ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4664, 11 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Cyfrowy Polsat zaprasza
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu15 sierpnia 2019r. godz. 09:33, odsłon: 2627, 23 Śląski Pułk Artylerii/Bolec.Info
Święto Wojska Polskiego
Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii uczcili 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Bolesławiec - Informacje: Święto Wojska Polskiego Dzień Wojska Polskiego w Garnizonie Bolesławiec (fot. 23 Śląski Pułk Artylerii)

Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu uczcili uroczystą zbiórką 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej, oraz 100 rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego.

Głównym punktem obchodów najważniejszego dla żołnierzy Święta był uroczysty apel. Na zaproszenie dowódcy pułku wz. mjr. Jerzego Juchaniuka w obchodach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących z pułkiem. Po podniesieniu  flagi państwowej i odegraniu hymnu, wagę i znaczenie Bitwy Warszawskiej dla zachowania suwerenności Ojczyzny i ochrony Europy Zachodniej przed rewolucją bolszewicką podkreślił dowódca pułku wz. mjr Jerzy Juchaniuk.

- 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskana niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielką Wiktorię nad Armią Czerwoną.

Niewątpliwe duży wkład w zwycięstwo nad bolszewikami miał nasz patron gen.broni Tadeusz Jordan Rozwadowski współautor Bitwy Warszawskiej - powiedział mjr Jerzy Juchaniuk.

- W dniu dzisiejszym, po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. Oddając hołd naszym żołnierskim poprzednikom dajemy wyraz pamięci o Ich doniosłych czynach oraz krzewionych wartościach moralnych, które pomimo upływu lat pozostają dla każdego Polaka niezmienne - dodaje

 Podczas uroczystości upamiętniono również 100 rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Zapoczątkowało ono ruch powstańczy na śląsku, który ostatecznie w 1921 roku doprowadził do przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Punktem zapalnym wybuchu powstania było zabicie 15 sierpnia 1919 roku przez oddział Grenzschutz Ost 10 cywili w kopalni Mysłowice.

Uroczysty apel stanowił okazję do wręczenia awansowanym aktów mianowań na kolejne stopnie wojskowe. Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów.

Z okazji Dnia Wojska Polskiego redakcja gazety i portalu Bolec.Info składa wszystkim żołnierzom 23 Śląskiego Pułku Artylerii i ich rodzinom najlepsze życzenia: dużo szczęścia, zdrowia, spełnienia marzeń i wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i osobistym.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Nadżółkła Lilia   15 sierpnia 2019r. o 10:02

~Nadżółkła Lilia

Postów:

Brawo żołnierze, wreszcie święto bez oficjeli.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Cynamonowy Kleome   17 sierpnia 2019r. o 12:33

~Cynamonowy Kleome

Postów:

Ludzie co to za wojsko , jakieś 30 lat temu to tak ale nie teraz to fasada armii , Indianie mieli lepszych Apaczów a to to dzieci na ruskim sprzęcie sprzed 50 a nawet 50 lat .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

WeterynarzMORENADomoExprt
Inne informacje z regionu
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Przedsmak Święta Ceramiki Przedsmak Święta Ceramiki

Rabaty dla klientów sklepu internetowego Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec"