ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4624, 2 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama Przyszłość z klasą!

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecRozmowy

Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


2005-04-04 16:00:00

Krzysztof Konopka<br>Starosta bolesławieckiCo dalej z bolesławiecką służbą zdrowia? Czy Krzysztof Konopka był agentem? Jak ocenia swoje działa i czy zamierza ponownie stanąć do wyborow?

Zapraszamy do przeczytania rozmowy ze starostą bolesławieckim Krzysztofem Konopką przeprowadzonej w dniu 4. kwietnia 2004r.

Pytania do starosty przygotowali Daniel Biernat i Marcin Marczewski.

Pytania i odpowiedzi:
BolecInfo


Czy to prawda, że od następnego roku nie będziemy mieli gdzie się leczyć w Bolesławcu i będziemy skazani na leczenie poza miastem lub korzystanie z odpłatnych (płatnych) świadczeń?
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


W przyszłym roku i w latach następnych, mieszkańcy powiatu będą korzystali z usług naszego szpitala. Wierzę w to i jestem przekonany, że zarządowi powiatu i dyrekcji szpitala uda się pomyślnie zakończyć proces restrukturyzacji i oddłużania placówki.
Od początku naszej kadencji sprawa bolesławieckiego ZOZ, była dla nas sprawą priorytetową. Dziś, chociaż to co się dzieje w ZOZ ciężko uznać za sukces wierzę, że uda nam się doprowadzić do tego, że nasz szpital wyjdzie na prostą. Już na początku kadencji postanowiliśmy zrobić wszystko, aby mieszkańcy naszego powiatu mieli stały i nieprzerwany dostęp do usług medycznych, świadczonych w szpitalu. Dlatego Zarząd Powiatu z całą konsekwencją realizował i realizuje założone na podstawie fachowych opracowań analitycznych działania restrukturyzacyjne szpitala. Robimy wszystko, żeby poprawić kondycje finansową placówki. Poręczyliśmy kredyt, następnie zaciągnęliśmy 5 milionów kredytu na podreperowanie finansów szpitala. Teraz podjęliśmy się spłaty około 12 milionów złotych długu. Jest to celowe działanie zmierzające do oddłużenia SP ZOZ i zdjęcia zajęć komorniczych (około 2.5 miliona rocznie koszty komornicze). Dokładnie jednak zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że to za mało, żeby szpital zaczął funkcjonował normalnie. Dlatego idąc naprzeciw tworzonej przez sejm ustawie o oddłużeniu i restrukturyzacji Zespołów Opieki Zdrowotnej, postanowiliśmy zawiązać w szpitalu spółkę prawa handlowego. Projekt ustawy zakładał bowiem początkowo, że rząd pomoże tylko przekształconymtym ZOZ-om. Stąd nasza spółka z Finryanem, której rejestracja nie doszła do skutku i następna spółka z Ekonaftem i Młynpolem. Ten proces przekształceń kosztował nas wiele trudu – postawienie szpitala w stan likwidacji, wręczenie wszystkim pracownikom wypowiedzeń, setki godzin negocjacji z przeszłymi wspólnikami, nieporozumienia ze związkami zawodowymi, pertraktacje z dłużnikami. A w końcu okazało się, że w sejmie przeszedł ten projekt ustawy, która zakłada pomoc tylko ZOZ-om publicznym. Musieliśmy znowu zmienić kierunek działania, zrezygnować ze spółki, cofnąć wypowiedzenia i przedłużyć działalność ZOZ. Jednak chcę podkreślić, że decyzja o przedłużeniu działalności medycznej SP ZOZ, nie jest zaniechaniem procesu restrukturyzacji, a jedynie próbą skorzystania z pomocy Państwa w procesie restrukturyzacyjnym. Tak, więc obecne działania Zarządu Powiatu są kontynuacją działań restrukturyzacyjnych z uwzględnieniem możliwości skorzystania z ewentualnej pomocy Państwa.

BolecInfo


Czy kolejny kredyt, jaki zaciągnie starostwo znowu zostanie "utopiony" nie wiadomo gdzie, tak jak to było do tej pory?
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Poprzedni kredyt nie został utopiony nie wiadomo gdzie, tylko przeznaczony został na spłatę najbardziej wymagalnych zobowiązań, również wobec pracowników. Nie wiem skąd takie pogłoski. Gdyby nie ten kredyt, nie byłoby już szpitala w Bolesławcu. Kolejny kredyt zostanie również przeznaczony na podobne cele.

BolecInfo


Czy wycofane zostały wypowiedzenia z pracy załodze SP ZOZ-u i czy wszyscy pracownicy zostaną zatrudnieni??
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Pracownicy sami zdecydowali o tym, czy wrócą do pracy. My nie planujemy nikogo zwalniać. Ci, którzy oddali wypowiedzenia do 1 kwietnia, dziś normalnie pracują.

BolecInfo


Czy nastąpi likwidacja SP ZOZ-u, jeżeli tak to kiedy??
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Planowane było przekształcenie szpitala poprzez likwidację SP ZOZ jako formy przestarzałej i trudnej w zarządzaniu (szybkość podejmowania decyzji). Nigdzie na zachodzie nie ma czegoś takiego jak szpitale publiczne. Tylko spółka działająca według normalnych praw ekonomicznych, może na siebie zarobić. Muszę dodać, że także tylko w takim stanie prawnym jak spółka, powiat miał możliwość spłaty długu i zatrzymania roszczeń komorniczych. Teraz cały czas czekamy na końcowy kształt sejmowej ustawy o restrukturyzacji i oddłużeniu ZOZ-ów, nad którą obecnie pracuje senat. Założyliśmy, że proces likwidacji szpitala będzie trwał trzy lata. Ale od końcowego kształtu ustawy zależy, czy likwidacja w ogóle nastąpi. Nie jest to dosłownie likwidacja, tylko przekształcenie go w Spółkę Użyteczności Publicznej, oczywiście jeśli pozwoli na to ustawa.

BolecInfo


Czy do spółki, jaką tworzy starostwo wejdą poszczególne gminy? Pytam dlatego, iż ostatnio w mediach ukazała się informacja (pismo) w którym przedstwiciele gmin nie są przekonani co do tego czy wejdą do spółki?
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Cały czas jednak wierzę, że poszczególne gminy pomogą finansowo naszemu szpitalowi. Przecież leczą się tam mieszkańcy całego powiatu, a nie wybranych gmin. Np. na ostatniej sesji rady miasta, radni wyrazili wolę wsparcia procesu restrukturyzacyjnego szpitala, a środki pieniężne, którymi miasto wesprze powiat bolesławiecki, przekazane nam zostaną w formie pożyczki, która będzie mogła zostać umorzona.

BolecInfo


Czy to prawda, że oddział laryngologii został/zostanie zlikwidowany?
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Uważam, że to pytanie do pani Dyrektor szpitala, a nie do mnie.

BolecInfo


W „Faktach Bolesławca” napisano, że jedynym pana sukcesem było zorganizowanie drużyny piłkarskiej spośród radnych, czy zgadza się pan z tą opinią??
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Nie, to nie jedyny sukces, choć nie ukrywam, że dotychczasowe występy drużyny radnych to wspaniała promocja naszego powiatu. Nasz samorząd od chwili wyborów pracował bardzo intensywnie i solidnie, dlatego mamy na swoim koncie wiele innych sukcesów. Wymienię tylko kilka.

Pierwszy to powstanie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jak zapewne pamiętacie, rodzice dzieci niepełnosprawnych już od lat zabiegali o utworzenie dla swoich pociech Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dzieci miały tam nabywać nowych umiejętności potrzebnych im, nie tylko w życiu codziennym, ale i zawodowym. Dopiero nasz samorząd podszedł do tego pomysłu z pełnym zrozumieniem i zdecydował, że pomoże w tak szczytnym celu. W roku ubiegłym na uruchomienie WTZ przeznaczyliśmy 300 tys. złotych. W tym roku przekażemy kolejne 400 tysięcy pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dziś, dzięki tym środkom, 30 pensjonariuszy pracuje i rehabilituje się pod okiem specjalistów. Niepełnosprawni odkrywają tam, że mogą być potrzebni w społeczeństwie.

Powiatowy Urząd Pracy jest jednym z najlepiej działających PUP w województwie dolnośląskim. Tylko w roku ubiegłym, dzięki pośrednictwu Powiatowego Urzędu Pracy 2 362 bezrobotnym udało się znaleźć pracę. Co najważniejsze, wszystkie te osoby nadal pracują. Tak jest na przykład z grupą 80 bezrobotnych, których przeszkoliliśmy wspólnie z Zakładami Ceramicznymi Bolesławiec. Tylko jedna osoba zwolniła się z pracy na własne żądanie. Panie pracujące na malarni doszły już do takiej wprawy, że zarabiają nawet 2 tysiące złotych miesięcznie. Wcześniej, niektóre z nich przez wiele lat bezskutecznie szukały zatrudnienia. Jedno lepszych miejsc w województwie nasz PUP zawdzięcza także ilości pieniędzy pozyskanych z funduszu pracy i Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom, zorganizowaliśmy staże absolwenckie, a część bezrobotnych skierowaliśmy na prace interwencyjne. Z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację dwóch programów – „Praca bez barier w UE” oraz „Powrót do pracy” dyrekcja Powiatowego Urzędu Pracy pozyskała ponad 312 tys. złotych. Z dotacji w ramach programu Phare 2002 na projekt „Moja Pierwsza Praca” bolesławiecki PUP otrzymał ponad 76 tysięcy Euro. W chwili obecnej dyrekcja urzędu pracy przygotowuje kolejny projekt w ramach ogłoszonego przez Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego konkursu dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na kwotę 202 tys. złotych. Z tego 60% pokryje Europejski Fundusz Społeczny. Projekt skierowany będzie do ludzi w wieku powyżej 25 lat, pozostających w ciężkiej sytuacji materialnej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin wielodzietnych.

Pomimo ciągłego obcinania nam subwencji drogowych i oświatowych udało nam się wykonać na terenie powiatu kilka ważnych inwestycji. Remont I Liceum Ogólnokształcącego pochłonął 1 milion 200 tysięcy złotych. Szkoła została ocieplona, wymieniono okna, budynek zyskał również efektowną elewację. Środki na remont pozyskano m.in. z jednoprocentowej rezerwy subwencji oświatowej oraz Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Także przeprowadzono prace remontowe w Młodzieżowym Domu Kultury. Zmodernizowany został już dach i wymienione okna. 64 tysiące na ten cel przekazał Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Ważną ubiegłoroczną inwestycją było także przeniesienie na ulicę Zwycięstwa, Poradni Pedagogicznej. Pomieszczenia, w których obecnie znajduję się placówka zostały wyremontowane oraz dostosowane do potrzeb poradni. W listopadzie odbyło się uroczyste otwarcie kompleksowo wyremontowanej drogi Świętoszów – Rudawica. Droga ta jest jedną z najbardziej strategicznych tras naszego powiatu. Łączy bowiem dwa województwa – dolnośląskie i lubuskie oraz jest najkrótszą trasą pomiędzy siedzibą świętoszowskiej 10 Brygady Kawalerii Pancernej i 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Jeszcze kilka miesięcy temu stan techniczny tej drogi budził złość kierowców i spędzał sen z powiek wojskowych, władz gminy Osiecznica i powiatu. Dlatego uznaliśmy, że pomimo tego, że droga leży na obrzeżach naszego powiatu, jej remont jest priorytetem ze względów strategicznych. Całkowity koszt ponad siedmiokilometrowego odcinka drogi, kosztował 2 miliony 100 tysięcy złotych. Część pieniędzy na remont wyłożyła gmina Osiecznica, za co jesteśmy jej władzom bardzo wdzięczni. Jest to przykład na to, że współpraca pomiędzy samorządami może się bardzo dobrze układać. Teraz przed nami remont mostów w Świętoszowie. Projekty są już gotowe. Czekamy tylko na decyzję, ile pieniędzy na ten cel dostaniemy z rezerwy budżetowej Państwa.

Ciężko pracowały także pozostałe wydziały starostwa. Wydział komunikacji transportu w latach 2003 i 2004 rozpatrzył i załatwił około 80 tysięcy spraw. Ponad 2, 5 tysiąca spraw załatwiono w ubiegłym roku w wydziale ochrony środowiska, wydział architektoniczno budowlany przyjął 4000 wniosków i wydał prawie 2 tysiące decyzji, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego rozpatrzył w roku ubiegłym 1500 spraw, a pracownicy wydziału geodezji, katastru i nieruchomości przyjęli 3300 interesantów. To były naprawdę dobrze przepracowane lata. Jestem za to wszystkim moim pracownikom bardzo wdzięczny.

BolecInfo


Czy mógłby pan opowiedzieć Bolecnautom o sukcesach drużyny radnych?
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Piłkarska drużyna Radnych Powiatu Bolesławieckiego powstała w 2003 roku, na wniosek zarządu Powiatu Bolesławieckiego. Celem powstania drużyny była integracja środowisk samorządowych, a także integracja samorządowców z mieszkańcami powiatu.

W skład drużyna Radnych Powiatu Bolesławieckiego wchodzą radni powiatowi, miejscy i gminni obecnej i poprzedniej kadencji. Oprócz mnie w drużynie grają wiceprzewodniczący rady powiatu Jan Kozak, wicestarosta Cezary Przybylski, członek zarządu powiatu bolesławieckiego Wiesław Słobodzian, radny powiatu poprzedniej kadencji Piotr Hodowany, radni miasta Bolesławiec Jan Kozioł i Jarosław Kowalski, radny gminy Osiecznica Grzegorz Górski, radny gminy Nowogrodziec Zbigniew Skwarek oraz radny gminy Warta Bolesławiecka Aleksander Wis.

Drużyna istnieje dopiero dwa lata, a ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Bolesławieccy radni dwukrotnie wywalczyli tytuł Mistrza Dolnego Śląska, a w Mistrzostwach Polski Drużyn Piłkarskich Radnych, które rozegrane zostały 1 i 2 kwietnia w Wolsztynie, zdobyliśmy tytuł mistrza Polski. To wielki sukces tym bardziej, że w zawodach startowały najlepsze z najlepszych zespołów w kraju. Drużyna była także organizatorem dwóch turniejów piłkarskich drużyn samorządowych. Jednak występy w turniejach to tylko jedna z działalności drużyny Radnych Powiatu Bolesławieckiego. Samorządowcy występują także w wielu turniejach charytatywnych, z których dochody przeznaczane są na szczytne cele. Członkowie drużyny są także czynnymi trenerami i instruktorami piłkarskimi, którzy zajmują się praca szkoleniową z dziećmi i młodzieżą.

BolecInfo


Ostatnio głośno jest w mediach o tzw. Liście Wildsteina. Przypomnę, że po całym Bolesławcu zostały rozwieszone plakaty z nazwiskami włodarzy miasta i powiatu, na której widniało również i pana nazwisko. Czy był pan tajnym współpracownikiem SB?
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Nie, nigdy nie byłem tajnym współpracownikiem SB.

BolecInfo


Budynek starostwa (okrąglak) zaczyna „straszyć”. Czy starostwo zamierza go w końcu wyremontować??
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Nie przewidujemy remontu w najbliższym czasie, ponieważ wszystkie wolne środki finansowe idą do szpitala. Według mnie ratowanie ZOZ-u jest ważniejsze, niż malowanie okrąglaka.

BolecInfo


Czy zamierza pan wstąpić do nowo powstałej Partii Demokratycznej??
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Oczywiście. Całym sercem popieram tą inicjatywę. Uważam, że solidna partia centro-liberalna jest niezwykle potrzebna polskiej demokracji. I mam zamiar czynnie w tym uczestniczyć.

BolecInfo


W przyszłym roku wybory samorządowe czy zamierza pan kandydować i czy jest pan zadowolony z realizacji swoich planów?
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Nie wiem jeszcze czy będę kandydował. Uważam, że za wcześnie jeszcze na takie deklaracje.

BolecInfo


Podobno wicestarosta Cezary Przybylski ma być ogólnomiejskim, ponad podziałami, kandydatem do parlamentu. Czy jeżeli zdecyduje się wystartować w wyborach, może liczy na pana poparcie??
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Nic o tym nie wiem, że ma być jeden ogólnomiejski kandydat. Nie słyszałem również, żeby były prowadzone jakieś rozmowy na temat wyłonienia jednego przedstawiciela z terenu miasta i powiatu.

BolecInfo


Na zakończenie czy chciałby pan przekazać coś Bolecnautom??
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławiecki


Przede wszystkim łączę się z nimi w bólu po utracie naszego ukochanego Papieża Jana Pawła II. Według mnie, bez Ojca Świętego Polska już nie będzie taką samą Polską. Jeszcze przez wiele lat, będziemy odczuwali brak osoby, która swoim postępowaniem udowodniła, że miłość bliźniego jest jedną z najważniejszych ludzkich wartości.

BolecInfo


Dziękujemy
Krzysztof Konopka
Starosta bolesławieckiDodawanie nowych pyta zostao zablokowane.Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.