Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
20 lutego 2017r. godz. 13:29, odsłon: 19683, Bolec.Info

Będą burzyć ceramikę

Rozpoczęło się wyburzanie zakładu nr 2 Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”
Zakład nr 2 wkrótce przestanie istnieć
Zakład nr 2 wkrótce przestanie istnieć (fot. Skydivision.pl)

Wyburzanie obiektów ma trwać 150 dni. Do 2015 roku w tych budynkach produkowano ceramiczne systemy kominowe. Produkcja była nieopłacalna i zaprzestano jej. Firma chciała sprzedać teren wraz z budynkami, ale nie było chętnych. Postanowiono więc wyburzyć obiekty i sprzedać sam teren. 

Jak mówi prezes ZC „Bolesławiec”, Wiesław Ogrodnik, główną przyczyną takiej decyzji jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Utrzymanie obiektów to zbędny koszt spółki a operację wyburzania uda się przeprowadzić bez wydawania na nią choćby złotówki. Ceramika może nawet na tym zarobić. 

Wysłuchaj wypowiedzi prezesa w materiale wideo:- Wyburzaliśmy już większe obiekty i dawaliśmy radę, nie jest to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, choć trochę zima nam przeszkodziła  - mówi Sylwester Białek z wykonującej rozbiórkę firmy Ucholinex z Kielc. - Nie będzie żadnego wysadzania. Te trzy kominy o wysokości od 60 do 80 metrów najprawdopodobniej po prostu przewrócimy. To najbezpieczniejszy sposób.

Kliknij TUTAJ i zobacz zdjęcia z wnętrz wyburzanej „dwójki”. Zaś TUTAJ znajdziecie niesamowite ujęcia z drona pokazujące obiekty przeznaczone do wyburzenia.

Wyburzane budynki należały do Bunzlauer Tonröhren- und Chamottefabrik Hoffmann & Co. To największa przedwojenna fabryka ceramiki w Bolesławcu, która została założona 1 czerwca 1889 roku, W fabryce produkowano głównie ceramikę przemysłową i sanitarną.

Budowa fabryki rozpoczęła się od wzniesienia budynku, w którym przygotowywano surowce i formowano rury. Następnie zbudowano kotłownię i maszynownię oraz budynek z dwoma piecami do wypału, każdy o pojemności 9 ton. Zakład nieustająco modernizowano, po I wojnie światowej park maszynowy i wszystkie piece prezentowały najnowsze rozwiązania techniczne. W okresie międzywojennym w firmie funkcjonowało 51 pieców, 46 o pojemności 15 ton oraz 5 o pojemności od 30 do 50 ton. Zakłady zajmowały teren o wielkości 10 ha. W 1937 r. wybudowano elektryczny piec tunelowy o długości 70 m, zajmujący 1000 m² powierzchni, pierwszy tak duży i nowoczesny piec w Niemczech. Fabryka posiadała złoża gliny wydobywane w piętnastu kopalniach w Kruszynie, Otoku, Rakowicach, Suszkach oraz Starych i Nowych Jaroszowicach.

Przed II wojną światową zakłady zatrudniały 580 pracowników produkcyjnych i 40 pracowników administracji.

Produkowana w Bolesławcu kamionka ze względu na swoją dużą wytrzymałość, odporność na działanie kwasów i nieprzepuszczalność służyła do wytwarzania elementów kanalizacji, płytek posadzkowych i ściennych. W dziale kamionki wytwarzano rury kanalizacyjne, koryta i podajniki, rury do instalacji grzewczych, rury z szamotu, a w dziale kamionki sanitarnej muszle klozetowe i umywalki nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również na potrzeby przemysłu i instytucji publicznych.

Główny rynek zbytu stanowiły Niemcy oraz m.in.: Anglia, Holandia, Belgia i Szwajcaria.  

Informacja historyczna: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Będą burzyć ceramikę

~~1a niezalogowany
18 maja 2017r. o 12:33
Widocznie do kominow jeszcze nie doszli albo je zostawia jako atrakcyjna pamiatke ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).