ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4662, 9 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

18 marca 2020r. godz. 14:50, odsłon: 4476, Bolec.Info
Szpitalny SOR wznawia działalność
Po naszym artykule szefowie szpitala podjęli decyzję o częściowym wznowieniu funkcjonowania Oddziału Ratunkowego.
Bolesławiec - Informacje: Szpitalny SOR wznawia działalność Szpital Powiatowy w Bolesławcu (fot. Bolec.Info)

W naszym wczorajszym tekście Z zawałem do Legnicy lub Zgorzelca przekazaliśmy informację, że w związku z przekształceniem bolesławieckiego szpitala w Szpital Zakaźny, Szpitalny Oddział Ratunkowy przestaje działać, a nagłe przypadki będą przejmowane przez szpitale ościenie - m.in. w Legnicy, Zgorzelcu czy Lubaniu.

Komunikat ten wywołał falę komentarzy - Bolecnautom nie spodobała się ta decyzja, pisali o znacznym ograniczeniu bezpieczeństwa mieszkańców.

Dzisiaj władze szpitala wydały specjalny komunikat - informują, że częściowo przywracają działalność SOR, jednocześnie apelując, aby z usługi oddziału ratunkowego korzystać z rozwagą i tylko w uzadadnionych przypadkach.

Poniżej pełna treść oświadczenia.


W związku z decyzją Wojewody Dolnośląskiego przekształcającą nasz szpital w Jednoimienny Szpital Zakaźny z ograniczeniem dostępności do Podstawowej Opieki Zdrowotne, nastąpiło znaczne pogorszenie dostępności do opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu bolesławieckiego.

Kierując się dobrem pacjentów, podjęliśmy decyzję o zmianie zasad pracy naszego szpitala. Szpitalny Oddział Ratunkowy zostaje częściowo wyłączony z jednostek organizacyjnych dedykowanych do zwalczania epidemii koronawirusa i wznawia swoją działalność.

Niestety pacjenci muszą zdawać sobie sprawę, że wymogi sanitarno-epidemiologiczne ograniczają możliwości pracy oddziału. W oparciu
o Ustawę z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym / Dz. U. 2006 Nr 191 poz. 1410/ przyjmowani będą jedynie pacjenci w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Ustawa definiuje to jako stan nagłego zagrożenia zdrowotnego - stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia. Stanem takim będzie poważny uraz, objawy dotyczące układu krążenia/zaburzenia rytmu serca, bóle w klatce piersiowej/, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, objawy udaru mózgu czy zaburzenia świadomości. Stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego nie będzie drobny uraz - skręcenie stopy, stłuczenie palca czy uraz kolana, nie będzie to także zaostrzenie dolegliwości ze strony choroby przewlekłej.

Pamiętajmy, Szpitalny Oddział Ratunkowy to nie jest poradnia POZ czy chirurgiczna. Pacjentów, którzy nie są w stanie nagłego zagrożenia, mają obowiązek przyjmować placówki w szpitalach ościennych. Ponieważ zdaję sobie sprawę, że nie można od pacjenta wymagać obiektywnej i fachowej oceny stanu swojego zdrowia i ma on pełne prawo być tym stanem zaniepokojony - w przypadku wątpliwości wprowadzamy zasadę stosowaną już w POZ - konsultację telefoniczną z Triage SOR/ 75 738 02 60/.

W przypadku zgłoszenia się trzeba zaakceptować ograniczenia swobody przemieszczania się. Przed wejściem do SOR znajduje się domofon, przez który nawiązuje się kontakt z personelem Triage, można spodziewać się konieczności oczekiwania przed wpuszczeniem do oddziału nawet na dworze. Zaleca się unikanie zbędnej ilości osób towarzyszących pacjentowi, które poza bezwzględną koniecznością nie będą wpuszczane do oddziału. Przypominam też o obowiązującym zakazie jakichkolwiek odwiedzin pacjentów na oddziale, czy przechodzenia przez teren oddziału w drodze do poradni, wyjścia, itd.

Mam nadzieję, że te ograniczenia spotkają się ze zrozumieniem i akceptacją pacjentów. Podjęte są dla naszego wspólnego dobra i bezpieczeństwa. Jakiekolwiek naruszenie zasad sanitarno-epidemicznych spowoduje automatyczną i niezależną od nas decyzję o natychmiastowym zamknięciu oddziału, wdrożeniem kwarantanny pacjentów i personelu - co mimo nawet najlepszych chęci - automatycznie zamknie jakikolwiek dostęp do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Piotr Lenartowicz

p.o. Kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu


 

Przy szpitalu działa NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA ZDROWOTNA. Poradnia czynna jest codziennie od godz. 18:00 do rana do godz. 8:00. W soboty, niedziele i dni świąteczne przez całą dobę. Poradnia znajduje się na pierwszym piętrze budynku, wejście od strony parkingu i postoju karetek.

PAMIĘTAJ! Zanim zechcesz skorzystać z porady lekarza, podobnie jak dzieje się to obecnie we wszystkich przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, najpierw - w celu konsultacji - należy skontaktować się telefonicznie, numery telefonów: 511 742 111 lub 75 738 01 31.

Oddział pediatryczny wstrzymał przyjęcia. Dzieci powyżej drugiego roku życia, w przypadku schorzeń, z którymi w zwykłej sytuacji rodzice udają się do lekarza rodzinnego, przyjmowane są w poradni NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ. Dzieci młodsze przewiezione zostaną do szpitali okolicznych: Legnica, Zgorzelec, Lubań. Informacji co do miejsca i sposobu transportu udzieli dyspozytor Centrum Powiadamiania Ratunkowego - telefony alarmowe 112, 999.

Kliknij TUTAJ i przyłącz się do facebookowej grupy, w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Jasnozielony Hibiskus   18 marca 2020r. o 14:57

~Jasnozielony Hibiskus

Postów:

Mądra decyzja!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sinoniebieski Żółwik   18 marca 2020r. o 15:41

~~Sinoniebieski Żółwik

Postów:

"Po naszym artykule szefowie szpitala podjęli decyzję".

Wasza megalomania sięga himalajów. Kto inny o tym pisal wcześniej, powody decyzji były inne. Panie Kazimierzu, więcej pokory i mniej wody sodowej.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

emem   18 marca 2020r. o 15:44

emem

Postów: 4470

~~Sinoniebieski Żółwik napisał(a): Panie Kazimierzu, więcej pokory i mniej wody sodowej.


Cieszymy się, że w czasach kryzysu możemy Tobie i innym mieszkańcom bezpłatnie dostarczać aktualne informacje.

Pozdrawiam,
Marcin Marczewski

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pomarańczowy Niecierpek   18 marca 2020r. o 15:50

~~Pomarańczowy Niecierpek

Postów:

Wasza skromność i brak pokory co do możliwości waszego portalu i tym samy, wpływania na rzeczywistość, są równie porażające jak ten wirus.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

emem   18 marca 2020r. o 15:54

emem

Postów: 4470

~~Pomarańczowy Niecierpek napisał(a): Wasza skromność i brak pokory co do możliwości waszego portalu i tym samy, wpływania na rzeczywistość, są równie porażające jak ten wirus.


Dziennikarze wkładają wiele wysiłku w to, aby dostarczać Tobie i innym informacje.
Kiedyś może to docenisz.

Zreszta - to Twój problem :-)

A teraz wracamy do tematu dyskusji i reszta takiego spamu będzie wycinana, zeby nie zasmiecac forum.

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Złota Jukka   18 marca 2020r. o 16:00

~Złota Jukka

Postów:

Dzialajcie tak dalej. Brawo. SAM POMYSL O LIKWIDACJI SORU BYL NIEPOROZUMIENIEM
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Czerwonobrązowy Przegorzan   18 marca 2020r. o 17:22

~Czerwonobrązowy Przegorzan

Postów:

Dziennikarze :) :) :) cała jednoosobowa sieć... Prawie jak w CNN :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Cynamonowa Szarotka   18 marca 2020r. o 17:35

~~Cynamonowa Szarotka

Postów:

Wystarczy spojrzeć na mapę zakażenia( wzdłuż trasy A4 i S8: Wrocław-Łódź, aż do Warszawy i pewnie dalej) żeby powiedzieć, że covid-19 wjeżdża do Polski przez Jędrzychowice. Czy nikt tego nie dostrzega? Jak zamkniemy Jędrzychowice to wjedzie przez Świecko. WNIOSEK: zachodnia granica do zamknięcia.Dalej: wszystkie granice do zamknięcia, most powietrzny do zamknięcia. Sami Polacy gotują sobie ten los. Niby ZOSTAŃ W DOMU ale przecież nie zostawimy rodaków w potrzebie. Chyba taniej przekazać środki na przeżycie przez dwa tygodnie poza krajem niż urządzać pod publiczkę( bo wybory w perspektywie) pokaz patriotyzmu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

DomoExprtWeterynarzMORENA
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
Inne informacje z regionu
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Przedsmak Święta Ceramiki Przedsmak Święta Ceramiki

Rabaty dla klientów sklepu internetowego Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec"