ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4769, 24 listopada 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

12 marca 2020r. godz. 14:16, odsłon: 4106, Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski
Nieobecność na mszy to nie grzech
Kościół włącza się do prewencji. Dyspensa od obowiązku udziału w mszy, kropielnice bez wody, znak pokoju bez kontaktu.
Bolesławiec - Informacje: Nieobecność na mszy to nie grzech Wejście do Bazyliki Mniejszej w Bolesławcu (fot. Bolec.Info)

Oto komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski:

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,

c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,

g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:

a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,

b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,

c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:

a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,

b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,

c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.


Przyłącz się do facebookowej grupy "Koronawirus w Bolesławcu - tylko WAŻNE informacje z terenu powiatu" , w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu. Kliknij w TEN link.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Kalinowykardynalski Jaśminowiec   12 marca 2020r. o 14:52

~Kalinowykardynalski Jaśminowiec

Postów:

O kasiorkę się trzesą.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotawobrązowy Limnantes   12 marca 2020r. o 15:25

~~Złotawobrązowy Limnantes

Postów:

~Kalinowykardynalski Jaśminowiec napisał(a): O kasiorkę się trzesą.

Człowiecze, potrafisz czytać ze zrozumieniem? Do kościoła idzie kto chce i czuje się na siłach, ani słowa o przelewach i skarbonkach, wyłącznie szacunek dla zdrowia i życia, prewencja...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brązowozłoty Pięciornik   12 marca 2020r. o 16:02

~~Brązowozłoty Pięciornik

Postów:

kasa i tak przyjdzie do....skarbonki...ze {nie daj Boze}-zgonów
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Niebieskawozielona Szydlica   12 marca 2020r. o 16:22

~~Niebieskawozielona Szydlica

Postów:

b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
A jednak wolno,a ja chciałem to mnie nawyzywał!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sepiowa Skalnica   12 marca 2020r. o 19:51

~~Sepiowa Skalnica

Postów:

Ksiądz może i wymyje ręce przed czy po wejściu do kościoła ,otworzy drzwi z klamki tak jak inni wchodzący na tę rękę dostaniom komunię ,Ale ksiądz ma czytanie czy te księgi też odkazi a jeśli sam będzie chory nie wiedząc jeszcze o tym to Ci wszyscy wierni mają przekazany koronowirusik Tylko biec po sakrament byle nie zmienił się w ostatnią przysługę
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Płomiennoruda Kuningamia   12 marca 2020r. o 20:21

~~Płomiennoruda Kuningamia

Postów:

" Medyczne konsekwencje stosunków homoseksualnych :Śmierć i choroby towarzyszą przypadkowym i niehigienicznym kontaktom seksualnym. 70% do 78%6, homoseksualistów przyznało, że chorowało na choroby przenoszone drogą płciową. Liczba osób mających pasożyty jelitowe (robaki, przywry, ameba) wahała się od 25% do 39%. " delikatna budowa odbytu oraz immunosupresywny wpływ spermy sprawiają, że stosunek analno-genitalny jest najwydajniejszym sposobem zarażania AIDS oraz innymi infekcjami. Lista chorób, z które z niezwykle podwyższoną częstotliwością występuje wśród męskich praktykujących homoseksualistów jako rezultat stosunków doodbytnicznych jest alarmująca:

rak odbytu
chlamydia trachomatis ( ziarnica weneryczna pachwin)
cryptosporidium ( kryptosporidia)
giardia lamblia ( lamblioza)
opryszczka pospolita (Herpes simplex)
HIV
wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)
isospora belli (drobnoustrojowe zakażenie przewodu pokarmowego)
microsporidia ( zakażenie grzybicze)
rzeżączka
wirusowe zapalenie wątroby typu B & C
syfilis (6)
Konsekwencje praktyk homoseksualnych znacząco zmieniły sposób dostarczania usług medycznych dla ogółu populacji. Zwiększona liczba przypadków pojawiania się czynników chorobotwórczych chorób wenerycznych w nieoczekiwanych miejscach zwykłe zapalenie krtani przestaje być czymś prostym do leczenia. Lekarze muszą aktualnie zadawać dodatkowe pytania testujące, by uniknąć ryzyka nietrafnej diagnozy. Zestaw pytań dotyczących np. zapalenia krtani muszą obejmować w tej chwili pytania o praktyki seksu oralnego i analnego. Problem hemoroidów wyszedł z zakresu problemów chirurgicznych. Musimy w tej chwili wypytywać pacjenta o jego praktyki seksualne, gdyż rak odbytu, rzeżączka odbytu i chlamydioza mogą kryć się pod zjawiskiem wyglądającym z pozoru na "zwykłe hemoroidy" (33). Co więcej, dane wykazują, że np. w 75% przypadków rzeżączka odbytu i krtani przebiegają bezobjawowo. (34)

Wpływ konsekwencji zdrowotnych seksu gejowskiego nie ogranicza się do samych homoseksualistów. Koszty leczenie AIDS są siedmiokrotnie wyższe niż leczenia raka.
To tylko nie które cytaty środowisk medycznych.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Bananowy Wrzos   13 marca 2020r. o 11:20

~Bananowy Wrzos

Postów:

Jak nie pójście do kościoła na Mszę może mi nie zagrozić zarażeniem,skoro siedzę w pracy z ponad 100osobami przez osiem godzin, to chyba bardziej mi szkodzi, i jakoś zakładu pracy nikt nie zamyka.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ognistorudy Pomidor   13 marca 2020r. o 12:04

~~Ognistorudy Pomidor

Postów:

zły tytuł...
powinno być "Obecność na mszy to grzech"
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

MORENADomoExprtWeterynarzNoclegi Klekusiowo
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy