ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4890, 21 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy!
reklama Oferta pracy: Monter wyrobów z tworzyw sztucznych – Rena Polska - Wykroty, Dolnośląskie
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony3 kwietnia 2021r. godz. 14:55, odsłon: 645, Zlecony tekst
Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?
Odpowiednie zabezpieczenie sieci Wi-Fi chroni naszą sieć bezprzewodową przed cyberzagrożeniami.
Bolesławiec - Informacje: Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? (fot. )

Zastosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz korzystanie z programów antywirusowych jest skutecznym sposobem na ochronę swojej sieci przed niepowołanym dostępem. Podpowiadamy, jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa domowej sieci Wi-Fi.

1. Ustawienie silnego hasła do Wi-Fi 

Podstawą i absolutnym minimum tego, co musimy zrobić, by zabezpieczyć swoją sieć bezprzewodową, jest ustawienie silnego hasła. Przez silne hasło należy rozumieć hasło, które składa się z ciągu przypadkowych znaków – cyfr, liter (dużych i małych) oraz znaków specjalnych. Bardzo ważna jest również nazwa Wi-Fi – najlepiej jeśli zmienimy standardową nazwę, pod którą zazwyczaj kryje się nazwa operatora usług sieciowych i numer identyfikacyjny. Nie należy zapominać również o loginie i haśle do naszego routera – zazwyczaj domyślny login i hasło to: admin-admin, co znacznie ułatwia niepowołanym osobom dostęp do naszej sieci. 

2. Korzystanie z protokołu szyfrowania połączeń 

Większość urządzeń obsługujących technologię Wi-Fi wykorzystuje protokół szyfrowania połączeń. Zwykle są to takie metody zabezpieczania danych jak: WEP, WPA, WPS. Zagrożeniem jest korzystanie ze starszych urządzeń z wbudowaną kartą sieciową, ponieważ mogą one nie obsługiwać wszystkich typów szyfrowania. Niezbędnym krokiem z naszej strony jest konfiguracja routera, która w zależności od metody zabezpieczenia danych, wymaga podania hasła składającego się z 10 lub 26 znaków. Niektóre protokoły szyfrowania połączeń (np. Wi-Fi Protected Setup) generują losowo klucz zabezpieczeń, przez co ciężko go złamać. 

3. Wyłączanie routera podczas niekorzystania z sieci 

Dobrym pomysłem jest wyłączanie routera, który obsługuje technologię Wi-Fi wówczas, gdy nie korzystamy z Internetu np. w nocy, na czas pobytu w pracy czy przy dłuższej nieobecności w domu. Jest to korzystne nie tylko przy zabezpieczaniu sieci, ale również przy oszczędzaniu energii. 

4. Stworzenie Wi-Fi dla gości

Jeśli zależy nam na maksymalnym zabezpieczeniu sieci Wi-Fi, to warto stworzyć odrębną sieć dla swoich znajomych i osób z zewnątrz – jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy prowadzimy firmę i często przyjmujemy kontrahentów. W takiej sytuacji możemy stworzyć dodatkową sieć Wi-Fi z ograniczonym dostępem i uprawieniami. Nasi znajomi lub partnerzy biznesowi będą mogli przeglądać strony internetowe, ale nie będą mieli dostępu do plików sieci lokalnej.  

5. Używanie programów antywirusowych 

Jeśli zależy nam na ochronie nie tylko swojej sieci bezprzewodowej, ale również komputera, to warto zainstalować na nim program antywirusowy. Większość dostępnych na rynku programów chroni przed cyberzagrożeniami. Oprócz tego niektóre antywirusy posiadają dodatkowe opcje, zapewniające bezpieczną bankowość elektroniczną czy chroniące naszą pocztę elektroniczną przed zawirusowanymi wiadomościami. 

6. Korzystanie z opcji filtrowania adresów MAC

W większości przypadków dostęp do sieci uzyskujemy poprzez hasło dostępowe. Możemy jednak wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie poprzez filtrowanie adresów MAC, które polega na udostępnieniu sieci tylko konkretnym urządzeniom. Każda karta sieciowa komputera, smartfona czy tabletu ma swój unikalny identyfikator MAC, który możemy wprowadzić do swojego routera. Jeśli ktoś niepowołany będzie chciał uzyskać dostęp do naszej sieci, będzie musiał złamać nasze zabezpieczenie. 

7. Korzystanie z usług zaufanego operatora internetu 

Ważnym punktem jest korzystanie z zaufanych dostawców usług sieciowych. Renomowani operatorzy internetu zazwyczaj posiadają dodatkowe zabezpieczenia, które skutecznie chronią naszą sieć bezprzewodową. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest również to, że tacy operatorzy zazwyczaj korzystają z najnowocześniejszych urządzeń, które wykorzystują metody szyfrowania połączeń. Operatorem, który cieszy się dużym zaufaniem na rynku, jest UPC. Internet + tv dla firm od UPC Biznes to atrakcyjna zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i finansowym oferta na rynku.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


WeterynarzNoclegi KlekusiowoKlekusiowoDomoExprt
reklama Mrowka zaprasza
Inne informacje z regionu