ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4663, 10 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu2 lipca 2020r. godz. 12:19, odsłon: 7729, Bolec.Info
Radny Dariusz F. stanie przed sądem [SONDA]
Prokuratura stawia radnemu Dariuszowi F. zarzuty znęcania się nad pracownicą i nakłanianie jej do fałszerstwa.
Bolesławiec - Informacje: Radny Dariusz F. stanie przed sądem [SONDA] Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu (fot. Bolec.Info)

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu wniosła do Sądu Rejonowego w Bolesławcu akt oskarżenia przeciwko radnemu Rady Miasta, Dariuszowi F (Klub Bezpartyjni i Ziemia Bolesławiecka).

Jak ustalono w śledztwie pracujący w administracji cmentarza podległego Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej, radny znęcał się psychicznie nad pracownicą pozostającą w stosunku zależności służbowej od niego. Prokuratura informuje, że robił to poprzez wielokrotne poniżanie, krytykowanie, ośmieszanie, zastraszanie kobiety. Groził jej także zwolnieniem z pracy.

- Został też oskarżony o nakłanianie jej do podrobienia jego podpisów podczas jego nieobecności w pracy - mówi dla Bolec.Info zastępca Prokuratora Rejonowego w Bolesławcu, Sebastian Woźniak.

Podejrzany nie przyznał się do winy. Jeśli sąd uzna, że radny jest winny, grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności za znęcanie się i do pięciu lat za nakłanianie do fałszerstwa. Dariusz F. nie był wcześniej karany. Gdyby sąd go skazał, straci również mandat radnego Rady Miasta

Sprawę wpłynięcia do prokuratury zarzutów pracowników pod adresem radnego we wrześniu 2019 roku ujawnił portal Bolec.Info - o szokujących ustaleniach pisaliśmy w tekście Do niczego się nie nadajesz.

W MZGM odbyło się wówczas szkolenie pracowników informujące o niebezpieczeństwie i konsekwencjach mobbingu oraz powołana została komisja antymobbingowa, która prowadziła postępowanie wyjaśniające i sformułowała wnioski końcowe w raporcie z prac.

Ustalenia komisji po przesłuchaniu dziesięciu osób i analizie dokumentów były zatrważające:

W ocenie komisji nie ulega wątpliwości, że doszło do działań mobbingowych (...) i zostały spełnione wszystkie kodeksowe przesłanki mobbingu. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że dochodziło do częstych przypadków nękania, poniżania i zastraszania innych pracowników, skutkujących rozstrojami zdrowia - zapisano w protokole końcowym.

- Komisja antymobbingowa jednoznacznie stwierdza, iż od maja 2018r. (...) pracownik był nękany i poniżany przez kierownika Dariusza F. - zapisano w dokumencie.

- Kierownik wielokrotnie zwracał się do pracownika zwrotami: "włącz myślenie", "ty nic nie umiesz", "jak nie zmienisz myślenia na biurowe, to cię zwolnię", "k.... albo wykonujesz moje polecenia albo cię zwolnię" - zaznaczyła Komisja.

Komisja stwierdziła także, że kierownik miał bardzo duże pretensje, kiedy pracownik chciał wziąć urlop. Padały pytania: - Po co? Na co? Zapomnij o urlopie i skup się na pracy! Albo wracasz na ścierkę, albo zapomnij o urlopie.

Po złożeniu skargi przez jednego pracownika kierownik miał zlecić innym podwładnym, w trakcie godzin pracy, wyszukiwanie błędów popełnianych przez tego pracownika od stycznia 2018r.

- Wykrycie błędów dopiero na potrzeby postępowania przed Komisją, świadczy raczej o niewłaściwym nadzorze nad podwładnymi i wykonywaną przez nich pracą - napisała komisja.

W protokole komisja stwierdziła także, że Kierownik polecił pracownikowi podpisywanie się za niego na fakturach i innych dokumentach - co stanowi - zdaniem komisji - podżeganie do popełnienia przestępstwa.

Komisja po przeprowadzeniu dochodzenia zarekomendowała pracodawcy między innymi odizolowanie kierownika od podwładnych oraz pociągniecie go do odpowiedzialności poprzez dyscyplinarne rozwiązanie stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych oraz naruszania zasad współżycia społecznego w miejscu pracy.

W dokumentacji mowa jest także o wprowadzaniu przez kierownika nerwowej, stresującej atmosfery, dezorganizacji pracy, psychicznym znęcaniu się nad pracownikami, niszczenia relacji koleżeńskich, zastraszaniu pracowników zwolnieniami, używaniu wulgaryzmów czy załatwianiu swoich potrzeb fizjologicznych przy otwartych drzwiach.

W czasie gdy komisja zakończyła swoje postępowanie radny zachorował i poszedł na zwolnienie, na którym pozostaje do dziś. Nie uczestniczy również w sesjach Rady Miasta, dietę pobiera, ale w zmniejszonej wysokości.

- Pracownik od wielu miesięcy jest nieobecny w pracy - mówi Kazimierz Łomotowski, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Bolesławcu. - Do wyroku sądowego nie podejmiemy żadnej decyzji kadrowej w jego sprawie.

O wypowiedź w tej sprawie zwróciliśmy się także do szefa klubu radnych Bezpartyjni i Ziemia Bolesławiecka, Łukasza Jaźwca. Jak tylko ją otrzymamy, uzupełnimy tekst.

Sam radny Dariusz F. sprawy nie komentuje. Próbował za to interweniować w sprawie naszych publikacji przy pomocy prawników o czym pisaliśmy w tekście Będziemy informować na bieżąco.

Sonda Bolec.Info

Czy oskarżony Dariusz F. powinien zrzec się mandatu radnego?
Tak
Nie
Nie mam zdania

Wyniki sondy - Opinie

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Płowobrązowy Ligustr   2 lipca 2020r. o 12:30

~Płowobrązowy Ligustr

Postów:

Wyszło szydło z worka.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Zgniłozielony Cypryśnik   2 lipca 2020r. o 12:39

~Zgniłozielony Cypryśnik

Postów:

Ma na co zasłużył.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Bławatna Wiekuistka   2 lipca 2020r. o 12:42

~Bławatna Wiekuistka

Postów:

Nie on powinien się zrzec,a jego powinni wywalić na zbity py.k
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Żółtobiała Psianka   2 lipca 2020r. o 13:11

~Żółtobiała Psianka

Postów:

Dariusz F. to uznany radny parafii proboszcza K. który próbował wszystko tuszować, bo twierdził, że F. nie mógł tego zrobić. Niestety to już było za duże szambo jak na tak krótkie nóżki K.

Obrzydliwe jest też to, że kolesie z pracy go kryją, gdzie po wynikach komisji mobbingowej powinien zostać dyscyplinarnie zwolniony. To człowiek z wielkimi kompleksami i bez honoru, dlatego z pewnością nie zrzeknie się ani mandatu, ani oczywiście diety, ale przyjdzie kryska na matyska. Po dyscyplinarce i prawomocnym wyroku nigdzie roboty nie znajdzie.

Dariusz ma dorosłe dzieci - na ich miejscu wstydziłabym się nosić wspólne nazwisko, a z tego co mi wiadomo wszyscy co niedziela są w pierwszych ławkach w kościele.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ceglastoróżowy Jastrzębiec   2 lipca 2020r. o 13:24

~~Ceglastoróżowy Jastrzębiec

Postów:

Czy taka sprawa nie powinna być czasem prowadzona przez sąd z innej miejscowości?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brudnożółty Tytoń   2 lipca 2020r. o 13:30

~~Brudnożółty Tytoń

Postów:

"Próbował za to interweniować w sprawie naszych publikacji przy pomocy prawników" ... a czy to nie było tak że interwencja dotyczyła obelżywych komentarzy?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Woskowożółta Forsycja   2 lipca 2020r. o 13:44

~~Woskowożółta Forsycja

Postów:

~~Brudnożółty Tytoń napisał(a): "Próbował za to interweniować w sprawie naszych publikacji przy pomocy prawników" ... a czy to nie było tak że interwencja dotyczyła obelżywych komentarzy?


Przeczytaj cały tekst to się dowiesz, jest o tym napisane wystarczy kliknąć na link

Będziemy informować na bieżąco.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Nadżółkły Kuklik   2 lipca 2020r. o 14:04

~~Nadżółkły Kuklik

Postów:

A może rzeczywiście ta jego pracownica nie nadawała się do niczego....to w sumie mógł Ją zwolnić a nie ubliżać Jej ....i po zawodach.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

WeterynarzMORENADomoExprt
Inne informacje z regionu
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Przedsmak Święta Ceramiki Przedsmak Święta Ceramiki

Rabaty dla klientów sklepu internetowego Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec"