ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4462, 22 stycznia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Efekt-Okna zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Bolecnauci alarmują14 czerwca 2019r. godz. 13:00, odsłon: 4759, Bolec.info
Powojenne widoki w centrum miasta
Katastrofalny stan kamienicy przy ulicy Kubika
Bolesławiec - Informacje: Powojenne widoki w centrum miasta Kamienica przy ulicy Kubika (fot. Wojtek Szoka)

Bolesławiec aspiruje do miana miejsca przyjaznego turystom i mieszkańcom. Planowane są nowe inwestycje, które mają służyć poprawie wizerunku miasta oraz zapewnienia atrakcji turystom. 

Jednym z takich miejsc i stałym punktem wycieczek zagranicznych jak i polskich jest Pomnik Kutuzowa przy ulicy Kubika. Same okolice pomnika są zaniedbane, zarośnięte. Jednak pomnik nie jest jedynym miejscem w okolicy który straszy swoim wyglądem. 

Po drugiej stronie ulicy znajduje się widok jak z czasów powojennych, a mianowicie kamienica która jest podzielona między dwóch zarządców - Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Civitas. Wcześniej kamienica należała do miasta - zarządcą był MZGM. Od dawna fasada budynku nie była remontowana, a sam budynek jako, że jest zabytkiem jest pod opieką konserwatora zabytków.

Stan fasady jest w stanie karygodnym i stwarza realne zagrożenie nie tylko dla mieszkańców ale także turystów, którzy często przechodząc na drugą stronę ulicy dla lepszego miejsca do zrobienia zdjęć pomnikowi.

O niebezpieczeństwie informuję nas coraz większa ilość mieszkańców miasta, ostatnio dostaliśmy informację o tym, że kawałek gzymsu odpadł i spadł na chodnik na którym mogli znajdować się ludzie. 

Remont elewacji jest możliwy, ale odpowiada za to wspólnota. W przypadku ulicy Kubika są to małe wspólnoty, 5 mieszkań nie jest w stanie sfinansować remontu, którego koszta mogą osiągnąć kwotę 100 000 złotych. Jest to zaporowa kwota dla małych wspólnot, które muszą dbać o swoje lokale.

Na dofinansowanie mieszkańcy nie mogą liczyć. Konserwator zabytków wydaje tylko zgodę na remont w momencie kiedy zgłoszą się do niego lokatorzy.

I w takim impasie zostaje kamienica, która ma potencjał na bycie jedną z wizytówek miasta. Szczególnie, że to tylko 220 metrów od Rynku, w którym postawiono nową ceramiczną ławkę o wątpliwej urodzie. 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Perłowoszara Godecja   14 czerwca 2019r. o 13:22

~Perłowoszara Godecja

Postów:

O, kamienica, w której mieszka Kic. Miłośnik popularnego dyskontu z robaczkiem w kropki. Wielbiciel mops-u i spodni bojówek.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brudnozielony Ziarnopłon   14 czerwca 2019r. o 13:39

~~Brudnozielony Ziarnopłon

Postów:

też mieszkam w małej wspólnocie i zrobiliśmy remont, oczywiście na kredyt.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czarny Barwinek   14 czerwca 2019r. o 13:55

~~Czarny Barwinek

Postów:

Remont za swoją własność powinien być finansowany przez zainteresowanych. W tym przypadku nie jest to takie oczywiste. Wiele mieszkań jest miejskich tzn właścicielem jest MZGM. Wizerunek starych kamienic to nie tylko własność ich mieszkańców. Wspomnę też o latach zaniedbań tych elewacji gdy w praktyce wszystkie były "państwowe".
Miasto ma plan rewitalizacji i może (ale nie musi) wspomóc remont elewacji ale pod szeregiem obostrzeń. Zawsze to coś ale w praktyce TBS (spółka miejska) nie kwapi się z zachęcaniem do działania. Wspólnoty jak chcą niech se remontują ale to miasto ustala kto, co i za ile bo to miasto decyduje o dopłacie. Efekt widać.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ognistoczerwony Hibiskus   14 czerwca 2019r. o 14:08

~Ognistoczerwony Hibiskus

Postów:

Jest to jeden z najpiękniejszych ciągów kamienic w Bolesławcu. Karygodną jest tak zwana spychologia. To konserwator zabytków powinien zabiegać o remont i pociągnąć za wszelkie sznurki by pozyskać fundusze.Tak zwana instytucja konserwatora to parodia.Co on takiego robi oprócz brania kasy.A gdzie środki , które można pozyskać z unijnych dotacji, z urzędu marszałkowskiego etc...TO NIE JEST SPRAWA LOKATORÓW LECZ URZĘDNIKÓW GDYŻ TO JEST NASZE DZIEDZICTWO KULTUROWE.TE KAMIENICE SĄ NIEPOWTARZALNE A ZA ZGODĄ BEZMYŚLNYCH URZĘDNIKÓW DOPROWADZANE SĄ DO RUINY. Miaston i powiat wydaje tysiące na bzdury typu ławeczki ceramiczne, betonowe skateparku i rzeźby kolesi, zapraszanie ludzi o antymoralnych poglądach, itd... Ludzie gdzie tu logika? Hańba.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Burobrązowy Tulipan   14 czerwca 2019r. o 14:13

~~Burobrązowy Tulipan

Postów:

~~Brudnozielony Ziarnopłon napisał(a): też mieszkam w małej wspólnocie i zrobiliśmy remont, oczywiście na kredyt.

My w naszej wspólnocie również duży zrobiliśmy remont na kredyt - właśnie kończymy go spłacać i bierzemy następny na kolejne remonty.
Problemem w wspólnotach jest to że mieszkańcy mimo że mieszkają w nie najnowszych kamienicach nie godzą się na podniesienie opłat na tzw. fundusz remontowy. My w naszej kamienicy płacimy po 5 zł od m i mamy wszystkie remonty na bieżąco ale do tego trzeba przekonać mieszkańców co nie zawsze jest łatwe.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czarny Barwinek   14 czerwca 2019r. o 14:15

~~Czarny Barwinek

Postów:

Te kamienice nie są zabytkami one są tylko na terenie ochrony konserwatorskiej tzn by zrobić elewację trzeba mieć zgodę konserwatora a dotyczy ona kolorku bo wizualnie ma wyglądać tak samo. W środku budynku, hulaj dusza.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnoturkusowa Perowskia   14 czerwca 2019r. o 14:28

~Jasnoturkusowa Perowskia

Postów:

Wszystkie kamienice przy ul. Kino na (te prze Delikatesach również) powinny już dawno przejść generalne remonty, inaczej w końcu zaczną się walić i dojdzie do nieszczęścia, tu powinien zadziałać jakiś urząd!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Błękitnoszary Jarząb   14 czerwca 2019r. o 14:50

~Błękitnoszary Jarząb

Postów:

Emerytów nie stać na tak wysokie wydatki na remonty kamienic a młodzi powyjeżdżali lub pobudowali domy jednorodzinne na
kredyt i nic w tym dziwnego każdy robi tak żeby jemu było lepiej a kamienice leżą w centrum miasta wiec to miasto powinno zabiegać o ich dobry wizerunek
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

Lombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusAutogazMRparts
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
Inne informacje z regionu
reklama Car rental - zapraszamy!