aspera napisał(a): A co, niby wolicie Nowaka ktory nic nie robi tylko gada a z miasta byłby w stanie zrobić jakieś Glinomiasto ... bez przesady Lepszy Roman co potrafi unowocześnić miasto niż Nowak
Poniżej, w kolejności chronologicznej, tematyka wszystkich interpelacji radnego Bogusława Nowaka w mijającej kadencji.
Inwestycja JVC w Bolesławcu.
Wydatki miejskiego budżetu na zakup usług w mediach lokalnych i regionalnych – Azart-SAT , Express Bolesławiecki, Gazeta Wojewódzka.
Reorganizacja spółek, w których współudziałowcem jest miasto
Zaniedbywanie obowiązków przez urzędnika magistratu.
Koszty wizyty prezydenta i jego współpracowników we Francji.
Sprawa odtworzenia płyt granitowych przy ul. Komuny Paryskiej.
Przesunięcie znaku zakazu przy Obrońców Helu w celu ułatwienia im poruszania się samochodami.
Plany prezydenta dotyczące Centrum Wspierania Przedsiębiorczości i utworzenia tam Punktu Konsultacyjno – Doradczego.
Nowe rozwiązania dotyczące działań BOK – model francuski i model Oleśnicy.
Brak urzędników Wydziału Promocji Miasta Bolesławiec na ważnych szkoleniach dotyczących organizacji turystyki.
Remont kina FORUM – zapytanie o przebieg i stan przeciągających się prac.
Ratowanie kostki brukowej, propozycja zaprzestania jej rozdawania, aby wykorzystać ją przy brukowaniu terenu wokół Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła.
Pytanie o cel i korzyści z wyjazdu do Chorwacji grupy radnych i dzieci oraz poruszenie sprawy odpowiedzialności za niesprawny autobus wycieczki.
Projekt i odpowiedzialność za ułożenie kostki na Starówce (niekonsekwencja projektu wobec historycznego charakteru Starówki)
Prośba o upublicznianie przez prezydenta prawdziwych informacji na temat kosztów wyjazdów służbowych prezydenta oraz innych urzędników (diety, bilety lotnicze, ryczałty, hotele)
Nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych przez Urząd Miasta.
Koncepcja zmian nazw ulic Kutuzowa i Komuny Paryskiej – pytanie o to, kto jest inicjatorem zmian?
Tryb rozwiązania pracy z wiceprezydentem Andrzejem Chodyrą.
Bezpieczeństwo w mieście, problem policji i straży miejskiej.
Celowość wydawania ogromnych pieniędzy na organizację koncertu „Psałterz Wrześniowy”.
Ulica Willowa : usunięcie drzewa zagrażającego bezpieczeństwu mieszkańców.
Projekt ISPA – rozkopanie Komun Paryskiej, plan rewitalizacji nawierzchni.
Remont BOK- prośba o szczegółowe relacje z postępu prac.
Skarga: skandal dyplomatyczny podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki – Delegacja Ambasady Chorwacji otrzymała zaproszenie w dniu rozpoczęcia imprezy.
Brak obecność Piotra Romana na scenie podczas koncertu w ramach Festiwalu Blues nad Bobrem,któremu patronował a który okazał się klęską.
Gliniada.
Autostrada A4- jakie inicjatywy podejmuje prezydent by zwrócić uwagę na nasze miasto po otwarciu nowego odcinka omijającego Bolesławiec – brak znaku zjazd na Bolesławiec.
Miasto zaśmiecone reklamą.
Interwencja z prośbą o sprostowanie nieprawdziwych wypowiedzi Piotra Romana dotyczących radnych opozycji i Bogusława Nowaka.
Poczynania pracowników UM w czasie Targów Turystycznych we Wrocławiu (oddalenie się z Targów w czasie szkoleń, koszty wyjazdu)
Koszty materiałów promocyjnych zamówionych przez urzędników w 2008 roku.
Czy miasto pomoże Gliniadzie w Berlinie – autokary.
Przeciwdziałanie niedostatecznej ilości miejsc w przedszkolach i żłobkach
Zapytanie o stan ul. Komuny Paryskiej.
Brak tablicy informującej o zjeździe z autostrady na Bolesławiec
Wniosek o umożliwienie prowadzenia internetowych dyżurów radnego.
Rozkopanie Komuny Paryskiej na dwa tygodnie przed BŚC.
Apel o usunięcie wraków samochodów zalegających na parkingu przy ul Cieszkowskiego.
Renowacja ul. Komuny Paryskiej – braki.
Pytanie o wysokość rocznych nagród dla kierowników, prezesów i dyrektorów miejskich jednostek.
Wniosek o uczestniczenie w odbiorze wyremontowanej ul. Komuny Paryskiej.
Stan negocjacji dotyczących placu przy ul. Łokietka i przepadek renty planistycznej.
Losy Placu Łokietka i wysokość uzyskanego podatku od nieruchomości za ten plac za rok 2009.
Obraźliwy SMS ze służbowego telefonu Jerzego Zielińskiego.
Zamknięcie żłobka we wrześniu i pytanie o przyczyny takiej decyzji.
Zwolnienie E. Chojnackiej z funkcji szefa wydziału.
Niegospodarne zamówienie plakatów i zaproszeń na BŚC i niewystarczająca reakcja prezydenta na skargę w tej sprawie.
Pytanie o konkurs na nowego naczelnika Wydziału Promocji Miasta.
Wniosek o kontrolę w Wydziale Promocji Miasta
Poparcie planów i pytanie o termin sprzedaży udziałów miasta w spółce Azart-Sat.
Ukraińscy robotnicy i wniosek o kontrolę legalności zatrudniania pracowników firm działających na zlecenie UM.
Iluminacja miasta i jej koszty – wniosek o oszczędność.
Gratulacje dla radnej Ewy Ołenicz–Bernackiej za wkład w organizację Bluesa nad Bobrem.
Pytanie o koszty organizacji BŚC.
Podziękowania za pomoc przy Gliniadzie.
Propozycja publikacji sprawozdań prezydenta dzień przed sesją w internecie.
Interpelacje radnego Bogusława Nowaka z przedostatniej, LVIII sesji Rady Miasta Bolesławiec1
Szanowny Panie Prezydencie,
Zaskoczony Pańskim posunięciem pragnę pogratulować wysłuchania głosu opozycji w Radzie Miasta. Od lat jako radny postulowałem w interpelacjach przyjrzenie się pracy wydziału promocji urzędu miasta i kompetencjom szefowej tego wydziału. Od lat sądziłem, że moje wnioski to wołanie na puszczy a tu nagle postanowił ich Pan wysłuchać. Niestety, aby do tego doszło, potrzebna była interwencja mediów wywołana przez agencję reklamową z Gliwic i można pomyśleć, że są to dla Pana głosy ważniejsze niż opinie radnych. Jednak w tym wypadku liczy się efekt będący dowodem na to, że kropla drąży skałę.
Gratuluję Panu podjęcia decyzji o zmianach w zarządzaniu promocją miasta. Mam nadzieję, że nie będą one tylko kosmetyczne.
Dziwię się jedynie, że pan Adam Widuch z gliwickiej agencji reklamowej, który nagłośnił sprawę dziwnego postępowania naszego wydziału promocji i uświadomił panu prezydentowi, że coś w tym wydziale jest nie tak, do dziś z niewiadomych przyczyn nie doczekał się przeprosin a nawet należnych mu podziękowań od pana prezydenta.
Chciałbym wiedzieć, kogo pan prezydent widzi w roli następcy, czy i kiedy zostanie ogłoszony konkurs a jeśli tak, to jakie wymagania będzie pan stawiał następcy.
Chciałbym też, jak zapewne wszyscy radni i mieszkańcy miasta, poznać wyjaśnienia byłej pani naczelnik i przyczyny jej niegospodarnej decyzji dotyczącej zamówienia plakatów i zaproszeń.
Myślę, że wszyscy zgadzamy się, że jednak potrzebna jest kontrola, czy w przeszłości nie było podobnych sytuacji. Teraz chyba już nikt z nas nie ma wątpliwości, że trzeba skontrolować pracę wydziału promocji. Komisja rewizyjna rady powinna zająć się tym natychmiast a decyzję w tej sprawie powinniśmy podjąć już dzisiaj. Ta interpelacja to jednocześnie wniosek do komisji rewizyjnej o zajęcie się tą sprawą.
2.
Szanowna Rado, Panie Prezydencie,
W czerwcu tego roku Piotr Roman mówił na sesji, wskutek interpelacji radnego Cezariusza Rudyka, o tym, że rozważa sprzedaż miejskich udziałów w telewizji Azart Sat. Chciałem spytać co przez minione niemal trzy miesiące zrobiono w tej sprawie, czy oszacowano już wartość udziałów i czy to mądre posunięcie, jakim ma być sprzedaż udziałów w spółce mamy szansę zrealizować w najbliższym czasie? Chciałbym prosić o konkretne deklaracje w tej sprawie.
Wielu z nas zapewne oglądało program Rozmowa tygodnia, w którym pani prezes Burchardt gościła Dariusza Kwaśniewskiego, kandydata Platformy Obywatelskiej na stanowisko prezydenta miasta. Widzieliśmy jak pani redaktor w sposób dla siebie rzadki i niespotykany starała się zaatakować pana Kwaśniewskiego.
I wszystko byłoby w porządku, gdyby wywiady z obecnym prezydentem i jego funkcjonariuszami odbywały się w podobnej atmosferze. Tak nie jest, co dowodzi, że pański pomysł sprzedania udziałów jest godny pochwały i na pewno przysłuży się pluralizmowi w mediach. Konkretne pytanie panie prezydencie: Kiedy sprzedajemy udziały?
3.
Szanowna Rado, Panie wiceprezydencie Ogrodnik
Gratuluję panu interwencji w sprawie pokrzywdzonych ukraińskich robotników pracujących przy rewitalizacji miejskich plant. Chciałbym jednak, aby sprawa ta nie zakończyła się tylko promocją pana Ogrodnika.
Miasto odpowiada za inwestycje, ale, choćby moralnie, również za los ludzi pracujących przy tych inwestycjach.
Chciałem spytać czy kontrolujemy, a jeśli nie, to czy nie powinniśmy kontrolować tego, kto i jak wykonuje prace na rzecz miasta i na jakich warunkach?
Jak się dowiedziałem w sprawie Ukraińców interweniowała bolesławianka, której było po prostu wstyd tego, że ludzie zatrudnieni przy upiększaniu Bolesławca zostali źle potraktowani.
Może zróbmy coś, abyśmy nie musieli się więcej wstydzić? Może kontrolujmy regularnie formy zatrudnienia pracowników przy miejskich inwestycjach aby po pewnym czasie wykonawcy inwestycji mieli już świadomość, że nie wolno źle traktować ludzi?
Czy pan prezydent planuje jakieś kompleksowe działania w tym kierunku?
4
Szanowna Rado, Panie Prezydencie
Wieża Eiffla w Paryżu w nocy gaśnie, iluminacja jest wyłączana. Bolesławcowi do Paryża trochę brakuje, ale nasze iluminacje świecą całą noc. I po północy, kiedy rynek jest wyludniony a pod iluminowanym wiaduktem mało kto jeździ i mało kto ma szansę się nim zachwycić. I o 5 rano, kiedy latem jest już jasno a lampy świecą bez sensu.
Proszę o zestawienie rocznych kosztów funkcjonowania miejskiej iluminacji w rozbiciu na poszczególne zabytki. Uważam, że musimy przyjrzeć się tym kosztom i przemyśleć gaszenie iluminacji np. o godzinie 1 w nocy.
5.
Gratulacje
Kolejne gratulacje, mam nadzieję, że w imieniu całej rady, chciałem złożyć na ręce radnej Platformy Obywatelskiej, pani Ewy Ołenicz-Bernackiej. To gratulacje za tegoroczną edycję Bluesa nad Bobrem. Edycję nadzwyczaj udaną, pełną sukcesów, od statystycznych (jak ilość uczestników warsztatów muzycznych) po artystyczne, jak choćby koncerty gwiazd.
To budujące, że pani radna wykonując potężną pracę wraz ze Stowarzyszeniem Blues nad Bobrem oraz przy wsparciu firmy Integer nie dość, że pokazała, iż Blues nad Bobrem poradzi sobie bez Bolesławca i bez Bobru, to pokazała również, że radzi sobie świetnie. I to począwszy od sposobu pozyskania pieniędzy a skończywszy na szczegółach organizacyjnych.
Wszyscy pamiętamy prezydenta miasta jak to nawet z gitarą występował w kampanii wyborczej na bluesowej scenie klubu Pegaz. Tyle, że to nie on, a radna opozycji wraz z grupą wspaniałych ludzi, ocalili Bluesa nad Bobrem. Pani Ewo gratuluję pani również pokazania panu prezydentowi jak się robi to, co on mieszkańcom obiecywał.
Myślę, że trzeba w tej sytuacji pomyśleć o dwóch nagrodach za promocję miasta. Pierwszej dla pani Ewy i stowarzyszenia Blues nad Bobrem za uratowanie honoru ziemi bolesławieckiej. Drugą za największą inwestycję melioracyjną trzeba przyznać panu prezydentowi, który swoją polityką kulturalną doprowadził do tego, że Bóbr popłynął przez Kliczków.
6.
Wysoka Rado, panie prezydencie,
Wszyscy widzieliśmy tegoroczną edycję Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Impreza, poza innymi emocjami, w wielu mieszkańcach miasta wzbudziła również ciekawość – ile to kosztuje. Uważam, że pan prezydent powinien po imprezie przedstawić mieszkańcom pełne i szczegółowe zestawienie kosztów imprezy i powinno się to stać nowym dobrym zwyczajem. Po pierwsze w ten sposób informujemy mieszkańców o ile zubożało nasze zadłużone miasto, po drugie: uświadamiamy im, że takie festyny i koncerty gwiazd nie są za darmo.
Jako radny proszę o takie szczegółowe dane:
1.Ile kosztowały koncerty wszystkich wykonawców z rozbiciem na poszczególne gwiazdy?
2. Ile kosztowało wynajęcie i obsługa sceny oraz wynajęcie czy zakupienie domków stojących w Rynku?
3. Ile kosztowały pokazy sztucznych ogni oraz te niebieskie motylki wystrzelone w niebo?
4. Ile kosztowało zakwaterowanie i wyżywienie zaproszonych gości oraz gwiazd a także zatrudnienie tłumaczy do ich obsługi?
5. Jakie były koszty emisji i produkcji reklam Święta w telewizjach i rozgłośniach radiowych oraz na telebimach. Proszę o dane w rozbiciu na poszczególne stacje i rozgłośnie włącznie z ceną takich usług jak obsługa TVN Meteo. Poproszę również o podanie kosztów promocji w internecie, prasie (również w rozbiciu na tytuły) a także o promocję w postaci plakatów i ich projektowania. Chodzi o koszty ponoszone nie tylko bezpośrednio z budżetu miasta, ale również z budżetu BOK. Także te w ramach projektu z Czeską Lipą.
6 Ile kosztowała obsługa foto i wideo podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki oraz czy miasto będzie zamawiało jakieś filmy promocyjne relacjonujące przebieg imprezy, jeśli tak, to jakie, gdzie i za ile.
7. Jakie były koszty ochrony imprezy i koszty wynajęcia toalet, sprzątania itd.? Poproszę również o oszacowanie kosztów przerwania inwestycji na czas imprez jeśli takie przerwy musiały nastąpić.
8. Ile miasto zapłaci Bolesławieckiemu Ośrodkowi Kultury za przygotowanie, zorganizowanie i aranżację ogólnodostępnych działań animacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz przygotowanie korowodu ceramicznego? Czy miasto lub BOK płaciły uczestnikom parady, jeśli tak to ile i komu.
9. Jakie dodatkowe koszty pracownicze poniósł Bolesławiecki Ośrodek Kultury, chodzi mi o dodatkowe umowy z ludźmi zatrudnionymi specjalnie do obsługi Święta oraz o dodatkowe koszty pracy stałej ekipy BOK. To samo pytanie dotyczy również Informacji Turystycznej i ewentualnego zatrudnienia przez ten punkt dodatkowych osób.
10. Proszę również o informację o kosztach energii elektrycznej.
Proszę o przygotowanie oraz przedstawienie radnym i mediom takiego szczegółowego zestawienia. Proszę również o ujęcie w nim, ile z ogólnej sumy kosztów organizacji imprezy ponosi budżet miasta, ile budżet BOK, ile zdobyto z projektu unijnego a ile od sponsorów i najemców stoisk i straganów.
Wierzę, że takie precyzyjne zestawienie było gotowe już przed Świętem i teraz pozostaje je tylko skorygować o faktycznie wydane kwoty.
7.
Podziękowania
Chciałbym również podziękować za pomoc w organizacji tegorocznej Gliniady. Tutaj mogę podziękować jedynie starostwu powiatowemu, Ośrodkowi Kultury i Sztuki oraz bractwu ceramicznemu, które powitało Glinoludy w Rynku oraz podczas parady ceramicznej przyjęło Glinoludy w swoje szeregi. Podziękowania największe należą się jednak wolontariuszom, którzy z pasją i zaangażowaniem oddali na rzecz promocji naszego miasta kawałek swoich wakacji. Dziękuje też wszystkim, którzy umalowali się gliną pokazując, że bolesławiec ma feeling i jest miastem pełnym ludzi pozytywnie zakręconych.
Dziękuję bardzo.
8.
Szanowna Rado, Panie prezydencie
Chciałbym złożyć wniosek aby sprawozdania prezydenta miasta o ważniejszych działaniach podjętych w okresie międzysesyjnym były prezentowane Radzie w formie elektronicznej i na piśmie na dzień przed planowaną sesją, tak, by radni mogli się z nimi zapoznać.
Gdyby prezydent zamieszczał sprawozdania dzień wcześniej w Biuletynie Informacji Publicznej oszczędził by Radzie i osobom oglądającym obrady, czy tutaj, czy też przez Internet, godzinę monotonnego czytania tekstu, który zaraz po sesji i tak pojawia się na stronach BIP. Szanujmy swój czas i gardło pana prezydenta.
Zakładam, że prezydent nie przygotowuje sprawozdania na kolanie tu przed sesją i jest ono gotowe wcześniej.
Interpelacje radnego Bogusława Nowaka z ostatniej, LIX sesji Rady Miasta Bolesławiec1. Szanowny Panie Prezydencie, Wysoka Rado,
poniższa interpelacja pochodzi od jednego z młodych mieszkańców miasta. Przeczytam email od niego:
„Od jakiegoś czasu Bolesławiec stał się miastem skaterów. Coraz więcej osób jeździ na deskorolkach, rolkach i bmx’ach. Ale nasz skatepark się do tego kompletnie przestaje nadawać. Wystające i pękające elementy znacznie utrudniają nam jazdę. Apelowaliśmy już do wielu instytucji w naszym mieście ale każdy nas olał. Może Pan Nowak jest w stanie udzielić nam pomocy w celu nakłonienia władz miasta na renowacje naszego parku. W Polsce powstało wiele firm które się tym zajmują, a nasze znajomości które zdobywamy na każdych zawodach i wyjazdach deskorolkowych znacznie by pomogły stworzyć skatepark do którego zjeżdżaliby się skaterzy z całej Polski. Podejrzewam, że jeśli nic z tym nie zrobimy to niebawem któremuś dzieciakowi stanie się krzywda przez wystające elementy lub dziury na naszym skateparku, a wtedy na pewno zrobi się głośno o tej sprawie. Liczymy na pomoc. ” Koniec cytatu.
Panie prezydencie, możemy pomóc skate’om?
W razie niemożności udzielenia odpowiedzi na sesji, wnoszę o udzielenie odpowiedzi pisemnie – stosownie do treści § 40 ust. 6 Statutu Miasta Bolesławca.
2.Panie Prezydencie, Wysoka Rado, Pani Przewodnicząca,
Zgłosili się do mnie mieszkańcy ulicy Gdańskiej. Miasto sprzedało tam działki pod budowę garaży na terenie jedynego przy całej ulicy placu zabaw. To nieporozumienie, że remontujemy i stawiamy nowe place zabaw w centrum, a nie pamiętamy o dzieciach choćby z Gdańskiej. Wiem, że wiceprezydent Małkowski spotkał się z mieszkańcami, a oni oprotestowali w poniedziałek wyniki przetargu na działki pod garaże. Uważam, że pan prezydent powinien wysłuchać w tej sytuacji głosu mieszkańców i naprawić popełniony błąd. Mieszkańcy mieli przyjść dziś na sesję, proszą o udzielenie im głosu, aby sami mogli opowiedzieć o swoim problemie. Ja przyłączam się do tego wniosku, prosząc Panią Przewodniczącą, aby zechciała skorzystać z uprawnienia, jakie daje jej przepis § 42 ustęp 5 Statutu Miasta i aby udzieliła głosu przedstawicielom mieszkańców ul. Gdańskiej.
W razie niemożności udzielenia odpowiedzi na sesji, wnoszę o udzielenie odpowiedzi pisemnie – stosownie do treści § 40 ust. 6 Statutu Miasta Bolesławca.
3.Panie Prezydencie, Wysoka Rado,
W związku z powołaniem przez Pana Prezydenta komisji do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie inwestycyjne pn.: „Adaptacja byłego kina ORZEŁ na potrzeby Centrum Integracji Kulturalnej”. Proszę o zaprezentowanie Radzie Pana planów dotyczących tego projektu. Proszę określić nam zakres działań tego obiektu. Jak wiemy, projekt opiewa na kwotę 5 245 901 zł. Czy dysponuje Pan dokumentem, który określa koszty utrzymania tego obiektu po jego wybudowaniu? Ilu pracowników będzie zatrudniało Centrum Integracji Kulturalnej? Kiedy planowane jest wyłonienie wykonawcy i czy określono już planowany termin oddania obiektu do użytku?
W razie niemożności udzielenia odpowiedzi na sesji, wnoszę o udzielenie odpowiedzi pisemnie – stosownie do treści § 40 ust. 6 Statutu Miasta Bolesławca.
4. Panie Prezydencie, Wysoka Rado.
Zwracam się do Pana Prezydenta z problemem informacji zawartych na stronach Biuletynu Informacji Publicznych. Odnoszę wrażenie, że po ostatnich moich interpelacjach, a w szczególności po pytaniach dotyczących kosztów BŚC i kwoty pieniędzy, jaką Pan zapłacił Pani Lijewskiej z MCC za przygotowanie Miasteczka Animacji Ceramicznych podczas BŚC – redagowanie strony uległo zmianie. A mianowicie zamówienia już zrealizowane zostały usunięte z tej strony, a taka praktyka nie miała wcześniej miejsca. Usunięto na przykład zamówienie na słynne plakaty pana Matoryna i inne. W obecnej chwili dostęp do archiwum nie jest możliwy, a szkoda, gdyż stanowi ono cenne źródło wiedzy. Mam w zwyczaju drukować zamówienia publiczne UM. Niemniej jednak często wracam też do treści archiwalnych zawartych na stronach BIP. Czy jest Pan w stanie wpłynąć na redagowanie strony i spowodować, aby nie usuwano takich informacji jak np. zamówienia publiczne przed upływem roku kalendarzowego? Wydawanie pieniędzy publicznych nie powinno być utajnione, jawność w tym względzie świadczy o przejrzystości urzędu. Wnoszę o ujawnianie zamówień publicznych przez cały rok, a potem umożliwienie dostępu do archiwum zamówień sprzed lat. Czy jest Pan to w stanie zrobić, a jeżeli nie, to proszę o wskazanie, kto jest uprawniony, by podjąć stosowne decyzje.
W razie niemożności udzielenia odpowiedzi na sesji, wnoszę o udzielenie odpowiedzi pisemnie – stosownie do treści § 40 ust. 6 Statutu Miasta Bolesławca.
5.Wysoka Rado, Panie Prezydencie,
W związku z tym, że przedstawienie przeze mnie podczas poprzedniej sesji Rady Miasta szczegółowej interpelacji dotyczącej kosztów poniesionych w związku z organizacją Bolesławieckiego Święta Ceramiki nie skutkowało z Pana strony wystarczającym zainteresowaniem tym niezwykle ważnym dla bolesławian tematem, a w konsekwencji nie doczekaliśmy się precyzyjnej i szczegółowej odpowiedzi, uprzejmie proszę o ponowne ustosunkowanie się do mojego zapytania.
Uważam, że Pan Prezydent powinien po imprezie przedstawić mieszkańcom pełne i szczegółowe zestawienie kosztów imprezy i powinno się to stać nowym dobrym zwyczajem. Po pierwsze w ten sposób informujemy mieszkańców, o ile zubożało nasze zadłużone miasto, po drugie: uświadamiamy im, że takie festyny i koncerty gwiazd nie są za darmo.
Proszę o takie szczegółowe dane:
1.Ile kosztowały koncerty wszystkich wykonawców z rozbiciem na poszczególne gwiazdy?
2. Ile kosztowało wynajęcie i obsługa sceny oraz wynajęcie czy zakupienie domków stojących w Rynku?
3. Ile kosztowały pokazy sztucznych ogni oraz te niebieskie motylki wystrzelone w niebo?
4. Ile kosztowało zakwaterowanie i wyżywienie zaproszonych gości oraz gwiazd, a także zatrudnienie tłumaczy do ich obsługi?
5. Jakie były koszty emisji i produkcji reklam Święta w telewizjach i rozgłośniach radiowych oraz na telebimach? Proszę o dane w rozbiciu na poszczególne stacje i rozgłośnie włącznie z ceną takich usług, jak obsługa TVN Meteo. Poproszę również o podanie kosztów promocji w Internecie, prasie (również w rozbiciu na tytuły) a także o koszty promocji w postaci plakatów i ich projektowania. Chodzi o koszty ponoszone nie tylko bezpośrednio z budżetu miasta, ale również z budżetu BOK. Także te w ramach projektu z Czeską Lipą.
6. Ile kosztowała obsługa foto i wideo podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki oraz czy miasto będzie zamawiało jakieś filmy promocyjne relacjonujące przebieg imprezy, jeśli tak, to jakie, gdzie i za ile?
7. Jakie były koszty ochrony imprezy i koszty wynajęcia toalet, sprzątania itd.? Poproszę również o oszacowanie kosztów przerwania inwestycji na czas imprez, jeśli takie przerwy musiały nastąpić.
8. Ile miasto zapłaci Bolesławieckiemu Ośrodkowi Kultury za przygotowanie, zorganizowanie i aranżację ogólnodostępnych działań animacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz przygotowanie korowodu ceramicznego? Czy miasto lub BOK płaciły uczestnikom parady, jeśli tak, to ile i komu.
9. Jakie dodatkowe koszty pracownicze poniósł Bolesławiecki Ośrodek Kultury, chodzi mi o dodatkowe umowy z ludźmi zatrudnionymi specjalnie do obsługi Święta oraz o dodatkowe koszty pracy stałej ekipy BOK. To samo pytanie dotyczy również Informacji Turystycznej i ewentualnego zatrudnienia przez ten punkt dodatkowych osób.
10. Proszę również o informację o kosztach energii elektrycznej.
Proszę o przygotowanie również na piśmie oraz przedstawienie radnym i mediom takiego szczegółowego zestawienia. Proszę również o ujęcie w nim, ile z ogólnej sumy kosztów organizacji imprezy ponosi budżet miasta, ile budżet BOK, ile zdobyto z projektu unijnego, a ile od sponsorów i najemców stoisk i straganów.
Wierzę, że takie precyzyjne zestawienie było gotowe już przed Świętem i teraz pozostaje je tylko skorygować o faktycznie wydane kwoty.
W razie niemożności udzielenia odpowiedzi na sesji, wnoszę o udzielenie odpowiedzi pisemnie – stosownie do treści § 40 ust. 6 Statutu Miasta Bolesławca.