ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4883, 14 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu14 stycznia 2021r. godz. 18:01, odsłon: 6165, Kazimierz Marczewski
Więcej bolesławian umiera, niż się rodzi
Zastraszające statystyki dotyczące urodzeń i zgonów w ostatnich latach w Bolesławcu i Gminie Bolesławiec.
Bolesławiec - Informacje: Więcej bolesławian umiera, niż się rodzi Bolesławiec z lotu ptaka (fot. Wojtek Szoka)

Dotarliśmy do statystyki dotyczących urodzeń i zgonów w latach od 2018 do 2020 w Bolesławcu i Gminie Bolesławiec (wspólne statystyki). Wyniki są zatrważające.

Okazuje się, że np. w roku 2020 urodziło się w Bolesławcu i Gminie Bolesławiec 408 dzieci, a w tym czasie zmarło 725 osób - różnica wynosi aż 297!

W roku 2019 było odpowiednio 685 zgonów a urodzeń 595. Zgonów było zatem aż o 90 więcej. W roku 2018 zmarły 633 osoby a urodziły się 674 osoby, co oznacza więcej urodzeń w stosunku do zgonów o 41 dzieci. W 2017 roku było jeszcze lepiej: urodziło się 702 dzieci a zmarło 596 osób.

Tendencje są dla Bolesławca i gminy bardzo niekorzystne. Ilość zgonów drastycznie rośnie, a ilość urodzeń drastycznie spada. Oznacza to, że w Bolesławcu i Gminie Bolesławiec od kilku lat rządowy program 500+ nie ma wpływu na liczbę urodzeń. W mieście i gminie Bolesławiec jest coraz więcej starszych ludzi.

Gdy w kwietniu 2016 roku rząd uruchamiał program 500+ uzasadniał to m.in. potrzebą wsparcia rodzin, by te miały więcej dzieci. Miała to być odpowiedź m.in. na zachodzące od lat zmiany demograficzne, które sprawiają, że w społeczeństwie jest coraz więcej ludzi starszych, na których emerytury pracuje coraz mniej ludzi młodych.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (do września) urodziło się w Polsce 362,2 tys. dzieci. To wynik najgorszy od sierpnia 2005 roku, czyli od 15 lat. Gdy program 500+ wchodził w życie, roczna suma urodzeń była na poziomie prawie 373 tys dzieci. W Bolesławcu w roku wprowadzania programu 500+ urodziło się (2017 r.)  702 dzieci, w 2020 roku urodziło się tylko 408 dzieci, aż o 294 mniej.

Aż strach pomyśleć o przyszłości Bolesławca jeśli tendencja ta się utrzyma.
Co trzeba zrobić, aby trend ten odwrócić? Zapraszamy do dyskusji

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 > >>

~~Złotawobrązowy Bluszczyk   14 stycznia 2021r. o 21:38

~~Złotawobrązowy Bluszczyk

Postów:

Miasto nie dba o młodych, nie ma tu przyszłości, ludzie stąd uciekają gdzie jest praca za dobrą kase a nie 2800zł. Nie ma oferty dla młodych ludzi, mieszkania ceny kosmos, deweloperzy mają uklady z miastem , nie budują mieszkań tbs tylko deweloperka idzie za grubą kase ....dlatego niech jadą gdzie lepiej.... młodych nie zatrzymacie ławkami w rynku i fontanną.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

drab   14 stycznia 2021r. o 21:43

drab

Postów: 9

Wyobraźcie sobie, ile by było urodzeń, gdyby aborcja było w pełni legalna...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnogranatowa Dabecja   14 stycznia 2021r. o 21:53

~Jasnogranatowa Dabecja

Postów:

Idiotyczny artykuł. Jakby nie 500 plus dzieci byłoby jeszcze mniej. Ludzie i tak by umierali na tym samym poziomie. 500 powinno być dla ludzi co 1 osoba pracuje- co najmniej. Ja mam poczucie bezpieczeństwa że jak jedno straci pracę to zawsze 1000 na chleb będzie. Wspaniali Niemcy mają to Polak czemu ma nie mieć? My myślimy nad 3 dzieckiem. Oboje pracujemy. Taki artykuł trochę Donaldowy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

skorn   14 stycznia 2021r. o 23:09

skorn

Postów: 12620

Ile Polaków pracuje u Niemca a ilu Niemców u Polaka?

Żeby rozdawać trzeba mieć z czego. Poza CD Projekt nie ma w Polsce żadnej porządnej prywatnej firmy, żadnej marki, która by coś znaczyła w świecie.

Tymczasem czekamy na kolejne idiotyczne podatki typu 'opłata cukrowa' od Morawieckiego i reszty kre.tynow. ; )

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Smolista Kostrzewa   15 stycznia 2021r. o 8:04

~Smolista Kostrzewa

Postów:

Zeby być bolesławianinem, nie trzeba sie tu urodzic, poza tym ludzie młodzi wyjeżdżają a to oni najczęściej decyduja sie na dziecko, wiec ich dzieci nie są liczone w statystyce Boleslawca. Proszę więc podać wiarygodne dane potwierdzające ze program sie nie sprawdza a jeśli się nie sprawdza, to udowodnić dlaczego to wina akurat tego? Moze sa inne powody, które celowo chcecie ukryć i znów manipulowac
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Gajowiec   15 stycznia 2021r. o 8:22

~~Stalowy Gajowiec

Postów:

Piszecie, że ceny mieszkań w Bolesławcu jak w dużych miastach. Brak perspektyw, niskie zarobki, brak godziwej pracy. Jak to się ma do tego że np. na osiedlu Warszawska deweloperom mieszkania schodzą na pniu nim jeszcze kopara łyżkę w ziemi zagłębi pod wykop? Kto to kupuje? Niemcy, Francuzi, Szwedzi?. Nie. To ci wieczni malkontenci bolesławieccy. Dzisiaj nikt, albo prawie nikt z młodych nie jest zainteresowany mieszkaniem w budynku pogierkowskim. Muszą być tarasy, poziomy, garaże itp. Staliśmy się chyba najbardziej roszczeniowym społeczeństwem w Europie. Podwyżki? Są. Proszę mi pokazać w obecnej sytuacji związanej z wirusem, kraj bez podwyżek? Wychowaliśmy młode społeczeństwo w dobrobycie w stosunku do wcześniejszego pokolenia i dzisiaj ci ludzie nie wiedzą czego chcą. Ponad to na wychowanie młodych składali się zarówno dziadkowie jak i rodzice dbając by synalkowi czy wnusiowi niczego nie brakło. Wychowaliśmy pokolenie nieudaczników i miernot. Nawet jak im rodzinka zafunduje mieszkanie, to oni tego nie utrzymają. A dzieci? Zbędny balast i obciążenie już nie do udźwignięcia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Woskowożółty Kosmos   15 stycznia 2021r. o 8:25

~Woskowożółty Kosmos

Postów:

Dowód na to że 500+ się nie sprawdza?
Dane GUSu mogą być? Łatwo wygooglować
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudobrunatnyrudawa Kalina   15 stycznia 2021r. o 9:31

~Rudobrunatnyrudawa Kalina

Postów:

500 plus jest potrzebne, dlaczego ma nie być. A jak Wam za mało dzieci, czego chcecie jak promujecie LGBT, gender. Bolec przeczy sam sobie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 > >>

DomoExprtWeterynarzNoclegi KlekusiowoKlekusiowo
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu