ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4822, 16 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

23 kwietnia 2020r. godz. 14:01, odsłon: 3562, Barbara Majecka
Nauczanie w czasie epidemii
W kontaktach z rodzicami i uczniami szkołach gminnych wykorzystywany jest dziennik elektroniczny i strona internetowa
Bolesławiec - Informacje: Nauczanie w czasie epidemii Nauczanie przez internet (fot. Urząd Gminy Bolesławiec)

W związku z ogłoszonym stanem epidemicznym w Polsce od 16 marca br. dzieci i młodzież nie uczęszczają do szkół i przedszkoli. Nie oznacza to, że nie realizują obowiązku szkolnego i wychowania przedszkolnego. Placówki oświatowe w Gminie Bolesławiec rozpoczęły zdalne nauczanie.

Obowiązujące w tym zakresie przepisy określiły cały szereg wytycznych, dotyczących tej formy nauczania i oceniania. Organizacja czasu pracy w naszych jednostkach oparta jest na planie lekcji. W kontaktach z rodzicami i uczniami w pięciu szkołach wykorzystywany jest dziennik elektroniczny, a w trzech – strona internetowa szkoły.

Ponadto nauczyciele wykorzystują pocztę elektroniczną, dostępne platformy edukacyjne, a w niektórych przypadkach także kontakt telefoniczny. Uczniowie klas IV-VIII otrzymują zakres treści programowych oraz zadania do rozwiązania. Dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej przekazywane są karty pracy oraz informacje dla rodziców. Tą formą nauczania w miarę możliwości objęto również uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Część zajęć w miarę możliwości prowadzona jest online. Prace dzieci są oceniane – szkoły dostosowały do tego wewnątrzszkolne systemy oceniania. Nauczyciele są do dyspozycji dzieci i rodziców podczas zajęć, zgodnie z obowiązującym planem lekcji oraz planem konsultacji. W miarę potrzeb komunikują się ze swoimi uczniami i rodzicami również w innym czasie.  W takiej formie został także przeprowadzony próbny egzamin dla uczniów klas ósmych.

Nauczanie i uczenie się  z wykorzystaniem metod zdalnego nauczania jest bardzo pracochłonne zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów oraz ich rodziców ponieważ wymaga bardzo dużego zaangażowania każdej ze stron. Jednocześnie nauczyciele muszą zwracać szczególna uwagę, aby podział czasu pracy z uczniami był dostosowany do ich możliwości i potrzeb psychofizycznych oraz aby zostały zachowane zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń wykorzystywanych
w komunikacji elektronicznej. Jednocześnie takie nauczanie wymaga bezustannego kontaktu pomiędzy nauczycielami danej placówki, aby dzieci i młodzież nie była nadmiernie obciążona zdaniami.

Zdajemy sobie sprawę, że nowa rzeczywistość, w jakiej teraz funkcjonują szkoły i przedszkola, wymaga od wszystkich dużego wkładu pracy i poświecenia, a także ciągłego uczenia się i usprawniania metod pracy z uczniami.

Należy jeszcze nadmienić, że na początku kwietnia Gmina Bolesławiec złożyła wniosek i otrzymała dofinansowanie w wysokości 70.000 zł na zakup sprzętu komputerowego w ramach Konkursu Grantowego „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. 

W ramach otrzymanych środków zostaną zakupione tablety z klawiaturami, które zostaną przekazane na podstawie umowy użyczenia uczniom, którzy mają największy problem z korzystaniem z różnorodnych form nauczania.


Przyłącz się do facebookowej grupy "Koronawirus w Bolesławcu - tylko WAŻNE informacje z terenu powiatu" , w której znajdziesz bieżące informacje o epidemii na terenie miasta i powiatu. Kliknij w TEN link.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 > >>

~~Pszeniczny Wyżlin   23 kwietnia 2020r. o 19:14

~~Pszeniczny Wyżlin

Postów:

Do nauczania zdalnego powinny być udostępnione odpowiednie narzędzia. Nauczać zdalnie pewnie by się dało, ale zdecydowanie nie w taki sposób. Teraz nie nauczamy, tylko zbieramy dowody na to, że zdalnie nauczamy. Aby skutecznie nauczać zdalnie, trzeba wyposażyć nauczycieli w sprzęt, internet i oprogramowanie, materiały do e-nauczania i zapewnić szkolenia. Niestety rząd uznał, że skoro nauczanie zdalne jakoś się odbywa, to problem jest załatwiony. I w ten sposób utknęliśmy w niekończącej się prowizorce. A co jeżeli sytuacja przeciągnie się na kolejny rok szkolny? Kolejne miesiące prowizorki? Bez pomysłu i koncepcji?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Herbaciany Jastrzębiec   23 kwietnia 2020r. o 19:45

~~Herbaciany Jastrzębiec

Postów:

~~Makowy Szczypiorek napisał(a): Jaki temat by nie poruszyć ,hejterzy już są gotowi do ataku,najmądrzejsi we wszystkim, i co ciekawe,przeważnie są to te same osoby.


To prawda, a większość z nich nie wie o czym pisze - bo nie jest ani ucznie, ani jego rodzicem, ani nauczycielem.....ale ekspert od wszystkiego
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Karminowy Cis   23 kwietnia 2020r. o 20:41

~~Karminowy Cis

Postów:

Staram sie byc obiektywna. Jestem mamą dwójki dzieci w dwóch różnych szkołach i Czesto tez prowadze szkolenia dorosłych ludzi zdalnie. Wiec wiem o czym mowie. Wrzucenie tematu i zadania na edziennik to nie jest nauczanie zdalne. Mam bystre dzieci i nigdy niczego nie musiałam im tłumaczyc w domu . Wystarczyło ze przerobili temat w szkole. Obecnie nietesty do południa pracuje a po południu przerabiam lekcje z dziecmi. Tłumacze sprawdzam czy zrozumieli odpowiadam na pytania. A potem syn siada i robi zadanie domowe. Sam. Juz nie sprawdzam, bo nie zalezy mi na samych piątkach tylko na tym zeby wyrósł na mądrego człowieka. Nie wiem czy faktycznir nauczyciele nie mogą przeprowadzic lekcji zdalnie czy nie umieją. Zamiast sprawdzac te prace przez cały dzien, lepiej by było zeby zrobic telekonferencje z grupą uczniów, powiedzieć coś ciekawego, dodac do obejrzenia filmik i w ciągu 45 minut mieliby załtwione . Po co te zadania z geografii, biologii, muzyki, techniki, plastyki, a nawet z w-fu,?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

Pannazdzieckiem   23 kwietnia 2020r. o 20:51

Pannazdzieckiem

Postów: 13599

~~Makowy Szczypiorek napisał(a): Jaki temat by nie poruszyć ,hejterzy już są gotowi do ataku,najmądrzejsi we wszystkim, i co ciekawe,przeważnie są to te same osoby.


Szczypiorek , czy mnie również zaliczasz do hejterów ?

Podpisywałem kiedyś się ... chamski chadziar , bo Hegemon mnie tak ochrzcił , ale Pannazdzieckiem bardziej mi pasuje . Na palcach jednej ręki mógłbym wymienić wszystkichijednego hejtera na Bolcu ... intelektualnie siedzę tutaj już ładnych parę lat .... chyba nawet dłużej niż Benek ze swoim " W samo południe " ... ale mniej niż Kazimierz i Łemem

Ufam jednak , że jako podpisujący się zawsze dualnością seksualną ... nie będę nazwany hejterem ... Szczypiorek :)

Jak wspomniałem nie znam się na nauczaniu , ale Pani Rzeuska jest mecenasem i bardzo inteligentną Kobietą . Mecenas to tytuł , jak magister i nie ma nic wspólnego z cyckami ... chodzi nie o formę a treść .

Szanuję treść i formę , ale jeśli mam dokonać wolnego wyboru boga Jahwe z Mondrej Książki , to wolę już intelekt Pani Rzeuskiej .

Właśnie nauczyłem Radka i Kasię , moje dzieciaki , że ... je kocham ... pomimo pandemii głupoty , przyszły odwiedzić starego ... he he he :)

Stwórco ... dziękuję :) Wciąż mają poczucie humoru , jak mój wnuczek Wojtas . Ciekawym , jak Kacha nazwie moją wnuczkę , ale nie będę dzwonił ... poczekam aż się pochwali ... cierpliwość to inwestycja :)

Nauczanie w czasie epidemii polega na okazywaniu uczuć i emocji , przesyłaniu informacji i wiedzy . To cztery elementy , jak woda , ziemia , powietrze i wiatr . Wiatr i powietrze to w zasadzie to samo , ale informacja o tym jak jest ... jest wartością bezcenną . Bo to jest właśnie Stwórca - INFORMACJA . Żaden tam powalony kosmita Jahwe , albo inni bogowie przeszłości , żeby nie gadać o Allachu ...

... myślę , że dobrze nauczyłem swoje dzieciaki ... po owocach poznaję

Ludzie w zasadzie myślą logicznie. Problem polega na tym , że operują na nie pełnych , bądź fałszywych informacjach. I dlatego taką logikę trzeba w du... ży kapelusz włożyć . Krzysztof Karoń.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   23 kwietnia 2020r. o 20:55

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

Najlepszy numer jaki widziałem to wrzucić zadanie domowe takie na 5 stron w zeszycie na konto rodzica w librusie i w przypadku przekroczenia terminu postawić uczniowi jedynkę bez sprawdzania, bo po terminie chociaż on tego zadania w ogóle nie widział. :)
Niektórzy nauczyciele sobie radzą, aby nie mieć za dużo roboty.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ciemnobrązowy Maczek   23 kwietnia 2020r. o 22:09

~Ciemnobrązowy Maczek

Postów:

Dlaczego w czasie strajku nauczycieli nikt się nie interesował dziećmi i ich edukacją nie było lekcji on-line. Teraz nagle się okazało że można. Zadań jest więcej niż w czasie normalnej nauki. Rodzice nie dostają wynagrodzenia za to że muszą uczyć własne dzieci. Wynagrodzenie pobierają nauczyciele a rodzice muszą pracować i jeszcze godzinami siedzieć i nauczać swoje dzieci nie zawsze wiedząc wszystko.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Płowoszara Aksamitka   24 kwietnia 2020r. o 1:01

~Płowoszara Aksamitka

Postów:

No szok z tymi lekcjami to jakaś masakra. Mój syn chodzi do 1klasy a ma tyle zadane ze masakra dość że 4godziny siedzie przy komputerze i odrabia to jeszcze pani zadaje 3/4strony żeby zrobił po tych lekcjach. No normalnie szok cały dzień stracony. A gdzie jeszcze w tym odpoczynek dla dziecka! No i rodzice też mają swoje obowiązki praca, zakupy, obiad itp. Dnia brakuje przez to wszystko
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Makowy Szczypiorek   24 kwietnia 2020r. o 7:04

~~Makowy Szczypiorek

Postów:

~Płowoszara Aksamitka napisał(a): No szok z tymi lekcjami to jakaś masakra. Mój syn chodzi do 1klasy a ma tyle zadane ze masakra dość że 4godziny siedzie przy komputerze i odrabia to jeszcze pani zadaje 3/4strony żeby zrobił po tych lekcjach. No normalnie szok cały dzień stracony. A gdzie jeszcze w tym odpoczynek dla dziecka! No i rodzice też mają swoje obowiązki praca, zakupy, obiad itp. Dnia brakuje przez to wszystko
Myślę że 3/4 strony nie przekracza wydolności intelektualnej przeciętnego ucznia- może niektórych!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 > >>

WeterynarzNoclegi KlekusiowoMORENADomoExprt
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy