Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Praca w Goldbeck Comfort!
BolecPozdro Wyślij - Poprzednie
Gratuluje Poczułaś Się Dorośle Kiedy Załatwiłaś Ofierze Pobicie Przez Policje
od pokrzywdzona dla solenizantka
Gratuluje "dorosłej" Ze Szczytnicy Ktora Pod świetlicą Krzyczala Brawo Policja Kiedy Pokrzywdzoną Wlasnie Przez Nią Szarpała Policja M
od pokrzywdzonej dla dorosła
☆ Dzwonek Do Drzwi Czy To Ty...? Przecież To Niemożliwe A Ja Ciągle W To Wierzę.. ( M*m )
od Mnie dla Ciebie
Miłego Dnia....
od kobieta dla dla Innych
BolecFORUM Nowy temat
4 stycznia 2011r. godz. 07:44, odsłon: 7231, Bolec.Info

Bolesławiecki pomysł robi karierę

Woda o zmienionej strukturze, która dzięki obróbce w bolesławieckim laboratorium firmy Nantes zyskskuje niesamowite właściwości, budzi coraz większe zainteresowanie.
(fot. Archiwum)
Powstaje praca doktorska o nanowodzie a jej cechy okazały się skuteczne nie tylko w kosmetyce, ale również w gospodarce odpadami, przy produkcji pasty do zębów, czy w rolnictwie.

Nanowoda (czyli woda o strukturze zmienionej dzięki oddziaływaniu zimnej plazmy) okazała się skuteczna w pobudzaniu rozwoju bakterii, które przetwarzają odpady na wysypiskach śmieci. Nad jej zastosowaniem w tej dziedzinie, przy współpracy z bolesławieckim Nantesem pracuje Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów z Długołęki.

Joanna Szwed z Lublińca, doktorantka Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, przy współpracy z Nantesem, pisze swoją pracę o wpływie pochodnych fenotiazyny na właściwości i strukturę modelowej błony biologicznej. Chodzi m.in. o to, aby zbadać, jak „obróbka” wody w Reaktorze Niskotemperatorowej Plazmy (tym m.in. zajmuje się bolesławiecki Nantes) decyduje o tym, jak ta woda wpływa na błonę komórek człowieka czyli pozwala innym substancjom tę błonę przenikać.

– Efekty moich badań pozwolą na dalsze prace nad wykorzystaniem nanowody w produkcji na przykład leków - mówi Joanna Szwed.

Wysoka wchłanialność to właśnie jedna z cech nanowody. Po zmianie struktury woda ta również nie zamarza w temperaturze 0 stopni ani nie wrze w 100 stopniach. Ta woda dużo łatwiej przenika np. przez tkanki i staje się doskonałym nośnikiem substancji, które chcemy wprowadzić np. do skóry – choćby kosmetyków.

Doktorat Joanny Szwed to nie jedyny dowód zainteresowania badaniami nad nanotechnologią przeprowadzanymi od trzech lat w Bolesławcu. Trwają rozmowy na temat wykorzystania nantechnologii do utwardzania elementów koparek i narzędzi używanych w górnictwie a w Kielcach włascicielki prywatnej firmy produkującej innowcyjne nawozy dla rolnictwa, po eksperymentach z wykorzystaniem nanowody, osiagnęly świetne wyniki w produkcji rolnej.

- W marcu tego roku Nantes otrzymał Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt pod nazwą Nanowoda – kosmetyki dotyczący wykorzystania nanotechnologii w produkcji kosmetyków. Ten rok to mnóstwo przejawów zaintresowania efektami naszych badań nad nanotechnologią – mówi Zdzisław Oszczęda, prezes Nantes Sp. z o.o. – Przyznano nam m.in. Laur Konsumenta w kategorii Odkrycie Roku czy Drzewko Życia podczas targów „Bliżej Zdrowia, Bliżej Natury” w Katowicach.

Nantes od dwóch lat produkuje kosmetyki oparte na nanowodzie, które dzięki jej właściwościom, świetnie przenikają skórę i mogą być niemal pozbawione konserwantów. Na rynku pokazała się również pasta do zębów oparta na nanowodzie a powstała wskutek docenienia bolesławieckich innowacji unijną dotacją.
Wypowiedz się w tym temacie
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

Gazeta Bolec.Info
Dwutygodnik nr 1 w powiecie bolesławieckim.Reklama i ogłoszenia w gazecie
REKLAMA