Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
20 lipca 2013r. godz. 09:56, odsłon: 7770, D. Zdunek

109 lat linii kolejowej Lwówek Śląski - Zebrzydowa

Dzisiaj mija 109 lat od oficjalnego otwarcia linii kolejowej Lwówek Śląski - Zebrzydowa. Oficjalne uroczystości związane z oddaniem linii na stacji w Nowogrodźcu odbyły się w 20 lipca 1904 roku.
Dzisiaj mija 109 lat od oficjalnego otwarcia linii kolejowej Lwówek Śląski - Zebrzydowa.
Dzisiaj mija 109 lat od oficjalnego otwarcia linii kolejowej Lwówek Śląski - Zebrzydowa. (fot. )
Linia ta miała za zadanie połączenia Lwówka Śląskiego z linią Wrocław - Berlin. Kilometraż linii zaczynał się od Lwówka Śląskiego. Na trasie linii oprócz już istniejących stacji (Lwówek Śl.) powstało 5 stacji (Zebrzydowa Wieś, Ołdrzychów, Nowogrodziec, Gościszów, Niwnice), 3 przystanki (Gościszów Dolny, Radłówka, Rakowice Wielkie) i 2 bocznice (Zebrzydowa Górna, Kolonia Nowogrodziec), później powstały (bsz. Ołdrzychów-Surmin i Rakowice Żwirownia).

W tamtych latach, przybycie kolei do miejscowości oznaczało ogromny wzrost znaczenia i przyśpieszało rozwój gospodarczy i społeczny danej miejscowości. Ponadto cały odcinek z Jeleniej Góry do Zebrzydowej to jedna z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Z innymi liniami na pewno wygrywa widokami z okna pociągu na okoliczne wzgórza, Zalew Pilchowicki oraz przede wszystkim wijącą się wzdłuż torów rzekę Bóbr.

W 1945 roku po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do uruchomienia kolei odbudowując zniszczone wiadukty i mosty. Niestety na podstawie porozumienia między rządem polskim i radzieckim podpisanego 8 lipca 1945 roku na Dolnym Śląsku zlikwidowano większość trakcji elektrycznych, a całe wyposażenie warsztatów, pojazdy trakcji elektrycznej, drezyny spalinowe, drut z trakcji elektrycznej a nawet drugie tory z linii dwutorowych wywieziono do ZSRR.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 110 lat powstania tej linii. Są szanse, że z tej okazji uda się zorganizować małe obchody w Nowogrodźcu. Nieoficjalnie wiadomo, że burmistrz Nowogrodźca wyraził zainteresowanie tą inicjatywą.Bolec.Info - zdjęcie


Sonda Bolec.Info


Jak często podróżujesz pociągiem?
kilka razy dziennie
codziennie
do 3 razy w tygodni
raz w tygodniu
nigdy

109 lat linii kolejowej Lwówek Śląski - Zebrzydowa

~reksio niezalogowany
20 lipca 2013r. o 11:52
I co z tego, jak całą linię rozp................i nic lub niewiele po niej jeździ.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
20 lipca 2013r. o 12:15
Część wywieziono do ZSRR, ale trzeba sobie zdać sprawę że ci Ruscy musieli swoje lokomotywy wcześniej przetopić na armaty aby ten "najmądrzejszy naród" nie przeleciał przez niemiecki komin.
Tak więc najpierw poświęcili swoje lokomotywy a później zabrali te lokomotywy i szyny nam (a tak konkretnie Niemcom).
Natomiast zasługi dzisiejszych Polaków to tylko rujnowanie i sprzedawanie. Świętowanie czegoś co tak ładnie zrujnowano zahacza o chorobę psychiczną.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~polon niezalogowany
20 lipca 2013r. o 14:48
Święte słowa , przed woja na tej Lini osiągano parowozami 130 km/h .................a teraz z taka prędkością zarastają ja chaszcze i pokrzywy he he po Polsku u nas nic nie trzeba, ważne że Prezesi PKP maja utrzymanie dla siebie i rodziny .
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
20 lipca 2013r. o 20:19
polon ot i cała gospodarka (POLSKA)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~wow niezalogowany
21 lipca 2013r. o 12:18
~ napisał(a): polon ot i cała gospodarka (POLSKA)


Od Zebrzydowej do Lwówka na całej linii była trakcja elektryczna?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).