ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4910, 11 maja 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu1 maja 2021r. godz. 08:49, odsłon: 1674, Kazimierz Marczewski
Wielkanoc u grekokatolików i prawosławnych 2021
W tym roku mieszkańcy gminy Gromadka świętować będą Wielkanoc w majówkę.
Bolesławiec - Informacje: Wielkanoc u grekokatolików i prawosławnych 2021 Cerkiew w Patoce (fot. Kazimierz Marczewski)

Ludność mniejszości narodowej ukraińskiej i grupy etnicznej łemkowskej zasiedliła tereny gminy Gromadka w wyniku Akcji „Wisła”, przeprowadzonej w 1947 roku przez struktury państwowe Polski Ludowej. Społeczność ta do chwili obecnej zachowuje swoją odrębność kulturową, religię, język. W gminie Gromadka mają własną siedzibę.

Bardzo dobrze funkcjonują w społeczności lokalnej. W nowych warunkach przesiedleńcy ciężko pracowali, organizowali swoje nowe domostwa, ale nigdy nie zapominali o swojej kulturze i zamiłowaniach. Prężnie organizowali życie kulturalne i religijne. .

 Życie kulturalne mniejszości ukraińskiej i łemkowskiej w gminie Gromadka jest bardzo silnie związane z życiem religijnym. Greckokatolicka parafia, do której należy ta wspólnota,

Gdy większość mieszkańców powiatu bolesławieckiego będzie odpoczywała na majówce, prawosławni i grekokatolicy z gminy Gromadka będą świętowali Wielkanoc. Na stołach nie zabraknie pisanek, w cerkwiach – modlitw, ale z ograniczeniami związanymi z pandemiczna rzeczywistością.

Wszystko za sprawą kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego. Wielkanoc to tzw. święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a w obrządkach wschodnich dodatkowo po zakończeniu żydowskiej Paschy. Dlatego tylko w niektórych latach jest w tym samym terminie u katolików i prawosławnych. W innych latach może być od jednego do aż pięciu tygodni różnicy. 

Wspólne świętowanie przypada dopiero na rok 2025 i będzie to 20 kwietnia.

– W tym roku Wielkanoc wypada w majówkę, dni wolne  ułatwiają  nam świętowanie; nie trzeba brać urlopów na wielkanocny poniedziałek - mówią mieszkańcy Patoki

Pisanki, chrzan i świeczka

W Wielki Piątek, podobnie jak w kościele katolickim, w cerkwiach nie odprawia się liturgii. W tym dniu wierni zachowują post. Rano odprawia się uroczyście Liturgię Godzin, a po południu Nieszpory (weczirnia), na których pod koniec wynosi się Płaszczenicę – rodzaj ikony/płótna z wizerunkiem ciała Jezusa po śmierci. Umieszczana jest na środku cerkwi, gdzie będzie adorowana do późnej nocy Wielkiej Soboty.

Główne uroczystości związane ze świętem Wielkiej Nocy rozpoczną się w sobotę w nocy. Wierni spotkają się na Jutrzni paschalnej. Podobnie, jak w tradycji katolickiej, święcone są również koszyczki, w których nie brakuje pisanek, masła, białego sera, wędlin, paschy. Do koszyczków wkłada się również świeczki. 

Święcenie pokarmów w katedrze greckokatolickiej odbywało się w sobotę. Wielkanoc u wiernych obrządków wschodnich trwa trzy dni. W drugi dzień prawosławni i grekokatolicy odwiedzają groby swoich bliskich.

Przypominamy o obowiązujących obostrzeniach związanych z koronaworusem. W świątyniach nie może przebywać jedna osoba na 15 m. Obowiązują maseczki i dystans.

Redakcja Bolec.Info  życzy przede wszystkim, aby te święta były zdrowe, ale też radosne i bezpieczne.


Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Szkarłatny Miłek   1 maja 2021r. o 9:39

~Szkarłatny Miłek

Postów:

Dużo zdrowia dla świętującycH
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Różowoczerwona Glicynia   1 maja 2021r. o 19:44

~~Różowoczerwona Glicynia

Postów:

panie Wojcie-Zdrowych i wesołych -pozdrawiam
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

WeterynarzDomoExprt
reklama Zapraszamy!
reklama Zapraszamy!
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy!