ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4533, 2 kwietnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu26 marca 2020r. godz. 11:20, odsłon: 1950, Bolec.Info
Zdalna edukacja - test dla wszystkich?
Jak czytam komentarze typu "nauczyciele powinni stanąć na wysokości zadania" to aż mnie mdli - pisze Agnieszka
Bolesławiec - Informacje: Zdalna edukacja - test dla wszystkich? Program Librus i wiadomość od nauczyciela (fot. Bolecnauta)

System Librus to problem - nieprzygotowany do przeciążenia i obsługi szkół a w dodatku zdalna nauka zakłada drukarkę w każdym domu, a nie każdy ją ma. Poza tym domowe łącza i komputery często są zajęte zdalną pracą rodziców. Rodzice i uczniowie narzekają też na kiepski kontakt z nauczycielami i ich niechęć do obecności online. Jeden z uczniów chętnie spytałby nauczycielkę o niejasne zadanie, ale pani nie odpowiada i jest nieobecna. Rodzice często czują się tak, jakby ciężar nauczania przerzucono na nich a nienawykli do zdalnej pracy nauczyciele gubią się w cyfrowym świecie i są zmuszenie do szybkiego samokształcenia aby poradzić sobie ze zdalną nauką.

Taki obraz jawi się z Waszych opinii na temat zdalnego nauczania. Oto część z nich:

Kornel:
Państwo olało to, że nie każdy może mieć Internet, laptopa i drukarkę... Ale w świecie rzeczywistym, biorąc pod uwagę, że duża większość posiada wyżej wymienione pomoce, to przy tej okazji wysyłają tylko prace i to wszystko.. A rodzice niech się martwią jak wytłumaczyć, jak nauczyć swoje dziecko, żeby później nie było zaległości ... A co jak rodzic nie zna j. Niemieckiego czy Angielskiego?(...)
Tylko dlaczego my rodzice mamy tłumaczyć swoim dzieciom nowy temat ? Od tego chyba są nauczyciele, którzy tak bardzo chcieli podwyżek ... A teraz połowę albo i więcej pracy wykonują za nich rodzice którzy mają 80% płatnego wynagrodzenia ...

Joanna:
Linki do zadań, odsłuchaj, poćwicz, wydrukuj, zapisz w zeszycie, odeślij na e-mail, a jak ktoś ma więcej niż 1 dziecko, to maskara.

Kinga
:
Mam dwoje dzieci i czasem wręcz nie mogę się połapać. Serwery przeciążone, wiadomości do nauczyciela nie wyślesz, a w dodatku trzeba ogarnąć Office 365, discord, i jeszcze indywidualne str każdego nauczyciela - jakaś masakra. Jedne linki się otwierają, inne nie - porażka.

Kasia:
Moje dziecko uczy się w szkole nr 4 w Bolesławcu i jestem bardzo zadowolona z kontaktu z wychowawczynią i z tym jak organizuje zadania dla dzieci. Super, oby tak wszyscy nauczyciele robili.

Klaudia:
Zmuszona do edukacji mojego dziecka od prawie dwóch tygodni coraz bardziej szanuję i podziwiam pracę nauczycieli. Sama nim jestem, całe szczęście tylko z wykształcenia : ) My-rodzice musimy wykazać się sporą cierpliwością przez ten trudny czas, mając jedno lub kilkoro dzieci. Nauczyciele w klasie mają średnio 15-25 uczniów. Na bieżąco sprawdzają zadania, które odsyłamy. Nie plewią sobie kwiatków na ogródku, czy oglądają Netflixa, tylko tak jak my godzinami siedzą przed laptopem. Nikt nie ma łatwo. Pozdrawiam wszystkich nauczycieli i rodziców. Bądźcie cierpliwi!

Marta:
Ja doceniam pracę nauczycieli, nigdy z dzieckiem nie musiałam siedzieć przy lekcjach, teraz trzeba pomóc, tym bardziej jak jest nowy temat. Często trzeba zadania wysyłać przez swoją pocztę e-mail. Zadań jest naprawdę dużo, ja też pracuję ale sytuacja jest taka a nie inna, więc trzeba to przetrwać. Wszyscy musimy zdać z tego egzamin, nie rozumiem ludzi którzy pretensje mają do nauczycieli - są ludźmi jak my i nikt z nas nie był przygotowany na takie ciężkie chwile.

Agnieszka:
Ja uważam, że to jest sprawdzian dla nas wszystkich. Nie nauczyciele są winni tej sytuacji, ani dzieci, ani ich rodzice. Ale rodzicami nie staliśmy się w momencie zamknięcia szkół. To, że system informatyczny nie działa, jak powinien, to czyja to wina? Kto bez przygotowania wprowadził taki system nauczania, kto zapomniał, że szkolnictwo trzeba bardziej dofinansować? Teraz mamy efekty. Zapadła decyzja na górze, a wy na dole sobie radźcie. Jak czytam komentarze typu "nauczyciele powinni stanąć na wysokości zadania" to aż mnie mdli. Jakim trzeba być odrealnionym osobnikiem by takie rzeczy mówić? Nauczyciele znowu zostali zostawieni sami sobie, i znowu są opluwani. Mimo to pracują, i próbują rozwiązywać wszystkie problemy w miarę swoich możliwości, ale niestety pojemności serwera czy szybkości Internetu i chociażby większej ilości komputerów w domu nie są w stanie wyczarować. Więcej zrozumienia w tych trudnych czasach i przede wszystkim więcej wzajemnego szacunku. Nauczycielom życzę cierpliwości, Mam nadzieję, że w końcu ich trudna praca zostanie doceniona.

Jola:
Gorzej tylko, jak ktoś ma dostęp tylko do jednego laptopa czy też komputera, a dzieci wieku szkolnym jest więcej niż jedno. Mi by było ciężko to pogodzić, zwłaszcza, że laptop mam w naprawie. Nie wiem jak u Was, ale moje dzieci mają kontakt z nauczycielem. Jeśli czegoś nie wiedzą, mogą zadzwonić i wszystko jest wytłumaczone. Musimy jakoś sobie poradzić. Damy rade : ) kto jak nie my?

Magdalena:
Znam jednak jako matka sytuację w szkolnictwie od przedszkola po technikum (w każdej z nich mam dziecko). Wszyscy zostaliśmy postawieni w sytuacji, w jakiej nie był jeszcze nikt. Izolacja jest trudna, nauczanie również. Prawda jest taka, że musimy to jakoś wytrzymać. Znam wielu nauczycieli z powołania, maję świetne referencje do przekazywania wiedzy w realu! Natomiast wiedzy informatycznej maja bardzo mało. I myślę, że tu tkwi problem z zadaniami dla naszych dzieci. Myślę, że gdyby nauczyciele posiadali odpowiednie narzędzia i wiedzę, mogliby śmiało prowadzić lekcje przez kamerką i nagrywać ją a potem umieszczać na platformach szkolnych, by uczniowie którzy mają jeden komputer na kilkoro dzieci, mogli odtworzyć sobie lekcje. Jeśli chcemy przejść przez pandemie bez zachorowania, musimy to po prostu przetrwać.

Justyna:
Jako nauczyciel od poniedziałku ogarniam platformę Microsost Teams (wszyscy z grona pierwszy raz na oczy widzą), ale uczymy się b.pilnie....mega dużo czasu to pochłania....w sumie samokształcenie, bo jak? Niestety uczniowie nie mają dostępu do komputerów i Internetu (w domach jest rodzeństwo, plus zdalnie pracujący rodzice).

Zostaliśmy postawieni przed faktem i chcemy, żeby się udało, wszyscy stajemy na głowie i... jestem z nas dumna! Ja w miarę ogarniam...ale wielu z nas nie potrafi śmigać w kompie itp. Ledwie co e-dziennik zaczęliśmy ogarniać od tego roku... a co dopiero rodzice...

Jednak uważam, że dobrze, iż tak się stało...że to wyszło teraz... bo widać jakie potrzeby są i jaka powinna być szkoła XXI wieku.

Problemem jest brak możliwości technicznych nauczycieli i uczniów (jeden laptop, czy komputer w domu, ewentualnie smartfony - nie da się na nich zrobić wszystkiego, brak odpowiedniego przygotowania nauczycieli i uczniów do tego typu pracy -  przeciążenia sieci. I przede wszystkim brak psychicznej i emocjonalnej gotowości uczniów i ich rodziców do nauki w domu.

Katarzyna:
Wszyscy zostaliśmy nagle postawieni w nowej sytuacji i musimy opanowywać nowe techniki nauczania. Nauczyciele bardzo się staraj, ale nie każdy znakomicie radzi sobie z pracą z komputerem. Uczniowie z jednej strony cieszą się, ze mogą inaczej zorganizować sobie czas, z drugiej mówią że brakuje im kontaktu bezpośredniego. Paradoksalnie myślę, że wszyscy skorzystamy na tej sytuacji opanowując nowe umiejętności techniki nauczania, nowe technologie przydatne w nauce.

Ja uczę starszych uczniów ale wyobrażam sobie problem w pracy z maluchami i bardzo ważną rolę rodziców w tym procesie. Musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość i mieć dla siebie dużo wyrozumiałości.

A jakie są Wasze doświadczenia ze zdalnym nauczaniem? Zaliczymy ten sprawdzian?
Zapraszamy do dyskusji.

Przyłącz się do facebookowej grupy, w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu. Kliknij w TEN link.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Płomienny Kalocefalus   26 marca 2020r. o 11:35

~Płomienny Kalocefalus

Postów:

Agnieszka - "nauczyciele powinni stanąć na wysokości zadania" to aż mnie mdli. Jakim trzeba być odrealnionym osobnikiem by takie rzeczy mówić?

Studia pedagogiczne ukończyłem przed 45laty. Już wówczas mieliśmy "techniczne środki nauczania". Obowiązkiem nauczyciela jest permanentne samokształcenie. Niestety to pojęcie dla wielu nauczycieli jest obce. Utyskiwanie, że nie ma się umiejętności obsługiwania najnowszych technicznie urządzeń, jest kompromitujące. Obwinianie za wszystko tzw. "państwo", świadczy jedynie o pomyłce w wyborze zawodu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnoszary Jesion   26 marca 2020r. o 11:42

~~Ciemnoszary Jesion

Postów:

"Techniczne urządzenia" to nie jest wysyłanie zadań. A negatywne wypowiedzi n-li świadczą o tym, że prawidłowo rozumieją pojęcie "zdalnej edukacji" i wiedzą, że to, co jest teraz, to nie to.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szarobiała Jeżówka   26 marca 2020r. o 11:59

~~Szarobiała Jeżówka

Postów:

~~Ciemnoszary Jesion napisał(a): "Techniczne urządzenia" to nie jest wysyłanie zadań. A negatywne wypowiedzi n-li świadczą o tym, że prawidłowo rozumieją pojęcie "zdalnej edukacji" i wiedzą, że to, co jest teraz, to nie to.


Przed 45 laty nagrywałem swoje lekcje na taśmie wideo za pomocą magnetowidu - "TSN". Aktualne możliwości techniki przekazu, są wielokrotnie doskonalsze, niż wówczas. Twój wpis - w całej rozciągłości, potwierdza trafność mojej wypowiedzi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnoszary Jesion   26 marca 2020r. o 12:11

~~Ciemnoszary Jesion

Postów:

Mamy w domu różne sieci (Orange, UPC itd.) różne sprzęty i wiążą się z tym różne ograniczenia. I jak prześlesz swój film, jak nie ma netu? A jak odbierzesz 160 odpowiedzi, jak ci się laptop zawiesi? Trochę wyobraźni.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Granatowa Jukka   26 marca 2020r. o 12:13

~~Granatowa Jukka

Postów:

Okazało się, że tysiące nauczycieli są niepotrzebni. Wystarczy aby ministerstwo cyfryzacji udoskonaliło "zdalny" system nauczania i szkoły nie będą potrzebne. Aktualnie testujemy ten pomysł :-) .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kasztanowordzawy Mak   26 marca 2020r. o 12:16

~Kasztanowordzawy Mak

Postów:

Nauczanie a delegowanie zadań to są różne sprawy.

Teraz mamy zlecanie zadań, aby wystawić ocenę i mieć podstawę do wypłaty wynagrodzenia.

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szmaragdowy Bambus   26 marca 2020r. o 12:20

~~Szmaragdowy Bambus

Postów:

~~Granatowa Jukka napisał(a): Okazało się, że tysiące nauczycieli są niepotrzebni. Wystarczy aby ministerstwo cyfryzacji udoskonaliło "zdalny" system nauczania i szkoły nie będą potrzebne. Aktualnie testujemy ten pomysł :-) .


Zgadam się w zupełności. To ciekawy eksperyment. Po kilku miesiącach może się okazać, że tradycyjne szkoły nie są już nikomu potrzebne.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kasztanowoczerwona Miesiącznica   26 marca 2020r. o 13:29

~~Kasztanowoczerwona Miesiącznica

Postów:

~~Szmaragdowy Bambus napisał(a):
~~Granatowa Jukka napisał(a): Okazało się, że tysiące nauczycieli są niepotrzebni. Wystarczy aby ministerstwo cyfryzacji udoskonaliło "zdalny" system nauczania i szkoły nie będą potrzebne. Aktualnie testujemy ten pomysł :-) .


Zgadam się w zupełności. To ciekawy eksperyment. Po kilku miesiącach może się okazać, że tradycyjne szkoły nie są już nikomu potrzebne.


Tak jak tradycyjne sklepy, kina, urzędy......tak można w nieskończoność. Ale oczywiście na 1 miejscu szkoły....a wirus miał nam dać zatrzymanie i ludzkie podejście, atu niechęć kwitnie....Ludzie czas się opamiętać

a ps nie pracuję w szkole
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

AutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENA
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy