ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4659, 6 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

20 lipca 2013r. godz. 09:56, odsłon: 6248, D. Zdunek
109 lat linii kolejowej Lwówek Śląski - Zebrzydowa
Dzisiaj mija 109 lat od oficjalnego otwarcia linii kolejowej Lwówek Śląski - Zebrzydowa. Oficjalne uroczystości związane z oddaniem linii na stacji w Nowogrodźcu odbyły się w 20 lipca 1904 roku.
Bolesławiec - Informacje: 109 lat linii kolejowej Lwówek Śląski - Zebrzydowa Dzisiaj mija 109 lat od oficjalnego otwarcia linii kolejowej Lwówek Śląski - Zebrzydowa. (fot. )
Linia ta miała za zadanie połączenia Lwówka Śląskiego z linią Wrocław - Berlin. Kilometraż linii zaczynał się od Lwówka Śląskiego. Na trasie linii oprócz już istniejących stacji (Lwówek Śl.) powstało 5 stacji (Zebrzydowa Wieś, Ołdrzychów, Nowogrodziec, Gościszów, Niwnice), 3 przystanki (Gościszów Dolny, Radłówka, Rakowice Wielkie) i 2 bocznice (Zebrzydowa Górna, Kolonia Nowogrodziec), później powstały (bsz. Ołdrzychów-Surmin i Rakowice Żwirownia).

W tamtych latach, przybycie kolei do miejscowości oznaczało ogromny wzrost znaczenia i przyśpieszało rozwój gospodarczy i społeczny danej miejscowości. Ponadto cały odcinek z Jeleniej Góry do Zebrzydowej to jedna z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Z innymi liniami na pewno wygrywa widokami z okna pociągu na okoliczne wzgórza, Zalew Pilchowicki oraz przede wszystkim wijącą się wzdłuż torów rzekę Bóbr.

W 1945 roku po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do uruchomienia kolei odbudowując zniszczone wiadukty i mosty. Niestety na podstawie porozumienia między rządem polskim i radzieckim podpisanego 8 lipca 1945 roku na Dolnym Śląsku zlikwidowano większość trakcji elektrycznych, a całe wyposażenie warsztatów, pojazdy trakcji elektrycznej, drezyny spalinowe, drut z trakcji elektrycznej a nawet drugie tory z linii dwutorowych wywieziono do ZSRR.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 110 lat powstania tej linii. Są szanse, że z tej okazji uda się zorganizować małe obchody w Nowogrodźcu. Nieoficjalnie wiadomo, że burmistrz Nowogrodźca wyraził zainteresowanie tą inicjatywą.Sonda Bolec.Info

Jak często podróżujesz pociągiem?
kilka razy dziennie
codziennie
do 3 razy w tygodni
raz w tygodniu
nigdy

Wyniki sondy - Opinie

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~reksio   20 lipca 2013r. o 11:52

~reksio

Postów:

I co z tego, jak całą linię rozp................i nic lub niewiele po niej jeździ.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   20 lipca 2013r. o 12:15

~

Postów:

Część wywieziono do ZSRR, ale trzeba sobie zdać sprawę że ci Ruscy musieli swoje lokomotywy wcześniej przetopić na armaty aby ten "najmądrzejszy naród" nie przeleciał przez niemiecki komin.
Tak więc najpierw poświęcili swoje lokomotywy a później zabrali te lokomotywy i szyny nam (a tak konkretnie Niemcom).
Natomiast zasługi dzisiejszych Polaków to tylko rujnowanie i sprzedawanie. Świętowanie czegoś co tak ładnie zrujnowano zahacza o chorobę psychiczną.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~polon   20 lipca 2013r. o 14:48

~polon

Postów:

Święte słowa , przed woja na tej Lini osiągano parowozami 130 km/h .................a teraz z taka prędkością zarastają ja chaszcze i pokrzywy he he po Polsku u nas nic nie trzeba, ważne że Prezesi PKP maja utrzymanie dla siebie i rodziny .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   20 lipca 2013r. o 20:19

~

Postów:

polon ot i cała gospodarka (POLSKA)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~wow   21 lipca 2013r. o 12:18

~wow

Postów:

~ napisał(a): polon ot i cała gospodarka (POLSKA)


Od Zebrzydowej do Lwówka na całej linii była trakcja elektryczna?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

DomoExprtWeterynarzMORENA
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu