ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4708, 24 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

17 lutego 2014r. godz. 21:12, odsłon: 23137, Bolec.Info/K.Krzemiński
Co w rodzinie to nie zginie?
Najpierw mama-radna głosuje za „pracowniczą prywatyzacją” spółki, a później córka-prezes ją kupuje. Wszystko ok?
Bolesławiec - Informacje: Co w rodzinie to nie zginie? (fot. MZRL)
O sprawie pisaliśmy już przed kilkoma miesiącami w tekście Kto kupi Miejski Zakład Rehabilitacji . Dziwiło nas beztroskie zachowanie wieloletniej przewodniczącej rady miasta Janiny Piestrak-Babijczuk, a prywatnie matki Doroty Babijczuk-Borucińskiej kierującej Miejskim Zakładem Rehabilitacji Leczniczej. Radna podczas głosowania nad sprzedażą miejskiej spółki, zamiast skorzystać z przysługującego jej prawa „wstrzymania się od głosu” zagłosowała „za”. Pani Radna nie ma sobie nic do zarzucenia.

Bardzo ciekawy jest również sam proces sprzedaży spółki, a przede wszystkim wybór trybu w jakim jej dokonano.

- Rada gminy uważa, że nie ma ekonomicznego uzasadnienia utrzymywania takich jednostek, które przynoszą stratę bądź wykazują symboliczne zyski. – czytamy w uzasadnieniu uchwały. - Mając na uwadze, iż na rynku bolesławieckim działają co najmniej trzy duże podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne, wspieranie ze środków publicznych jednego z nich, naruszałoby zasady konkurencji rynkowej.

To tłumaczenie jest tym ciekawsze, że takie myślenie nie przeszkadza Urzędowi Miasta Bolesławiec w prowadzeniu m.in. samorządowej kawiarni, sklepu, siłowni, sauny (a już niedługo SPA) czy świadczeniu usług reklamowych.

Rada postanowiła skorzystać z tzw. „prywatyzacji pracowniczej”, która miała sprawić, że właścicielami spółki staną się jej pracownicy i to oni wezmą „pełną odpowiedzialność za prowadzoną działalność gospodarczą”. W komunalnej firmie zatrudnionych jest 9 osób: siedmiu rehabilitantów, recepcjonistka oraz dyrektor Dorota Babijczuk-Borucińska, prezes jednoosobowego zarządu spółki. Każdy z pracowników mógł nabyć równą ilość udziałów, jednak ostatecznie wszyscy poza Dorotą Babijczuk-Borucińską zrezygnowali z prawa do zakupu udziałów i jedynym właścicielem spółki została dotychczasowa Pani Prezes. Kosztowało ją to nieco ponad 187 tysięcy zł. Co tak naprawdę kupiła? Spółka nie jest właścicielem budynku. Majątek spółki to przede wszystkim sprzęt i wyposażenie. Ważnym jego składnikiem są też kontrakty z NFZem. - Po 10 latach ten Zakład ma ogromną renomę i sprawdzonych pracowników – powiedział Piotr Roman.

Czy fakt, że zamiast stać się „spółką pracowniczą” Miejski Zakład Rehabilitacji Leczniczej w całości znalazł się w rękach jednej osoby można uznać za porażkę Urzędu Miasta? A może jest to realizacja z góry ustalonego planu? Czy ten scenariusz dało się przewidzieć?

Średnia pensja w zakładzie to jedynie 1892zł brutto miesięcznie. Sama Dorota Babijczuk-Borucińska zarobiła w 2012 roku 58 331,28zł brutto jako kierownik placówki oraz 31 104 zł jako prezes zarządu MZRL. Jeden udział kosztował 976zł (spółka została podzielona na 192 udziały).

Podczas posiedzenia wspólnego komisji Rady Miasta 26 lutego 2013 radny Arkadiusz Krzemiński dociekał, czy aby pracownicy będą zainteresowani nabyciem i zatrzymaniem udziałów i sugerował, że inny tryb sprzedaży spółki przyniósłby miastu więcej pieniędzy. Usłyszał wtedy od Prezesa MZRL Doroty Babijczuk-Borucińskiej , że „jej zdaniem ludzie, którzy tworzyli tę Spółkę i pracują w niej po 10 lat będą mieli zapewnienie, że cząstka ich życia, które włożyli w tworzenie i organizowanie Spółki, zostanie w ich rękach. Zaznaczyła, że Spółka nie zostanie sprzedana, ponieważ osoba zewnętrzna może Spółkę zamknąć. Dodała, że Spółka dzierżawi pomieszczenia. Poinformowała również, że na zebraniu pracowników, pracownicy wypowiedzieli się, że jeżeli mieliby być oddani w ręce zewnętrzne, to wolą wykupić udziały i dołożyć starań ze wszystkich sił, żeby ta Spółka istniała i dalej służyła ludziom, którzy potrzebują pomocy”(cytat z protokołu z posiedzenia komisji).

Co o tym myślicie, drodzy Bolecnauci? Zapraszamy do dyskusji.

Sonda Bolec.Info

Jak oceniasz sprzedaż Miejskiego Zakładu Rehabilitacji Leczniczej?
Wszystko ok
To skandal!
Nie mam zdania

Wyniki sondy - Opinie

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

marcinek   18 lutego 2014r. o 8:18

marcinek

Postów: 33

Głosujcie nadal kochani Bolesławianie na panią Piestrak-gorąco polecam
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   18 lutego 2014r. o 8:19

~

Postów:

zwróćcie uwagę na jedno: najbardziej "nieistotny" portalik w mieście słowem się nie zająknął na ten temat- bywały czasy że jego właściciel narcyz K.G. strzelał focha na na prezydenta P.R. ale teraz teraz narcyz stał się oficjalną szczekaczką urzędu miasta..... woli pisać o kici na drzewku, nowym markecie we wsi, gejach na basenie, drętwej książce która płowieje na wystawie księgarni- nie bedzie się narażał panu prezydentowi i nie porusza spraw naprawdę kontrowersyjnych jak w/w temat
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Grzesiek   18 lutego 2014r. o 8:40

~Grzesiek

Postów:

Płaci mu to cicho siedzi.
Swoją drogą skoro tak chciano zadbać o pracowników decydując się na prywatyzację pracowniczą to dlaczego nagle nikogo chętnego wśród pracowników nie ma? Nie trzeba było ich spytać wcześniej? Jak się decydowano to wszyscy tak bardzo chcieli, a teraz już nie? Coś tu nie bardzo. Trzeba było sprzedać w drodze prywatyzacji otwartej, no ale wtedy córeczka miałaby konkurencję i trzeba by zapłacić duuużo więcej. (O ile w ogóle by wygrała jej oferta)
Na bobrzanach wisi zarządzenie w spr. sprzedaży i podpisana jest wiceprezydentka Iwona Mandżuk-Dudek. Perfekcyjnie, nawet zadbano, aby w tym dniu nie było Romana w pracy? Czy to nie on powinien podpisac tak ważny dokument? Nie chciano, w razie zadymy jaka mogła wyniknąć, aby jego nazwisko pojawiało się w tym kontekście? Pięknie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~kajtek   18 lutego 2014r. o 8:42

~kajtek

Postów:

"O sprawie pisaliśmy już przed kilkoma miesiącami w tekście Kto kupi Miejski Zakład Rehabilitacji ."

Drogi Krzysztofie,
coś, co przekracza dziesiątkę, jest już nastką ;)
I żeby nie wyglądało tylko na OT ;)
Efekt, rezultat, wynik, skutek był już wiadomy prawie rok temu :)
Pozdrawiam
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   18 lutego 2014r. o 8:50

~

Postów:

czy szanowny pan szukający afery mógłby napisać ile było chętnych na ten zakup bo z tego co mi wiadomo to nikt nie był zainteresowany ale gdyby cały ten interes padł i ludzie stracili by prace to wtedy była by afera i szukanie winnych .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Grzesiek   18 lutego 2014r. o 8:57

~Grzesiek

Postów:

Przeczytaj moją wypowiedź wyżej. I się zastanów. Ale tak szczerze się zastanów.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   18 lutego 2014r. o 9:23

~

Postów:

więcej na ten temat przeczytacie na portalu Bobrzanie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   18 lutego 2014r. o 9:42

~

Postów:

~ napisał(a): czy szanowny pan szukający afery mógłby napisać ile było chętnych na ten zakup bo z tego co mi wiadomo to nikt nie był zainteresowany ale gdyby cały ten interes padł i ludzie stracili by prace to wtedy była by afera i szukanie winnych .


Zbawiciel ! Normalny !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

WeterynarzMORENAProfiCztery kulturyDomoExprt
reklama Mrowka zaprasza
reklama Mrowka zaprasza