Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Villaro zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
6 maja 2021r. godz. 07:12, odsłon: 991, Zlecony tekst

Kupujesz nowy fotel biurowy?

Zwróć uwagę na jego wyposażenie!
Kupujesz nowy fotel biurowy? Zwróć uwagę na jego wyposażenie!
Kupujesz nowy fotel biurowy? Zwróć uwagę na jego wyposażenie! (fot. )

Przy biurkach i przed komputerem spędzamy coraz więcej czasu. Właściwie, można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że w trakcie całej ewolucji człowiek nie spędzał tyle czasu w pozycji siedzącej, co dziś. Nasze kręgosłupy nie są do tego przystosowane, stąd coraz dłuższy czas pracy przed komputerem jest równoznaczny z większą częstotliwością występowania schorzeń.

Warto mieć na uwadze fakt, że elementem wpływającym na komfort i profilaktykę zdrowia podczas pracy pozycji siedzącej jest fotel biurowy. Jakie parametry wziąć pod uwagę, wybierając fotel do biura? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Podstawa fotela

Standardem powinno być, że fotele biurowe wyposażone są w kółka, regulację wysokości, podłokietniki oraz mechanizm umożliwiający obroty. Ważne dla bezpieczeństwa jest, aby podstawa fotela była pięcioramienna, wówczas fotel nie przewraca się tak łatwo. Fotele o czteroramiennej podstawie są niestety bardziej wywrotowe a przez to o wiele mniej bezpieczne.

Obrotowość fotela zapewnia bezpieczeństwo podczas sięgania po to, co potrzebne w danym momencie. Kółka umożliwiają łatwe przemieszczanie się na stanowisku pracy, bez potrzeby wstawania i odsuwania krzesła.

Podłokietniki

To element wyposażenia każdego ergonomicznego fotela biurowego. Podłokietniki stanowią podparcie dla rąk, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku osób dużo piszących na klawiaturze. Podczas wyboru fotela warto zwrócić uwagę na zakres regulacji podłokietników. Optymalny będzie 19-25 cm nad siedziskiem.

Oparcie

Bardzo ważny aspekt każdego fotela biurowego, źle dobrane oparcie może bowiem przyczyniać się do pogłębienia lub spłycenia istniejących krzywizn kręgosłupa. Dobrze dobrane anatomiczne oparcie powinno mieć kąt odchylenia do tyłu o 10-15 stopni.

Warto wybrać model z zagłówkiem, który będzie stanowił podparcie dla kręgosłupa szyjnego – jeśli zagłówek jest regulowany, tym lepiej. Podczas wyboru fotela należy wziąć pod uwagę wzrost osoby, dla której fotel ma być przeznaczony.

Bolec.Info - zdjęcie

Materiał, z jakiego wykonano siedzisko i oparcie

Do wyboru mamy najczęściej: skórę naturalną i sztuczną, plastik oraz tkaniny syntetyczne. Dodajmy od razu – nie ma idealnego rozwiązania, każde ma swoje wady i zalety. Skóra oraz plastik to materiały, które łatwo wyczyścić i które są najbardziej higieniczne. Jednak nie odprowadzają ciepła, co powoduje dyskomfort pracy zwłaszcza latem w pomieszczeniach nieklimatyzowanych. Przepuszczalność ciepła jest znacznie lepsza w fotelach wykonanych z tkanin, jednak utrzymanie ich w czystości i zachowanie higieny jest znacznie trudniejsze.

Dobrym rozwiązaniem mogą być oparcia wentylowane – ze specjalnie zaprojektowanymi otworami wentylacyjnymi lub wykonane z materiału o strukturze siatki. Wówczas zyskujemy znacznie większy komfort pracy.

Siedzisko

Nie powinno być ani zbyt szerokie (niewygodnie będzie opierać ręce na podłokietnikach) ani zbyt wąskie (będziemy czuć się mało swobodnie). Droższe modele posiadają regulację głębokości oraz pochylenia fotela, dzięki czemu łatwo możemy go spersonalizować pod własne potrzeby.

Wysokość siedziska powinna być ustawiona na takim poziomie, by nasze stopy bez trudu dotykały podłoża a kolana były zgięte mniej więcej pod kątem 90 stopni. Siedzenie w innej pozycji może być przyczyną bólu oraz napięć.

Ważne, aby przy wyborze fotela kierować się zasadami ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy. Fotele, które spełniają normy bezpieczeństwa oraz uwzględniają powyższe parametry są dostępne w ofercie sklepu siadam.pl. Warto poświęcić czas na wybór optymalnego fotela biurowego – komfort pracy bowiem najczęściej przekłada się na jej jakość oraz większą efektywność, a także dobre samopoczucie pracownika.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).