ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4773, 28 listopada 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony18 listopada 2020r. godz. 07:20, odsłon: 647, Zlecony tekst
Zmiana nazwiska a ubezpieczenie komunikacyjne
Zmiana danych osobowych – w tym zmiana nazwiska – wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności urzędowych.
Bolesławiec - Informacje: Zmiana nazwiska a ubezpieczenie komunikacyjne Zmiana nazwiska a ubezpieczenie komunikacyjne (fot. )

Chodzi bowiem o konieczność poinformowania wielu instytucji o zaistniałym fakcie. Czy to oznacza, że o zmianie nazwiska należy poinformować także towarzystwo ubezpieczeniowe? Sprawdź, czy jest to konieczne i czy może to wpłynąć na wysokość składki.

Na wysokość składki wpływa wiele czynników – przede wszystkim wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz miejsce zamieszkania. Kierowcy zastanawiają się jednak czy istnieją jeszcze inny kryteria pozwalające na obniżenie kosztów związanych z ubezpieczeniem OC. Okazuje się, że tak może być w przypadku zmiany nazwiska – na co wskazują statystyki. Dotyczy to jednak nie tylko zawierania związku małżeńskiego, ale również… rozwodów.

Dlaczego o zmianie nazwiska należy poinformować ubezpieczyciela?

Nie istnieje żaden przepis, który nakazywałby właścicielowi pojazdu poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie nazwiska. Warto jednak dopełnić takich formalności z prostych powodów – pozwoli to uniknąć problemów w razie likwidacji szkody czy wypowiedzenia umowy OC. Co prawda ubezpieczyciel będzie mógł zidentyfikować właściciela auta np. po numerze PESEL, jednak będzie to wiązało się z wydłużonym czasem oczekiwania i … niepotrzebnym stresem.

Poinformowanie o zmianie nazwiska nie jest skomplikowaną procedurą. Wystarczy bowiem wysłać wiadomość e-mail z informacją o zaistniałym fakcie. Można przy tym dołączyć dokument potwierdzający zmianę nazwiska, np. akt małżeństwa wydawany przez urząd stanu cywilnego. Można też udać się do najbliższego oddziału – wówczas towarzystwo wystawi dokumenty ubezpieczeniowe już na nowe dane.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o formalnościach związanych ze zmianą nazwiska, zajrzyj na stronę https://rankomat.pl/samochod/jak-zmiana-nazwiska-wplywa-na-ubezpieczenie-samochodu. Artykuł bardzo szczegółowo opisuje te kwestie.

Czy zmiana nazwiska wpłynie na wysokość składki?

Zmiana nazwiska wiąże się najczęściej z zawarciem związku małżeńskiego. To zaś – jak wynika z raportu przygotowanego przez Rankomat.pl – może wpłynąć na wysokość składki na ubezpieczenie OC. W jaki sposób?

Statystki pokazują, że panny / kawalerowie płacą nieco wyższe składki w porównaniu z osobami w formalnych związkach czy nawet z rozwodnikami. Różnica w cenach nie jest znacząca, ale pozwala to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Podczas gdy panny / kawalerowie płacą za OC średnio 926 zł, tak:

  • osoby zamężne / żonate płacą ok. 597 zł
  • osoby rozwiedzione płacą ok. 646 zł.

Z czego to wynika? Zakłada się, że osoby pozostające w formalnych związkach jeżdżą dużo bardziej bezpiecznie. To zaś oznacza mniejsze ryzyko ubezpieczeniowe, co z kolei przekłada się na niższą składkę.

Chcesz płacić mniej za OC? Porównaj dostępne oferty

Jeżeli zmiana nazwiska nie spowodowała u Ciebie obniżki wysokości składki, czas zmienić ubezpieczyciela lub znaleźć bardziej atrakcyjną ofertę. Pozwoli to sporo zaoszczędzić.

Ubezpieczenia samochodu należą do najczęściej kupowanych na rankomat.pl, dlatego właśnie tam warto skierować swoje kroki.  Wystarczy wypełnić formularz, aby uzyskać informacje o wysokości składek proponowanych przez kolejnych ubezpieczycieli. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do 50% - tyle średnio wynosi różnica między najwyższą a najniższą składką. To naprawdę się opłaca i nie zajmuje wiele czasu – dosłownie kilkanaście minut.

Warto przy tym pamiętać, że w przypadku OC nie ma sensu przepłacać. Przepisy jednoznacznie wskazują zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne – niezależnie od wysokości składki. Wystarczy zatem wybrać najtańszego ubezpieczyciela, aby zaoszczędzić na polisie co najmniej kilkaset złotych.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Cyklamenowy Złocień   18 listopada 2020r. o 8:41

~Cyklamenowy Złocień

Postów:

Nigdy już nie kupie na rankomacie banda oszustów
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnopopielaty Bodziszek   19 listopada 2020r. o 7:00

~~Jasnopopielaty Bodziszek

Postów:

Link to też złodzieje.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

WeterynarzNoclegi KlekusiowoMORENADomoExprt
Inne informacje z regionu