Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Mrowka zaprasza
REKLAMA Zapraszamy
BolecPozdro Wyślij - Poprzednie
Swoją Wartość Znam I Wiem Czego Chcę Lecz Nie Znoszę Fałszu I Podszywających Się Ludzi Pod Kogoś Innego . W Tym Wypadku Zapachniał
od R dla Dy
Tak Myślałam że Nie Wart Jesteś Nawet Rozmowy.
od Dy dla R
Nikomu Cieniutka Nie Muszę Się Skarżyć. Jak Na Moje Oko To Jednak Nie Byłaś Na Tyle Interesująca Aby Poświęcić Większej Mojej Uwa
od R dla X
Poskarżyłeś Się Cieniutki Zalotniku ?
od X dla R
BolecFORUM Nowy temat
12 kwietnia 2021r. godz. 21:28, odsłon: 681, Bolec.Info/ARiMR

Dlaczego nie warto palić trawy?

Wypalanie traw jest niezgodne z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat rolniczych.
Trawa na łące
Trawa na łące (fot. pixabay)

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Jak groźny jest pożar łąk, można było przekonać się wiosną ubiegłego roku, kiedy płonęły tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, a akcja gaśnicza trwała kilkanaście dni. Mimo że od wielu lat ARiMR, Straż Pożarna i inne instytucje przestrzegają przed wypalaniem traw, co roku znajdują się osoby, które lekceważąc te apele, za nic mają stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt i niszczenie środowiska naturalnego.

Pozytywne skutki wypalania traw to mit

Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy.

Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie.

Surowe kary – grzywna a nawet więzienie

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wypalanie traw to też ryzyko utraty dopłat

Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

Dlaczego nie warto palić trawy?

~Ceglastoróżowy Agrest 13 kwietnia 2021r. o 13:25
Nie wolno palić trawy u nas, ale w Holandii można.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Karmelowopłowa Czarnuszka 13 kwietnia 2021r. o 14:26
Tytuł jak zwykle.... Błysk inteligencji i odczytania piszącego. Między wypalniem a paleniem jest znaczna różnica panie autorze...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Brązowopłowy Tojeść 13 kwietnia 2021r. o 17:02
~Karmelowopłowa Czarnuszka napisał(a): Tytuł jak zwykle.... Błysk inteligencji i odczytania piszącego. Między wypalniem a paleniem jest znaczna różnica panie autorze...


Zgadzam się z piszącym !!! Dżointa zazwyczaj się WYPALA a nie tylko PALI. Gratuluję błysku inteligencji !!!!
Powiedzcie Mi, czy w dzisiejszych czasach posty pod artykułami mają opierać się wyłącznie na HEJCIE ? Czy naprawdę nie da się zamieścić normalnego komentarza typu " dobry tekst"? Ten opublikowany teks nie jest "dobry" ale może w takim przypadku trzeba by powstrzymać się od głupich komentarzy i Hejtu ?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
211
skorn 13 kwietnia 2021r. o 17:06
Tekst został skopiowany ze strony ARiMR. Zmieniony tytuł to na 99% sprawka p. Kazimierza.

<i>
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Karminowoczerwona Gęsiówka 13 kwietnia 2021r. o 19:34
A ja lubię palić trawę :-D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Karminowoczerwona Gęsiówka 13 kwietnia 2021r. o 19:41
A Ustawa o Ochronie Przyrody zabrania też bicia konia.
Ale tylko batem! :-P
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Zgniłozielona Języczka 14 kwietnia 2021r. o 6:14
Brązowopłowy Tojeść, dlaczego tolerować głupotę? Nazywaj to jak chcesz, twoja sprawa lecz głupotę po prostu nazwij glupotą. Jak redkatorzyna kopiuje tekst a nawet tytułu nie potrafi odpowiednio zredagować to dlaczego nie reagować?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się w tym temacie
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

Gazeta Bolec.Info
Dwutygodnik nr 1 w powiecie bolesławieckim.Reklama i ogłoszenia w gazecie
REKLAMA