ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4664, 11 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony16 lutego 2020r. godz. 17:18, odsłon: 632, Zlecony tekst
Zielona Karta – co to jest i gdzie trzeba ją mieć?
Planujesz podróż za granicę? Do wyjazdu musisz się odpowiednio przygotować, kompletując kilka niezbędnych dokumentów.
Bolesławiec - Informacje: Zielona Karta – co to jest i gdzie trzeba ją mieć? Zielona Karta – co to jest i gdzie trzeba ją mieć? (fot. Bolec.Info)

Samo ubezpieczenie OC może okazać się niewystarczające, jeśli będziesz przekraczać granicę niektórych państw. Dowiedz  się, czym jest Zielona Karta i w jakich sytuacjach jest wymagana.

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, na mocy której ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność za szkody wyrządzone ubezpieczonym pojazdem. Chociaż w wielu krajach jest ona akceptowana, nie dotyczy to wszystkich państw.

Zielona Karta – czyli co?

Zielona Karta jest dokumentem, który stanowi odpowiednik ubezpieczenia OC. Daje ona możliwość ubiegania się o odszkodowanie w razie zdarzenia drogowego spowodowanego poza granicami Polski.

O tego rodzaju dokument można ubiegać się u swojego ubezpieczyciela. W większości przypadków Zielona Karta wydawana jest bezpłatnie – jednak nie od ręki, dlatego trzeba o nią wnioskować z wyprzedzeniem.

Gdzie obowiązuje Zielona Karta?

Lista państw wymagających Zielonej Karty nie jest długa. Dokumentu będziesz potrzebować m.in. w przypadku podróży do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroko, Mołdawii, Rosji, Macedonii, Turcji, Ukrainy. Warto przy tym podkreślić, że dokument jest wymagany nawet wtedy, gdy tylko przekraczasz granicę. Dane państwo nie musi być Twoim punktem docelowym.

W 32 krajach, które należą do Unii Europejskiej, obowiązuje polskie ubezpieczenie OC. Nie musisz więc ubiegać się o Zieloną Kartę ani żaden inny dokument. Polisa zostanie zaakceptowana w razie kontroli.

Jeśli nie zdążysz uzyskać Zielonej Karty…

Brak Zielonej Karty wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z wyjazdu. Alternatywą jest tzw. ubezpieczenie graniczne, które można wykupić w momencie przekraczania granicy konkretnego państwa. Jednak w przeciwieństwie do Zielonej Karty, za taką polisę trzeba zapłacić – często sporo więcej. Warto przy tym podkreślić, że w niektórych krajach obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia granicznego – dotyczy to m.in. Kosowa.

Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, ubiegaj się o dokument wydawany do polskiego ubezpieczenia OC. Korzystając z serwisu porównywarkowego sprawdzisz, gdzie Zieloną Kartę otrzymasz bezpłatnie.

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Herbaciany Czyściec   17 lutego 2020r. o 10:17

~Herbaciany Czyściec

Postów:

ZIelona Karta to nie jedyne ubezpieczenie, o którym warto pomyśleć przed wyjazdem. Jeśli na co dzień nie posiada się samochodowego assistance, warto wykupić krótkoterminowe assistance przed samym wyjazdem. Na stronie porównywarki ubezpieczeń Ubea można szybko sprawdzić, które towarzystwa mają w ofercie taką polisę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

MORENADomoExprtWeterynarz
Inne informacje z regionu
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Przedsmak Święta Ceramiki Przedsmak Święta Ceramiki

Rabaty dla klientów sklepu internetowego Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec"