ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4888, 19 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Sprawy mieszkańców8 marca 2021r. godz. 11:24, odsłon: 2401, Bolec.Info
Wycinka drzew przy szpitalu - stanowisko UM
Otrzymaliśmy informację z Urzędu Miasta na temat usunięcia 184 drzew z terenu szpitala powiatowego.
Bolesławiec - Informacje: Wycinka drzew przy szpitalu - stanowisko UM Wycinka drzew na terenie szpitala powiatowego. (fot. Bolec.Info)

W związku z naszą publikacją Wyrąb w służbie zdrowia spytaliśmy Urząd Miasta o zgodę na wycinkę oraz warunki udzielenia tej zgody. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów. Do wniosku załączono uchwałę Zarządu Powiatu Bolesławieckiego w sprawie zgody na usunięcie drzew z nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Bolesławieckiego, będącej w użytkowaniu ZOZ w Bolesławcu.

Wniosek ZOZ zawiera informację, iż likwidacja drzew związana jest z koniecznością wykonania zaleceń rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń
przeciwpożarowych dotyczących budowy dróg pożarowych oraz lokalizacji miejsc do ewakuacji pacjentów oraz personelu medycznego, co jest uwidocznione w załączonych dokumentach: - opinia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, - mapa projektowanych dróg pożarowych oraz projektowane miejsca ewakuacji pacjentów.

W decyzji Prezydenta Miasta Bolesławiec stwierdzono, że wniosek jest zasadny, uznając za słuszny interes strony, to jest prawo właściciela
nieruchomości do swobodnego nią dysponowania w granicach określonych prawem, w tym również do zagospodarowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem i własną koncepcją. Na terenie nieruchomości nie stwierdzono występowania gatunków chronionych oraz gniazd ptasich.

Jednakże chroniąc interes społeczny, w którym leży zachowanie drzew, jako elementów środowiska pełniących funkcje istotne dla zapewnienia korzystnych warunków życia ludzi, zobowiązano posiadacza nieruchomości do wykonania kompensacji przyrodniczej - nasadzenia na terenie nieruchomości przy ul. Jeleniogórskiej w Bolesławcu na działkach ewidencyjnych nr 46/4, 46/5 obręb 12 miasta Bolesławiec, lub na działkach sąsiednich, do których wnioskodawca ma tytuł prawny, 45 sztuk drzew - za każde drzewo podlegające opłacie z gatunku: klon polny, platan klonolistny, głóg, dąb szypułkowy, buk lub lipa, dowolnych odmian i dowolnych proporcjach. Do nasadzeń należy użyć sadzonek o obwodach pni na wysokości 100 cm nie mniej niż 3 cm. ZOZ został zobowiązany do złożenia Prezydentowi Miasta Bolesławiec informacji o wykonaniu nasadzeń drzew i krzewów wraz z załączoną mapą.

ZOZ został zobowiązany również, aby przed przystąpieniem do wycinki przeprowadzić udokumentowane protokołem oględziny drzew pod kątem stwierdzenia, czy nie zostały one zasiedlone przez ptaki; w przypadku zasiedlenia strona musi uzyskać w trybie at. 56 ustawy o ochronie przyrody zezwolenie na odstępstwa od zakazów określonych w art. 52 ustawy o ochronie przyrody.

Warto zaznaczyć, że ZOZ w Bolesławcu wnosił o zmianę terminu wykonania wycinki drzew. Wniosek uzasadniono, że w związku z panującą pandemią Covid - 19 wystąpiły trudności w realizacji założonego planu działań szpitala, w tym również w zakresie wycinki drzew. Biorąc pod uwagę ustawowy termin ochrony ptaków, termin zezwolenia na wycinkę drzew ustalono do dnia 31 grudnia 2021 r. - przed przystąpieniem do wycinki należy przeprowadzić udokumentowane protokołem oględziny drzew pod kątem stwierdzenia, czy nie zostały one zasiedlone przez ptaki. W przypadku zasiedlenia strona musi uzyskać w trybie at. 56 ustawy o ochronie przyrody zezwolenie na odstępstwa od zakazów
określonych w art. 52 ustawy o ochronie przyrody.

Reasumując - decyzja została wydana na wniosek ZOZ w związku z koniecznością wykonania zaleceń rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń
przeciwpożarowych dotyczących budowy dróg pożarowych oraz lokalizacji miejsc do ewakuacji pacjentów oraz personelu medycznego. Czas między 1 marca a 15 października jest powszechnie uznawany za okres lęgowy ptaków. Często błędnie interpretowany jako całkowity zakaz prac pielęgnacyjnych i usuwania drzew. Warto jednak zauważyć, że drzewa i krzewy można usuwać, jednakże przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić, czy dana roślina nie jest zasiedlona. W przypadku zasiedlenia należy uzyskać zezwolenie na odstępstwa od zakazów. Należy również pamiętać, że ochrona gatunkowa zwierząt trwa tak naprawdę przez cały rok. W przypadku gdy np. ptak zacznie gniazdować przed 1 marca, nie możemy usunąć drzewa które zasiedlił. Trzeba też mieć świadomość, że nie tylko ptaki zamieszkują drzewa, ale także niektóre pod prawną ochroną ssaki i owady. Im także należy zapewnić bezpieczeństwo, niezależnie od sezonu.

Agnieszka Gergont - rzecznik prasowy UM Bolesławiec

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Szaroczarny Jabłoń   8 marca 2021r. o 9:09

~Szaroczarny Jabłoń

Postów:

Czyli według UM wszystko jest ok? Nikt tam nie ma wątpliwości
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Słomkowa Imperata   8 marca 2021r. o 10:51

~~Słomkowa Imperata

Postów:

A pewnie że Ok. Zawsze jakiś parapeciarz będzie nie zadowolony. Na cmentarzu było to samo, cały czas obrońcy drzewostanu. Jak któremuś z nich spadnie na łeb sucha gałąź lub spróchniałe drzewo w środku o może się obudzi - w szpitalu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudoczerwony Judaszowiec   8 marca 2021r. o 11:19

~~Rudoczerwony Judaszowiec

Postów:

Coś jest dla mnie niezrozumiałe. Może ja głupi jestem. Pod linkiem jest wykaz drzew do cięcia.
https://bip-v1-files.idcom-jst.pl/sites/46649/wiadomosci/549566/files/uzp6_340.pdf
To się nazywa greenwashing – udawanie, że jesteśmy ekologiczni. To nie jest w żadnym stopniu kompensata przyrodnicza! Jednogroszówka ma obwód 5 cm. Takie patyki, to mogę sobie posadzić koło domu. To jest wstyd i hańba dla urzędników miejskich i powiatowych, że do czegoś takiego dopuszczają i to robią wbrew zdrowemu rozsądkowi i mieszkańcom.
Gdzie jest teraz projekt na prace budowlane i umowa na wykonawstwo dróg ewakuacyjnych? I w jaki sposób sprzedano pozyskane drewno? Na to drugie pytanie mieszkańcy powiatu powinni dostać jasną odpowiedź. Bo dochód z tego wpływa do budżetu powiatowego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotawordzawy Grab   8 marca 2021r. o 11:45

~~Złotawordzawy Grab

Postów:

I tym sposobem koronawirus przyczynia się nie tylko do dobijania gospodarki, ale niszczy też przyrodę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szaroniebieski Styrakowiec   8 marca 2021r. o 11:47

~~Szaroniebieski Styrakowiec

Postów:

Powycinali zdrowe drzewa pozostawiając jednak kilka rachitycznych a od ulicy Zwyciestwa pozostawiono uschłe wielkie świerki! Gdzie dendrolog.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

ramaj   8 marca 2021r. o 11:51

ramaj

Postów: 1071

Te kilka drzew przy szpitalu to pryszcz,przejedzcie się za rogatki miasta -tam się dopiero tnie:lasy komunalne,nadleśnictwa i kogo tam jeszcze.I tak w całej Polsce,gdzie okiem sięgnąć.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

Horus   8 marca 2021r. o 12:17

Horus

Postów: 6607

przypominam wam że był taki ''program'' pinokia gdzie zapewniał że posadzi dosłownie -''w tym roku 500 mln drzew''

posadził ?
ale jak się wycina możecie zobaczyć zaraz za wyjazdem w kierunku Lwówka ...
możecie zobaczyć w Dąbrowej po prawej stronie cmentarza...
nie wiem jak teraz ale jeszcze do niedawna za Dobrą ...

i tak jak mogę zrozumieć wycinkę odpowiednio regulowaną w lasach chociażby dla tzw. prześwietlenia to wycinki drzew w mieście nie rozumiem i nie popieram ...

bo wycinka drzew zagrażająca bezpieczeństwu a wycinka zdrowych drzew pod ''inwestycję '' to dwie różne sprawy ...

ale ktoś na tym zarobi ..pytanie kto...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ognistoruda Godecja   8 marca 2021r. o 12:38

~Ognistoruda Godecja

Postów:

Najlepiej wszystko w miescie wyciac i zabetonowac. Ptaki nie beda syfic, galaz nie spadnie na glowe, liscie i igliwie nie beda smiecic.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

Noclegi KlekusiowoKlekusiowoDomoExprtWeterynarz
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu