REKLAMA ZSTiP zaprasza
BolecFORUM
+ nowy temat
Okruszki Historii
12 października 2024r. godz. 09:24 7994 Dariusz Gołębiewski

Woda odsłoniła pozostałości starego mostu w Bolesławcu

Powódź zazwyczaj pokazuje swą niszczycielską siłę, ale zdarza się, że odsłania także relikty przeszłości - i tak też się stało przy wale na Mostowej.

Pozostałości niemieckiego mostu na Mostowej, odsłonięte przez falę powodziową
Pozostałości niemieckiego mostu na Mostowej, odsłonięte przez falę powodziową (fot. Dariusz Gołębiewski)

Obecny most, łączący ze sobą dwa brzegi Bobru przy ul. Mostowej, nie jest pierwszą przeprawą, która znajduje się w tym miejscu. Istnienie tam mostu potwierdzają mapy miasta z II połowy XIX wieku, gdy był to most graniczny, oddzielający od siebie Bolesławiec i Bolesławice. Był to czas, gdy cała lewobrzeżna część Bolesławca była jeszcze Bolesławicami, czyli niemieckim Tillendorfem. Most łączący obie miejscowości zbudowano co prawda z drewna, ale musiał mieć solidne, kamienne podstawy, zdolne wytrzymać ewentualną powódź. Ich istnienie potwierdza archiwalne zdjęcie tego starego mostu, wykonane przeszło sto lat temu i przedrukowane po latach w monografii Bolesławca z 2001 roku.

Podobnie wyglądał most przy ulicy Zgorzeleckiej, za Niemca nazywany Czarnym Mostem, ale tamten w latach dwudziestych XX wieku został wyburzony i zastąpiony nową, kamienną konstrukcją, dostosowaną do ruchu samochodów i ciężkiego sprzętu. 

Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku za mostem przy Mostowej, na lewym brzegu Bobru, powstało nowe osiedle, znane jako Sonnenland - Słoneczna Kraina. W pewnym momencie zapadła decyzja, aby włączyć to osiedle w granice Bolesławca i od tej pory most już w całości znajdował się w granicach miasta.

Wszystkie mosty w Bolesławcu, włącznie z wiaduktem kolejowym, zostały wysadzone w powietrze 11 lutego 1945 roku, gdy do Bolesławca zbliżała się Armia Czerwona, a niemiecki Wehrmacht pospiesznie ewakuował się w kierunku Nowogrodźca i Zebrzydowej. Tym niemniej już trzy miesiące później na prawy brzeg Bobru przechodziły wielkie grupy ludzi, którzy powracali do Polski po wyzwoleniu z niemieckiej niewoli. Oznacza to, że w mieście musiała istnieć jakaś przeprawa, a najłatwiej było wtedy wybudować nowy, prowizoryczny most przy Mostowej.

Taki most faktycznie powstał, gdyż w 1947 roku władze miejskie i powiatowe planowały jego kapitalny remont. Powiatowy Zarząd Drogowy szacował, że wykonanie nowego filaru, podniesienie mostu o pół metra w kilku miejscach, rozebranie starej powierzchni mostu i wykonanie nowej, zbudowanie sześciu nowych słupów filarowych oraz inne prace, jeśli doda się do tego koszt pozyskania materiałów budowlanych i robociznę, będzie kosztować 315 000 złotych. Nowy most nadal miał być drewniany, a drewno potrzebne do jego budowy planowano pozyskać z pobliskich lasów. Ostatecznie koszty remontu oszacowano na 400 000 złotych. 

Remont był konieczny, na co wskazuje zapis z protokołu kontroli budowlanej tego mostu. Zapisano w nim, że stan mostu obecny zagraża bezpieczeństwu publicznemu oraz z uwagi na to, że dyr. P. K. P. w Bolesławcu uzależnia naprawę mostu kolejowego od naprawy powyższego mostu jak również przy wysokim stanie wody most ten nie będzie mógł się utrzymać z powodu osłabienia konstrukcji. 

Z czasem również i ten most zburzono, zastępując go obecnym, który przetrwał już dwie wielkie powodzie z lat 1997 oraz 2024. 

Źródła:

- Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu, Miejska Rada Narodowa Zarząd Miejski w Bolesławcu, sygn. 111.

Bolesławiec. Zarys monografii miasta​​​​​​, red. T. Bugaj, K. Matwijowski, Wrocław-Bolesławiec 2001.

 

 

Opracowane przez
Dariusz Gołębiewski
Dariusz Gołębiewski

współpracownik portalu i gazety Bolec.Info. Autor działu "Okruszki historii", historyk.

Kontakt z Redakcją: redakcja@bolec.info  ·  tel. +48 693-375-790
Oceń ten artykuł
Ten artykuł nie ma jeszcze ocen.
Aby oddać głos, zaloguj się.
BolecForum Bolecnauci komentują

Woda odsłoniła pozostałości starego mostu w Bolesławcu

24 odpowiedzi strona 3 z 3
~~Piotrgość
~~Brunatnoczerwona Cieszynianka napisał(a): Mam zdjęcie tego mostu z lat 30 - stych XX w. , zdjęcie wysadzonego mostu kolejowego konkretnie jednego z łuków między filarami , zdjęcie wysadzonego mostu drewnianego w czasie wojny łączącego Bolesławice z Rakowicami i mostu na ul. Orlej na odnodze Bobru, która to zasilała elektrownię przy Concordii - po wojnie został zasypany jeszcze w latach 70 - 80 tych była z jednej strony widoczna bariera tego mostu. - E.J.

Wszyscy czekamy na te zdjęcia.
~~Oliwkowy Rącznikgość
~~Granatowoszary Winobluszcz napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Rdzawobrązowy Dziurawiec napisał(a): No i co wyborcy tęczowej koalicji? Wasz rudy już tworzy 49 nowych ośrodków dla imigrantów z naszych podatków. Skoro tak to popieracie to wam do domu powinni imigrantów wysyłać, wszystkim tym Kurdej-Szatan, Ochojskim, Holland,Ostaszewskim, Lisom itp. bandzie antypolaków, to po paru dzniach byście wylądowali w szpitalu. Już przestępczość wzrosła wszędzie. Oby te nygusy wam podziękowały, jak to robią na Zachodzie, gwałtami, podpaleniami, napadami, mordowaniami. Wstyd być Polakiem przez was zdrajcy.


Ty kaczy xuju odstaw ten internet i zrób obchód , bo ci ten ochraniany śmietnik do reszty łajzo okradną .

teraz to w szocu
~~polak małygość
~~Rdzawobrązowy Dziurawiec napisał(a): No i co wyborcy tęczowej koalicji? Wasz rudy już tworzy 49 nowych ośrodków dla imigrantów z naszych podatków. Skoro tak to popieracie to wam do domu powinni imigrantów wysyłać, wszystkim tym Kurdej-Szatan, Ochojskim, Holland,Ostaszewskim, Lisom itp. bandzie antypolaków, to po paru dzniach byście wylądowali w szpitalu. Już przestępczość wzrosła wszędzie. Oby te nygusy wam podziękowały, jak to robią na Zachodzie, gwałtami, podpaleniami, napadami, mordowaniami. Wstyd być Polakiem przez was zdrajcy.


Pytam czy z czymś takim da się polemizować .


~~Żółtawobrunatna Inkarwillagość
~~polak mały napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Rdzawobrązowy Dziurawiec napisał(a): No i co wyborcy tęczowej koalicji? Wasz rudy już tworzy 49 nowych ośrodków dla imigrantów z naszych podatków. Skoro tak to popieracie to wam do domu powinni imigrantów wysyłać, wszystkim tym Kurdej-Szatan, Ochojskim, Holland,Ostaszewskim, Lisom itp. bandzie antypolaków, to po paru dzniach byście wylądowali w szpitalu. Już przestępczość wzrosła wszędzie. Oby te nygusy wam podziękowały, jak to robią na Zachodzie, gwałtami, podpaleniami, napadami, mordowaniami. Wstyd być Polakiem przez was zdrajcy.


Pytam czy z czymś takim da się polemizować .
Bo jest to BEZMUZGOWIEC Z FURIĄ NIENAWIŚCI. Tego nawet się nie leczy.


~~Szary Ubiorekgość
~~Śnieżnobiała Sałata napisał(a): Bedzie nowy most ,jak się paczy.

A jak sIem nie paczy to nie będzie? :)
~~Ciemnożółty Przegorzangość
~~Żółtawobrunatna Inkarwilla napisał(a):
Ktoś napisał: ~~polak mały napisał(a):
Ktoś napisał: Ktoś napisał: ~~Rdzawobrązowy Dziurawiec napisał(a): No i co wyborcy tęczowej koalicji? Wasz rudy już tworzy 49 nowych ośrodków dla imigrantów z naszych podatków. Skoro tak to popieracie to wam do domu powinni imigrantów wysyłać, wszystkim tym Kurdej-Szatan, Ochojskim, Holland,Ostaszewskim, Lisom itp. bandzie antypolaków, to po paru dzniach byście wylądowali w szpitalu. Już przestępczość wzrosła wszędzie. Oby te nygusy wam podziękowały, jak to robią na Zachodzie, gwałtami, podpaleniami, napadami, mordowaniami. Wstyd być Polakiem przez was zdrajcy.


Pytam czy z czymś takim da się polemizować .
Bo jest to BEZMUZGOWIEC Z FURIĄ NIENAWIŚCI. Tego nawet się nie leczy.



tylko do pokoju bez klamek + kaftan aby sobie krzywdy nie robił
Wypowiedz się
Piszesz jako gość. Zaloguj się, żeby komentować ze stałą tożsamością — po zalogowaniu wrócisz tutaj automatycznie.
Zostaw puste, a przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja danych osobowych bez zgody lub użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania opublikowanych wypowiedzi.
Dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji. Umieszczanie cudzych zdjęć może naruszać prawo autorskie.
W celu utrzymania jakości dyskusji wykorzystujemy automatyczne narzędzia analizujące treści. Posty zawierające wulgaryzmy lub niebezpieczne linki mogą zostać automatycznie ukryte.
Daj nam cynk — zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać!

REKLAMA