Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
15 grudnia 2009r. godz. 11:16, odsłon: 10862, Bolec.Info

W Bolesławcu jak w bajce

Wokół czysto, schludnie. Domy w pastelowych kolorach. Dachy czerwienią się w słońcu – pisał niegdyś Prezydent Miasta Piotr Roman.
W rynku zostanie zbudowana fontanna
W rynku zostanie zbudowana fontanna (fot. Urząd Miasta)
- Moim marzeniem jest iść ulicami Bolesławca. Wokół czysto, schludnie. Domy w pastelowych kolorach. Dachy czerwienią się w słońcu. Ukwiecone okna i tarasy mienią się różnorodnością kompozycji. Spoglądam na kawiarniane ogródki, siedzących biznesmenów, którzy wysiedli niedawno na lądowisku Bolesławca. Przylecieli skontrolować stan kasy w swoich firmach. Są obrzydliwie bogaci. Ale dzięki temu, w Bolesławcu, nie pracuje tylko ten, który nie chce - taką wizję Bolesławca przedstawiał Piotr Roman jeszcze zanim został wybrany prezydentem miasta. Dziś ta wizja ma szansę się spełnić – przynajmniej częściowo.

W czwartek, 10 grudnia, w Sali Rajców Ratuszu architekt miasta Piotr Żak przedstawił Lokalny Plan Rewitalizacji miasta oraz informacje na temat możliwości sfinansowania jego realizacji.

Dla niektórych założenia planu to wprowadzenie Bolesławca, a dokładniej centrum miasta, do krainy bajek. Oto niektóre niektóre z elementów, które zostaną zrealizowane w ramach LPR:
  • fontanna z iluminowanymi drzewami liściastymi
  • wokół centrum nowe planty z trawnikami, nowymi drzewami, chodnikami i ścieżkami. Wszystko z oświetlonym murem obronnym. - nowe dachy i elewacje budynków
  • wyremontowane i nowozbudowane podwórka z funkcjonalnymi placami zabaw wyposażonymi w huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele i stoły do ping-ponga.


Rewitalizacja plant
Jednym z ważniejszych elementów LPR jest rewitalizacja bolesławieckich plant. Zostanie ona wykonana na odcinkach od ulicy Teatralnej do Kutuzowa oraz między ulicami: Kubika, Mickiewicza i Ogrodową. Obejmować będzie usunięcie i pielęgnację części drzew i krzewów, wykonanie trawników i obsadzeń zieleni, rozbiórkę starych i wykonanie nowych nawierzchni, w tym budowę ścieżek rowerowych, konserwacje murów obronnych, renowacje murków, schodków, fontann i małej architektury, modernizacje oświetlenia i iluminacje obiektów.
Rewitalizacja płyty Rynku polegać będzie na nasadzeniu drzew, wprowadzeniu małej architektury, utworzeniu iluminacji zieleni oraz budowie fontanny miejskiej.

Wielki remont na podwórkach
W ramach programu odnowione zostaną także zaplecza budynków znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie rynku. Renowacja obejmie odnowienie sieci ulicznej, wybrukowanie podwórek i zaplecz kostką kamienną, wymianę elementów małej architektury (żeliwne ławki, osłony na drzewa itp.). Zaplecza zostaną wyposażone w urządzenia rekreacyjno – sportowe (huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, mini boiska do koszykówki, stoły do ping - ponga itp. Remonty zostaną wykonane przy budynkach znajdujących się przy ulicach: Prusa-Szkolna-Armii Krajowej, Rynek-Śniadeckich, Rynek –Sierpnia 80, Magistracka-Karpecka, Karpecka-Kutuzowa, Rynek-Chopina i Sierpnia 80-Mickiewicza.

Kino Orzeł do przebudowy
Przebudowa obiektu przy ul. Chopina będzie polegała nie tylko na przywróceniu do życia dawnego kina „Orzeł”. Budynek ma stać się miejscem kulturotwórczym – z bogatą ofertą zajęć artystycznych, integrującym lokalne środowiska twórcze związane z szeroko rozumianą kulturą i dziedzictwem kulturowym.

Nowa stara pływalnia
Budynek starego basenu zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez budowę windy osobowej komunikującej piwnicę, parter i piętro oraz zamontowanie na basenie specjalnej windy, umożliwiającej opuszczenie osoby niepełnosprawnej do wody.
W zakres wyposażenia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania obiektu wejdą m.in.: jacuzzi, sauny - suche z jodły, sauna parowa z jodły, infrared w podczerwieni, kapsuła SPA, kabina do spaceru w podciśnieniu, grota solna i inne.

Lokalny Plan Rewitalizacji miasta ma zostać zrealizowany w ramach unijnego programu „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców”. Łączny koszt inwestycji to 30 843 645 złotych. 55% pokryje Unia Europejska, a resztę budżet miasta. Miasto, w celu uzyskania dofinansowania złożyło 5 wniosków i wszystkie zostały zaakceptowane. Bolesławiec, aby pozyskać pozostałe wymagane środki wyemituje obligacje.

Dodatkowo do projektu dołączony został także remont miejskiego teatru, remont i przebudowa dawnego kina Orzeł oraz renowacja starego basenu.

Od przyszłego roku, wraz z rozpoczęciem budowy nowej pływalni, Bolesławiec stanie się jednym wielkim placem budowy. W ciągu kilku lat ma być o wiele piękniejszym miastem, które będzie przyciągało turystów i inwestorów.


Lokalny Plan Rewitalizacji został opracowany, zaprojektowany i wdrożony w życie przez pracowników Urzędu Miasta Bolesławiec w formie ponad 200 stronicowego opracowania, przyjętego ostatecznie przez Radę Miasta Bolesławiec i zatwierdzonego przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.
Dawne Kino Orzeł zostanie przebudowane
Dawne Kino Orzeł zostanie przebudowane (fot. Urząd Miasta)
Tak będzie wyglądało centrum Bolesławca - wizualizacja
Tak będzie wyglądało centrum Bolesławca - wizualizacja (fot. Bolec.Info)
W rynku będzie więcej zieleni
W rynku będzie więcej zieleni (fot. Urząd Miasta)
Tak będą wyglądały bolesławieckie planty (wizualizacja)
Tak będą wyglądały bolesławieckie planty (wizualizacja) (fot. Urząd Miasta)

W Bolesławcu jak w bajce

~~Złocistozielona Lawenda niezalogowany
5 maja 2020r. o 15:54
A wystarczy się przejść Zgorzelecką do samego dołu ..i zobaczyć jak jest czysto jakie wyrwy i fałdy w jezdni .
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Złocistozielona Lawenda niezalogowany
5 maja 2020r. o 15:54
A wystarczy się przejść Zgorzelecką do samego dołu ..i zobaczyć jak jest czysto jakie wyrwy i fałdy w jezdni .
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Ciemnobłękitny Ciemiernik niezalogowany
5 maja 2020r. o 16:39
I szpital jednoimienny..A powinien byc dwuimienny:)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
6979
E
5 maja 2020r. o 17:34
A propos Zgorzeleckiej. Dwa lata temu były rozmowy o rewitalizacji parku na tejże ulicy. Biorąc pod uwagę, że w Bolesławcu nie ma parku z prawdziwego zdarzenia, to warto by coś z tym zrobić.
Pięknie tam było...w tej chwili nie ma ani jednej ławki. To chyba jedyne "bezławkowe" miejsce w Bolesławcu. Tak blisko centrum, a tak zaniedbane.
[img=1588692375_cu1yse3.jpg]

Ktoś? coś?

"Szukam świata w którym jedna jaskółka czyni wiosnę, gdzie szewc w butach chodzi, gdzie jak Cię widzą, to dzień dobry. Szukam świata, gdzie człowiek człowiekowi człowiekiem" J.B.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Kirowy Żagwin niezalogowany
5 maja 2020r. o 19:49
Piękny ten park był .
Po wojnie na deskach podobno można było tam potańczyć na świeżym powietrzu. Ach pomarzyć można to nic nie kosztuje.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Ognistorudy Rdest niezalogowany
6 maja 2020r. o 19:38
Žona byla.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
REKLAMA Inwestycje