ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4849, 25 lutego 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu6 grudnia 2016r. godz. 15:38, odsłon: 31636, Bolec.Info
Gdzie robić prawo jazdy?
Ranking bolesławieckich szkół nauki jazdy. W Bolesławcu zdecydowanie łatwiej zdać praktykę niż teorię.
Bolesławiec - Informacje: Gdzie robić prawo jazdy? Tutaj weryfikowane są efekty pracy OSK (fot. Bernard Łętowski)

Pod wpływem Waszych dyskusji na forum Bolec.Info przeanalizowaliśmy dane jeleniogórskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, żeby pomóc Wam w wybraniu najskuteczniejszych w nauczaniu i najmniej skutecznych szkół jazdy.

Jak to zrobiliśmy?

Analizując te dane musieliśmy przyjąć jakieś kryteria i skupiliśmy się tylko na danych dotyczących egzaminów zdawanych w Bolesławcu przez absolwentów szkół bolesławieckich. Choć uczniowie naszych szkół jazdy zdają również w Legnicy i Jeleniej Górze, to nie jest to bardzo liczna grupa i w minimalnym stopniu dotyczy najpopularniejszej kategorii B. Bolesławianie zdają głównie w Bolesławcu m.in. dlatego, że tutaj mają możliwość nauki i ćwiczenia na placu manewrowym, na którym zdają egzamin a test z jazdy po mieście zdają u siebie, w miejscu znanym. No i, oczywiście, nie muszą daleko jeździć na egzamin.

Z założenia nie ujmowaliśmy w sporządzonym dla potrzeb rankingu zestawieniu szkół, z których przystąpiło do egzaminu mniej niż 20 osób i dlatego ujęliśmy ich jedynie 14. Mieliśmy pokusę aby podnieść ten pułap co uczyniłoby statystyki dokładniejszymi, ale po namyśle postanowiliśmy dać Wam jak najszerszy obraz lokalnego rynku kształcenia kierowców. Pamiętajcie jednak o tym, że małej szkole teoretycznie łatwiej zrobić dobry wyniki a szansa na błąd statystyczny jest większa i dane z dużych szkół są bardziej miarodajne, bo dają szeroki obraz sytuacji.

Patrząc na wyniki, warto pamiętać o tym, że co najmniej po kilka osób z każdej szkoły, mimo zapisania się na egzamin, do egzaminu nie przystępuje. Są to minimalne liczby (maksymalnie kilka procent absolwentów). Możemy jednak założyć, że większość tych osób jednak w końcu do egzaminu przystąpiła i wpłynęła na dane statystyczne zdawalności ze swojej szkoły nauki jazdy. 

Po analizie wyników mamy też pewne wątpliwości. Dotyczą one tego, w jakim stopniu szkoły nauki jazdy ponoszą w tym zestawieniu konsekwencje podejścia do nauki (i do egzaminu) samych kursantów. Założyliśmy jednak że ilość leniwych i pracowitych też jest proporcjonalna do skali kształcenia w danej szkole. 

Korzystaliśmy z danych WORD Jelenia Góra od 1 stycznia do 1 grudnia 2016 roku. Warto pamiętać o tym, że dane te nie określają za którym podejściem egzamin został zdany. 

Warto zwrócić też również uwagę na to, że znana w Bolesławcu Auto Szkoła to w rzeczywistości dwie szkoły (dwie firmy panów Starczewskiego i Owczarza) ujęte w naszym rankingu, podobnie jest ze szkołą Bujak. W Nowogrodźcu działają dwie szkoły o tej nazwie, jedna spółka cywilna Brygidy i Krzysztofa Bujaków a druga Jolanty Bujak. 

Do rzeczy:

Kto najlepiej przygotowuje do egzaminu teoretycznego?

Do egzaminu teoretycznego przystąpiło w Bolesławcu 2424 osób a zdało go 1200, czyli 49,5% osób.

Tylko trzy szkoły przekroczyły tę średnią: OSK „PLUS” (63,24%),  OSK "Bujak" (61,11%) i DM Pabisz (59,45%). Z danych WORD wynika, że OSK „PLUS” najlepiej przygotowuje do egzaminu teoretycznego. Przystąpiło do niego w tym roku 272 absolwentów tej szkoły a zdały go 172 osoby. W DM Pabisz spośród jej absolwentów do egzaminu teoretycznego przystąpiło 365 a zdało go 217 osób. W OSK "Bujak" to odpowiednio 36 i 22 osoby.

Kto najlepiej przygotowuje do egzaminu praktycznego?

Do egzaminu praktycznego przystąpiło 2396 a zdało go 1350 osób. Zdało go 56,34% przystępujących. Aż siedem z trzynastu ujętych w zestawieniu szkół przekroczyło tę średnią, ale największe wrażenie robi wynik absolwentów szkoły 2xTAK. Aż 70% procent z nich zdało egzamin  praktyczny! To 63 spośród 90 osób.

Drugie miejsce, z wynikiem 66,67%, zajmuje Auto Szkoła "Pitek". Do takiego wyniku wystarczył egzamin zdany przez 6 z 9 przystępujących do niego osób.

Na trzecim miejscu jest OSK „PLUS” (drugi raz w czołówce) ze zdawalnością na poziomie 66,30%. Z tej szkoły do egzaminu przystąpiło 276 osób a zdały go 183. 

The winner is...

Zestawiliśmy również wspólnie wyniki egzaminów teoretycznych i praktycznych wyliczając na podstawie przystępujących i zdających egzaminy zdawalność absolwentów danej szkoły bez podziału na teorię i praktykę.

Triumfuje OSK "PLUS" ze zdawalnością na poziomie 64,78%, drugie miejsce zajęła szkoła DM Pabisz (59,89%) a trzecie 2xTAK z wynikiem 58,75%. (Całe zestawienie poniżej.)

- Nasza zdawalność to efekt wspólnej pracy kursantów i instruktorów - mówi Piotr Pękacz, właściciel OSK "PLUS". - Najważniejsze jest to aby umiejętnie przekazać wiedzę i aby zajęcia praktyczne odbywały się systematycznie. Priorytetem jest to, aby kursant miał świadomość tego, czego się na egzaminie od niego oczekuje. Staramy się dzięki temu wyeliminować ten najbardziej niesprzyjający czynnik egzaminacyjny, jakim jest stres. 


Piotr Pękacz (na zdjęciu) podkreśla, że od kilku lat jego szkoła jest w czołówce zdawalności. 

- Wasz ranking szkół to bardzo dobra rzecz - mówi Piotr Pękacz. - W Większych miastach prowadzi się takie rankingi, dzięki czemu przyszli kursanci mają świadomość czego mogą oczekiwać od szkół jazdy.
 

Ranking szkół nauki jazdy w Bolesławcu na podstawie wyników obu egzaminów zdawanych w Bolesławcu (na podstawie danych WORD Jelenia Góra)
miejsce nazwa szkoły zdawalność
1 OSK "PLUS" 64,78%
2 DM PABISZ 59,89%
3 2xTAK 58,75%
4 Auto Szkoła Starczewski 56,87%
5 OSK "Ale Jazda" 52,97%
6 Szkoła Jazdy ESKA 52,20%
7 OSK “Bujak” B. Bujak, K. Bujak s.c. 50,74%
8 Auto Szkoła Owczarz 50,55%
9 Auto Szkoła "Pitek" 50,00%
10 OSK "Bujak" Jolanta Bujak  48,42%
11 Nauka Jazdy Zenon Semczyszak 44,21%
12 Nauka Jazdy "Zenek" 39,50%
13 Nauka Jazdy "Mazur" 38,30%
14 Szkoła Jazdy Kędzierski 29,47%

Wiemy kto kształci najlepiej, a komu absolwenci wystawiają najgorsze świadectwo?

Najpierw teoria:

Najgorsza zdawalność teorii to efekt egzaminów absolwentów Nauki Jazdy Zenon Semczyszak, gdzie egzamin zdało 34,00% (17 z 50 osób) a drugie miejsce od końca Nauka Jazdy "Zenek" ze zdawalnością na poziomie 38,10% (egzamin zdało 40 ze 105 osób). Trzecie miejsce od końca zajmuje Auto Szkoła "Pitek" ze zdawalnością na poziomie 40% (egzamin zdało 6 z 15 przystępujących do niego absolwentów). Zauważcie, że szkoła ta była jedną z lepszych w wynikach egzaminów teoretycznych.

I praktyka:

Do egzaminu praktycznego najsłabiej przygotowali się absolwenci Szkoły Jazdy Kędzierski, zdawalność to 22,40%. - zdało tylko 41 osób spośród 183. Siedem egzaminacyjnych sukcesów dwudziestu absolwentów szkoły Jazdy „Mazur” dało jej wynik zdawalności na poziomie 35%. Trzecia od końca jest Nauka Jazdy "Zenek" z wynikiem 40,60% - egzamin zdały 54 ze 133 przystępujących do niego osób.

Komentarz:

- Bardzo dobre są te najwyższe wyniki z Bolesławca. Poziom szkolenia rośnie zauważalnie - mówi Robert Tarsa, dyrektor WORD w Jeleniej Górze. - Spotykamy się często ze szkołami, ich właścicielami i instruktorami, wyjaśniamy wszystkie wątpliwości, staramy się im pomagać.

Dyrektor pozytywnie ocenia obecność WORD w Bolesławcu.

- Przede wszystkim przybliżyliśmy możliwość egzaminowania dla osób z tego rejonu - mówi Tarsa. - A szkoły na pewno mają większe szanse na to, żeby uczyć w mieście a nie tylko na drogach pozamiejskich 

Spytaliśmy również z czego, zdaniem dyrektora, wynika różnica w zdawalności egzaminów teoretycznych, które oblewa więcej kursantów, i praktycznych.

- Wiele zależy od systemu szkolenia - mówi Robert Tarsa. - My na egzaminie teoretycznym możemy zrobić niewiele, ktoś przychodzi przygotowany lub nie.Na praktycznym jest łatwiej, bo większość szkół uczy jeździć w mieście a nie na drogach pozamiejskich i to obycie w mieście pomaga egzaminowanym. 

Ciekawostki:

Ze wszystkich zdających w mieście oblewa egzamin więcej osób niż na placu - 23,54% do 20.12%.
Teorię najlepiej zdają starający się o kategorię A (motocykl) - 77,36%. Aż 12 % zgłaszających się osób nie przystępuje do egzaminu praktycznego w tej kategorii co stanowi rekord.

Aż 89,66% podchodzących zdaje egzamin praktyczny na kategorię A2 czyli prawo jazdy o mocy nieprzekraczającej 35 kW.

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~~anastazja   6 grudnia 2016r. o 14:25

~~anastazja

Postów:

Osk ale jazda najlepsza!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kursant   6 grudnia 2016r. o 17:32

~Kursant

Postów:

Plus NajNajLepsza Szkoła W Bolesławcu! Polecam
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sylwia   6 grudnia 2016r. o 18:50

~~Sylwia

Postów:

OSK"PLUS"bardzo dobrze przygotowuja do egzaminow zarowno teorytycznych jak i praktycznych.W 2012 zdawalam egzaminy i za pierwszym razem
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sylwia   6 grudnia 2016r. o 18:50

~~Sylwia

Postów:

OSK"PLUS"bardzo dobrze przygotowuja do egzaminow zarowno teorytycznych jak i praktycznych.W 2012 zdawalam egzaminy i za pierwszym razem
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Iza   6 grudnia 2016r. o 19:45

~~Iza

Postów:

Ile kosztuje zadawanie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Iza   6 grudnia 2016r. o 19:46

~~Iza

Postów:

Ile kosztuje zdawanie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kierowca zawodowy   6 grudnia 2016r. o 20:14

~Kierowca zawodowy

Postów:

Wiele zależy od osoby, jak podchodzi do nauczania. Są tacy którzy chcą się czegoś nauczyć, a są tacy co nawet do pytań nie zajrzą i idą spontanicznie, z nadzieją zdania, a jeden obibok może rozwalić każdą statystykę, jak inni się napracują. Zdawane B w plusie. Zdawane c+e z kwp w 2x tak. Nie zawiodłem się nigdzie. Jak najbardziej polecam, ale najważniejsze są umiejętności, bo nie wszyscy się nadają i wygląda jakby wygrali prawo w czipsach. A co do pytań na egzaminach, nie są wyciągnięte z kosmosu, a latami mnóstwo ludzi ma z nimi do czynienia na co dzień, tylko olewa temat i do tej pory skrzyżowanie bez znaków przysparza wielu problemów, a o policjancie kierującym ruchem to nie wspomnę. Droga to nie plac zabaw.

Pozdrawiam i powodzenia :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Piotrek   6 grudnia 2016r. o 20:41

~~Piotrek

Postów:

Zwrócić tez trzeba uwagę na ilość osob podchodzących do egzaminow... Komu kursanci ufają bardziej...
Statystyka liczona dla kilkuset, 300-400 osob wygląda inaczej jak liczona dla 9-90 osob - istotna kwestia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

KlekusiowoDomoExprtWeterynarzNoclegi Klekusiowo
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu