ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4888, 19 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony1 kwietnia 2021r. godz. 06:34, odsłon: 916, Zlecony tekst
Trwa hossa na dolnośląskim rynku mieszkaniowym
Ceny mieszkań w województwie dolnośląskim systematycznie rosną od kilku lat.
Bolesławiec - Informacje: Trwa hossa na dolnośląskim rynku mieszkaniowym Trwa hossa na dolnośląskim rynku mieszkaniowym (fot. )

Korekta nastąpiła jedynie po kryzysie z roku 2008. Pandemia spowodowała jedynie chwilowe zatrzymanie, po czym trend wzrostowy wrócił. Z ostatnich wyników NBP można też wyciągnąć wniosek, że nasz region cechuje lepsza koniunktura niż nawet województwo mazowieckie wraz ze stołecznym miastem. Ale o tym napiszemy więcej poniżej.

Jak wspomnieliśmy, pandemia koronawirusa nie wywołała spodziewanego kryzysu na rynku nieruchomości, w tym w mieszkaniówce. Nastąpiło jedynie krótkie wyhamowanie wzrostów, które obecnie interpretowane jest jako okres zaadaptowania się do nowych warunków. Pośrednicy, biura nieruchomości oraz deweloperzy nie potrafili działać w nowych realiach i jeden, dwa miesiące zajęło im przestawienie się na głównie zdalny tryb pracy. Podobnie wyglądała sytuacja z klientami, którzy nie wiedzieli, jak funkcjonować w trakcie lockdownu. Po wdrożeniu się w zmodyfikowane realia, wszystko ponownie wróciło na stare tory - popyt został utrzymany i nadal drożały zarówno domy, jak i mieszkania na sprzedaż. Łódź, Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk i inne duże miasta do dzisiaj odnotowują wzrost cen za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego.

Tak to wygląda, jeśli spojrzeć na najbardziej uśrednione dane, czyli średnią cenę metra kwadratowego dla całego kraju. Gdy się to rozbije na bardziej szczegółowe statystyki, okazuje się, że są segmenty rynku, na których odnotowano spadki. Przykładowo w raporcie udostępnionym przez jeden z wiodących portali z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości, dla kryteriów “mieszkania, Wrocław, sprzedaż” występują spadki dla mieszkań dwu- i czteropokojowych (-0,1% i -1,0%). Dla kryteriów “mieszkania, Łódź, sprzedaż” urosło wszystko z wyjątkiem największych, czteropokojowych lokali (spadek o 3,4%). Dla kryteriów “mieszkania, Warszawa, sprzedaż” spadek dotyczy jedynie mieszkań dwupokojowych i wynosi 1,9%. Dane te dotyczą IV kwartału 2020 roku i są to uśrednione ceny ofertowe dla rynku wtórnego.

Również nieco niepokojące wnioski można wyciągnąć z raportu opublikowanego przez NBP, dla analogicznego okresu, czyli IV kwartału 2020. Dane dotyczą średnich cen transakcyjnych i ofertowych, z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Generalnie rosną ceny transakcyjne i drożeją nowe mieszkania. Łódź, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Wrocław, Warszawa i inne ośrodki odnotowują coraz wyższe stawki. Jednak wygląda to inaczej, gdy spojrzy się na średnią cenę transakcyjną metra kwadratowego na rynku wtórnym. Tutaj widać zmiany w dół w wielu miastach, jak chociażby w Warszawie, w Łodzi czy w Poznaniu. Niewykluczone, iż jest to pierwszy sygnał spowolnienia, chociaż nalezy mieć na uwadze, iż nie występuje on wszędzie, np. stolica naszego regionu, Wrocław, zanotował spektakularny wzrost z 7301 do 7973. Świadczy to o tym, że kondycja mieszkaniówki w województwie dolnośląskim jest bardzo dobra - od kilku lat jest coraz drożej i póki co raczej nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się odwrócić.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Różowofioletowy Przetacznik   1 kwietnia 2021r. o 6:47

~Różowofioletowy Przetacznik

Postów:

A jak to wygląda w Bolesławcu?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ceglana Nasturcja   1 kwietnia 2021r. o 8:36

~Ceglana Nasturcja

Postów:

Czytaj: trzeba nagonić jak najwięcej frajerów, żeby kupili po najwyższej cenie bo zaraz polecą w dół.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnofioletowy Cyprysik   1 kwietnia 2021r. o 8:47

~~Jasnofioletowy Cyprysik

Postów:

~Ceglana Nasturcja napisał(a): Czytaj: trzeba nagonić jak najwięcej frajerów, żeby kupili po najwyższej cenie bo zaraz polecą w dół.


ceny materiałów podskoczyły o 50% w tym roku...

stal z 2800 na 4200 za tonę o styropianie nie wspomnę...pustaki też nie tanieją to taniej nie będzie. będzie tylko drożej i to sporo.

wiem bo jestem na etapie gromadzenia materiałów na swój własny dom.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rumiana Nemezja   1 kwietnia 2021r. o 9:49

~~Rumiana Nemezja

Postów:

Właśnie dzięki takim co gromadzą i kupują po wygórowanych cenach, producentom udaje się bez uzasadnienia, bo takowego nie ma, podnosić ceny.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Niebieskofioletowa Liatra   1 kwietnia 2021r. o 9:54

~Niebieskofioletowa Liatra

Postów:

Za chwilę będzie u nas tyle pustostanów co w Gorlitz, ale jak są kupujący to niech kupują w końcu to napędza gospodarkę, ale gdyby z tego miał być miód w dalszej perspektywie to czyż developerzy nie zostawili by sobie po bloku, a nie wszystko sprzedawali ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Burawa Krzewuszka   1 kwietnia 2021r. o 11:58

~~Burawa Krzewuszka

Postów:

Niedługo wprowadzą podatek katastralny to wtedy wszystko runie.
Wynajem nie zarobi na podatek.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

WeterynarzNoclegi KlekusiowoKlekusiowoDomoExprt
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy