ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4890, 21 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy!
reklama Zapraszamy!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony4 kwietnia 2021r. godz. 08:11, odsłon: 425, Zlecony tekst
Jak łagodzić skutki pracy siedzącej?
Wiele współczesnych zadań zawodowych charakteryzuje się brakiem aktywności fizycznej.
Bolesławiec - Informacje: Jak łagodzić skutki pracy siedzącej? Jak łagodzić skutki pracy siedzącej? (fot. pixabay.com)

Wiele współczesnych zadań zawodowych, np. w miejscu pracy biurowej, charakteryzuje się brakiem aktywności fizycznej i długimi okresami nieprzerwanego siedzenia. Cechy te zwiększają ryzyko wystąpienia szeregu problemów zdrowotnych, m.in. otyłości, zaburzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nowotworów, zaburzeń mięśniowo-szkieletowych dolnej części pleców, szyi i ramion oraz problemów z kończynami dolnymi. Na uwagę zasługuje fakt, że zagrożenia dla zdrowia związane z siedzącym charakterem pracy nie mogą być w pełni zrekompensowane przez ćwiczenia fizyczne w czasie wolnym. Opracowano zalecenia i różne interwencje mające na celu zapobieganie brakowi aktywności fizycznej i ograniczenie siedzącego trybu życia w miejscu pracy. W niniejszym artykule opisano zagrożenia dla zdrowia, zalecenia i niektóre z interwencji.

Co to jest siedzący tryb życia?

Siedzący tryb życia definiuje się jako udział w niewielkiej lub żadnej aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia polega na nadmiernej ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej lub leżącej podczas wykonywania takich czynności jak czytanie, oglądanie telewizji, korzystanie z telefonu komórkowego lub komputera.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym przedłużająca się bezczynność jest coraz bardziej powszechna. Wielu z nas ma pracę biurową, gdzie siedzimy podczas codziennych dojazdów do pracy, a czas wolny często spędzamy siedząc na kanapie.

Jak wskazują badania, przeciętny czas siedzenia wynosi nieco ponad siedem godzin dziennie, ale istnieją inne badania, które szacują, że może to być nawet dziewięć godzin. Większość z tych godzin spędzonych w pozycji siedzącej przypada na miejsce pracy, a badania wskazują, że stanowi to realne zagrożenie dla zdrowia.

Gdy długo siedzisz, warto zaopatrzyć się w profesjonalne pończochy uciskowe i podkolanówki przeciwżylakowe, które pomogą złagodzić skutki pracy siedzącej.

Siedzący tryb życia - zagrożenia dla zdrowia

Jakie są zagrożenia związane z siedzącym trybem życia? Prowadzenie siedzącego trybu życia jest szkodliwe dla naszego zdrowia, ponieważ może prowadzić do licznych chorób przewlekłych. W Wielkiej Brytanii długotrwała bezczynność jest przyczyną jednego na sześć zgonów.

Musimy pamiętać o regularnym ruchu, aby zwalczać negatywne skutki długotrwałej bezczynności, które obejmują:

  • Spalanie mniejszej ilości kalorii, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na przybieranie na wadze
  • Zmiany w metabolizmie, gdzie nasz organizm może mieć problemy z rozkładaniem cukrów i tłuszczów
  • Obniżony system odpornościowy, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na choroby
  • Osłabienie kości, co może prowadzić do osteoporozy
  • Utrata siły mięśniowej i elastyczności spowodowana brakiem regularnego używania mięśni

Jakie są skutki zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej w miejscu pracy?

Praca biurowa w znacznym stopniu przyczynia się do prowadzenia siedzącego trybu życia. Ludzie godzinami siedzą przy biurkach, potem siadają w samochodzie, siadają do obiadu, a na koniec odpoczywają na kanapie.

Długotrwałe siedzenie przy biurku, w połączeniu z czynnikami środowiskowymi, takimi jak sztuczne światło oraz stresem w miejscu pracy, takim jak konieczność dotrzymywania terminów, może mieć szereg negatywnych skutków dla fizycznego i psychicznego samopoczucia pracowników.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


KlekusiowoDomoExprtWeterynarzNoclegi Klekusiowo
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy