ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4910, 11 maja 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

4 maja 2021r. godz. 06:30, odsłon: 1420, Bolec.Info/gov.pl
Wody to śmietnik?
W województwie dolnośląskim w 2020 roku nad rzekami i zalewami zebrano 500 ton śmieci. Powiat bolesławiecki nie odstaje.
Bolesławiec - Informacje: Wody to śmietnik? Bobrowa ścieżka pełna szkła (fot. Gosia)

34 tony śmieci zebrane w 2020 roku nad Zalewem Mietkowskim na Dolnym Śląsku, półtorej tony śmieci sprzątanych po każdym weekendzie na kilometrowym odcinku Odry we Wrocławiu - to tylko niektóre przykłady. Tak jest nad wodą w całej Polsce.

Każdego roku pracownicy Wód Polskich, często również z pomocą wolontariuszy, zbierają setki ton śmieci, które lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi. Problem nasila się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy tłumy ruszają wypoczywać nad wodą. W czasie pandemii porzucanie śmieci nad wodą jeszcze się zwiększyło.

Od 2020 roku pracownicy Wód Polskich zgłaszają coraz więcej dzikich wysypisk z odpadami poremontowymi i wielkogabarytowymi.

- W samym tylko województwie dolnośląskim, w 2020 roku nad rzekami i zalewami zebraliśmy 500 ton śmieci. A nie jesteśmy jedynymi, którzy organizują takie akcje sprzątania! Szacujemy, że rocznie nad polskimi rzekami i zbiornikami wodnymi pojawia się kilka tysięcy ton śmieci, część z nich niestety zalega, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i środowiska - informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Problem zanieczyszczenia wody w naszym powiecie niejednokrotnie poruszał Tadeusz Łasica, którego teksty możecie przeczytać na stronie bobrzanie.pl. Także nasza redakcja co jakiś czas udostępnia nowe informacje i cynki od Bolecnautów obrazujące skalę problemu (,,Śmieci przy Wiarusie", ,,Na majówkę śmieci popłynęły do bobru". Jest coraz brudniej i coraz gorzej dla zdrowia.

Porzucone śmieci nie są obojętne dla ekosystemów, przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje, mogą prowadzić do trwałego skażenia wód oraz środowiska. Problem jest obserwowany na całym świecie, ale w naszym kraju wzrost zaśmiecania rzek czy okolic jezior.

&t=2s

Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów, szybko pojawiają się nowe. Najnowsza kampania społeczna Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Spot filmowy "Portret pamięciowy", ma zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych. Szczegóły znajdują się na stronie Wód Polskich.

Kampania ma jednak wymiar czysto edukacyjny i przede wszystkim ma nakłonić każdego mieszkańca naszego kraju, do tego aby - nie porzucać śmieci. Działania informacyjne są prowadzone w telewizji, radiu, prasie i internecie. Czy to wystarczy i powstrzyma od śmiecenia? Szczerze w to wątpimy.

Co Wy o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach!

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Kawowa Pelargonia   4 maja 2021r. o 9:02

~Kawowa Pelargonia

Postów:

"Hulaj dusza piekła nie ma" lub "Róbta co chceta" - i efekt widoczny.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

ramaj   4 maja 2021r. o 9:45

ramaj

Postów: 1089

Do doopy z tą kampanią,mi osobiście rzygać się chce od takiego biadolenia.Karać,karać i jeszcze raz karać ,obciążać dodatkowo kosztami przywrócenia do stanu naturalnego.A przede wszystkim podawać do publicznej wiadomości dane przyłapanych syfiarzy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Pistacjowy Tulipan   4 maja 2021r. o 9:45

~Pistacjowy Tulipan

Postów:

Bardzo wielu "pedantów" lubi porządek tylko wokół siebie. A co im zbywa, np. gruz, zużyte sprzęty agd, rtv, meble to piwnic, obok śmietników, do lasów a także do wód. Taka przeważa "kultura" u tych "czyścioszków".
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Grafitowa Mydlnica   4 maja 2021r. o 19:31

~Grafitowa Mydlnica

Postów:

A jakby tak komuś Takiemu co śmieci dla przykładu upier....ć łapy przy samej Du pie ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

DomoExprtWeterynarz
Inne informacje z regionu