Czy myśli pan o radnym Sudole, któremu burmistrz sugerował aby pracował na rzecz gminy społecznie?

To typowa, czysta złośliwość burmistrza. Nie będę tego komentował.

Wróćmy jeszcze do działalności burmistrza. Burmistrz wywalczył dużą kasę od przedsiębiorców ze strefy, za podatek od nieruchomości, to ponad 20 milionów złotych?

Cieszy mnie fakt dodatkowych wpływów do budżetu, jednak odnoszę™ wrażenie, że sukces burmistrza ma też swoje ciemne strony™. Przez wieloletnią… walkę™ w są…dach, opartych… nawet o Brukselę™, strefa i gmina stracił‚a wiele na wizerunku. W ostatnich latach w naszej okolicy dynamiczniej niż nasza rozwiją się strefy w Bolesławcu czy w Gminie Gromadka. My zostaliśmy daleko w tyle.

Nie zgadzam się™ też z tezą…, że zwalniają…c inwestorów z podatku od nieruchomości, wcześniejsi radni spowodowali że Gmina straciła dochody a strefa nie przyczyni‚a się™ do rozwoju Gminy.

Cały czas powtarzam, że Gmina to nie słupki i konta w banku, to wspólnota mieszkańców, pracująca dla dobra gminy razem i skutecznie z lokalną władzą.

20 lat temu największym problemem dla mieszkańców gminy nie był‚y dziury w drodze tylko ogromne bezrobocie. I tamta rada współpracując z burmistrzem  Szczerbieniem postąpiła słusznie powołując Specjalną Strefę Ekonomiczną w Wykrotach, na warunkach jakie wtedy były atrakcyjne dla inwestorów.

Ale to, że do tej pory nie ma dobrego dojazdu do strefy z gminy Nowogrodziec obciąża lokalne władze.

 Wróćmy jednak do absolutorium. Czy bierze Pan pod uwagę taki scenariusz: Burmistrz nie dostanie absolutorium. Rada Miejska przeprowadza referendum odwołujące burmistrza. Jeżeli tak to kiedy?

Nie mam takich planów, w październiku ubiegłego roku mieszkańcy Gminy, w wolnych wyborach demokratycznych, zadecydowali kto będzie burmistrzem i kto ma  rządzić gminą.  My to szanujemy. Mam nadzieję, że burmistrz zrobi to samo i uzna wreszcie, że radnych opozycyjnych wybrali także mieszkańcy gminy i, że jest to niezależny od burmistrza organ.

Burmistrz dostanie absolutorium tak czy nie?

Ta decyzja należy do Rady Miejskiej. Zobaczymy w poniedziałek 24 czerwca.

Widział pan ulotkę, której treść prawdopodobnie Pana, jeszcze przed sesją absolutoryjną ma  dyskryminować?

Tak widziałem, nie wiem kto zrobił, chociaż domyślam się. Ta akcja jest poniżej wszelkiej  krytyki. To ujawniona frustracja moich przeciwników politycznych. Ja do takiego poziomu nigdy się nie zniżę.

Wnioski na koniec wywiadu:

Jak na dłoni widać brak współpracy ze strony burmistrza i jego ludzi z Radą Miejską, szczególnie z klubem opozycyjnym, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji szkodzi gminie.

Skutecznie i razem z burmistrzem możemy zrobić więcej. Jesteśmy otwarci na współpracę.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Brunatnoczarna Dynia   23 czerwca 2019r. o 9:19

~Brunatnoczarna Dynia

Postów:

Izydorczyk ma rację, Rada nie powinna udzielić absolutorium burmisrzowi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Szary Goździk   23 czerwca 2019r. o 9:23

~Szary Goździk

Postów:

Co to znaczy nie uchlac budzetu. O co gosciowi chodzi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brązowozłota Begonia   23 czerwca 2019r. o 9:25

~Brązowozłota Begonia

Postów:

"budżetu, którego nie uchlalismy". Kto redagował ten tekst? Ludzie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnoturkusowa Kolendra   23 czerwca 2019r. o 9:32

~~Ciemnoturkusowa Kolendra

Postów:

Podobno zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
A tu tylko rewanż za przegrane wybory. Gdzie tu dobro mieszkańców?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złoty Głąbigroszek   23 czerwca 2019r. o 9:34

~~Złoty Głąbigroszek

Postów:

~Brązowozłota Begonia napisał(a): "budżetu, którego nie uchlalismy". Kto redagował ten tekst? Ludzie


Już poprawione.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złoty Głąbigroszek   23 czerwca 2019r. o 9:39

~~Złoty Głąbigroszek

Postów:

Zawsze warto współpracować, burmistrz powinien o tym wiedzieć.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudobrązowy Dzwonek   23 czerwca 2019r. o 9:39

~Rudobrązowy Dzwonek

Postów:

Przecież Ci, którzy są w Radzie to wybory wygrali więc nie wiem co za brednie piszesz o przegranych wyborach. Przegrał to pan R, który nie może sterować rada jak to miało miejsce przez ostatnie kadencje!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Topazowy Tulipan   23 czerwca 2019r. o 9:59

~~Topazowy Tulipan

Postów:

~Szary Goździk napisał(a): Co to znaczy nie uchlac budzetu. O co gosciowi chodzi.

Tępaku nie widzisz literówki ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.