ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4832, 26 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

23 listopada 2020r. godz. 21:59, odsłon: 1416, Bolec.Info/ ZUS
Tarcza antykryzysowa na czas pandemii
Na Dolnym Śląsku zadłużonych w ZUS jest 36758 przedsiębiorstw. Sprawdź co zrobić, jeśli masz dług.
Bolesławiec - Informacje: Tarcza antykryzysowa na czas pandemii Pieniądze (fot. pixabay)

Właściciele firm, którzy mają swoje konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS sukcesywnie otrzymują informację o zaległościach w płaceniu składek. Płatnicy, którzy nie mają PUE dostaną informację tradycyjnie pocztą. ZUS przypomina w niej o możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności, przy przejściowych trudnościach finansowych. Informację dostaną tylko te firmy, które mają zadłużenie w ZUS.

Na Dolnym Śląsku zadłużonych w ZUS jest 36758 przedsiębiorstw w tym 6088 firm zarejestrowanych na terenie legnickiego ZUS, 8608 firm z terenu wałbrzyskiego oraz 22062 z terenu wrocławskiego ZUS. W całej Polsce dotyczy to prawie 400 tys. płatników.

Informacja jest wysyłana po to żeby przedsiębiorcy wiedzieli, że na ich koncie jest zadłużenie i skorzystali z pomocy ZUS przy spłacie długu np.rozkładając go na raty. Informacja została przygotowana według stanu na 31 października i są w niej podane należne składki, które powinny zostać opłacone do 30 listopada 2020 r. Do podanej kwoty składek trzeba doliczyć odsetki za zwłokę.

Jeśli ktoś opłacił składki i ma wątpliwości, co do kwoty należności wskazanej w informacji, może sprawdzić aktualny stan rozliczeń z ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) w Panelu płatnika, w zakładce „Salda bieżące”.

- Jeżeli ktoś ma niewielkie zadłużenie, wtedy może je spłacić wraz z bieżącymi składkami. W przypadku większych długów można wystąpić z wnioskiem o raty – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W tym celu wystarczy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią możliwe warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i niezbędnych dokumentów-zapewnia rzeczniczka. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce „Firmy”.

Spłata zaległości do końca listopada 2020 r. albo złożenie wniosku o raty, podpisanie umowy i realizacja układu ratalnego ograniczy narastanie długu i pozwoli na uniknięcie egzekucji.

W tym trudnym okresie pandemii koronawirusa przedsiębiorcy oraz firmy mogą liczyć na różne formy wsparcia. Oprócz zwolnienia ze składek i wypłaty świadczenia postojowego prowadzący firmy mogą skorzystać także z innych możliwości. Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom składek skorzystać z odroczenia składek lub rozłożyć je na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Obie ulgi obejmują składki za okres od stycznia 2020 roku. Dotyczą składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy.

Przedsiębiorca może także wystąpić o rozłożenie zadłużenia na raty. Liczbę rat i ich wysokość płatnik ustala w porozumieniu z ZUS. Innym przewidzianym w Tarczy antykryzysowej rozwiązaniem jest odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. Jest ono przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19 i dotyczy należności za okres od stycznia 2020 r.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Malachitowa Kosodrzewina   24 listopada 2020r. o 7:51

~Malachitowa Kosodrzewina

Postów:

Kpina z taką tarczą.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

DomoExprtWeterynarzNoclegi Klekusiowo
Inne informacje z regionu
reklama Manpower - praca