ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4832, 26 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

27 listopada 2020r. godz. 13:39, odsłon: 1274, Bolec.Info/10BKPanc
Bombowe szkolenie
25 listopada na świętoszowskim poligonie szkolili się żołnierze kompanii saperów 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
Bolesławiec - Informacje: Bombowe szkolenie Szkolenie saperów (fot. Mjr Artur Pinkowski)

W środę 25 listopada br. na świętoszowskim poligonie szkolili się żołnierze kompanii saperów 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Głównym tematem szkolenia było doskonalenie umiejętności związanych z ustawianiem i pokonywaniem przeciwpancernych  zapór minowych.

- Chcieliśmy sprawdzić i doskonalić wiedzę oraz umiejętności saperskie poszczególnych żołnierzy z ustawiania min przeciwpancernych, a także całych przeciwpancernych pół minowych. Jednak poza umiejętnościami związanymi z odpowiednim ustawianiem min i pól minowych, niezwykle istotną jest również umiejętność wykonywania przejść w polach minowych. W trakcie zajęć realizowano tę czynność sposobem wybuchowym – wyjaśnia por. Andrzej Dobrzyński.

Zanim saperzy przystąpili do szkolenia praktycznego wcześniej przeszli szkolenie teoretyczne w formie wykładów i prezentacji, które miało na celu przypomnieć i na nowo zaznajomić żołnierzy z niezbędną wiedzą. Następnie zaś, żołnierze uczestniczyli w ustawianiu ćwiczebnych min, najpierw bez materiału wybuchowego,a później ćwiczebnych min z bojowym zapalnikiem.

Podczas zajęć wykorzystano do celów szkoleniowych bojowe środki minersko-zaporowe.

- Używanie w szkoleniu saperskim bojowych środków minersko-zaporowych zawsze powoduje skok adrenaliny związany ze świadomością możliwości bojowych wykorzystywanych materiałów, dlatego wcześniej zdobyte doświadczenie okazuje się tutaj bardzo przydatne. Niezbędne jest zatem bezdyskusyjne przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa podczas posługiwania się bojowymi środkami wybuchowymi- opisywał dalej por. Andrzej Dobrzyński.

Zajęcia zakończyło sprawdzenie terenu pod kątem ewentualnych niewybuchów.

Tekst i zdjęcia: mjr Artur Pinkowski

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


WeterynarzNoclegi KlekusiowoDomoExprt
reklama Mrowka zaprasza
Inne informacje z regionu