ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4704, 20 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

BolecFelieton9 października 2019r. godz. 09:20, odsłon: 3262, Kazimierz Marczewski
Drzwi do Ameryki otwarte
Amerykanie nie uznają też Polski jako państwa w pełni demokratycznego, wolnego.
Bolesławiec - Informacje: Drzwi do Ameryki otwarte Kazimierz Marczewski (fot. Bernard Letowski)

Czy bolesławianie pojadą do Ameryki?

W piątek 4 października dotarła do Polski informacja, że prezydent Stanów Zjednoczonych podjął decyzję i podpisał stosowny dokument o zniesieniu wiz dla obywateli polskich.

Niegdyś niedostępny, pozostający w sferze marzeń, świat stoi dzisiaj otworem i czeka na bolesławian. W zasadzie będzie na wyciągnięcie ręki - odrobina chęci i już można zasiąść w fotelu w samolocie i polecieć za ocean.

Nie przypuszczam jednak, że bolesławianie od razu ruszą na podbój Ameryki, ale namawiam tych co mogą, aby odwiedzili Stany Zjednoczone, kiedy tylko będą mogli.

Jest to kraj, który został zbudowany przez imigrantów zarobkowych. Miałem możliwość być na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Odwiedziłem wiele miast i zobaczyłem Amerykę z wielu stron. Byłem między innymi w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Miami, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas.

Szczególnie została mi w pamięci wizyta w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. Obserwowałem tam start rakiety Falcon Heavy. W Waszyngtonie udało mi się też zobaczyć mecz koszykówki (NBA) Washington Wizards - Chicago Bulls. Ogromne wrażenie zrobił na mnie cmentarz narodowy Arlington, gdzie pochowany jest między innymi prezydent USA, który zginął z zamachu John Fitzgerald Kennedy. Wielkie emocje przeżyłem, gdy oglądałem kaniony w Nevadzie i Utah.

Kto pojedzie do USA od razu zauważy, że Stany Zjednoczone to kraj wolności, tolerancji i demokracji. Nie takiej tolerancji „na papierze”, jaką widzimy w Polsce, ale tolerancji rzeczywistej, praktycznej.

Warto tam pojechać i zobaczyć to wszystko, aby uświadomić sobie na czym polega i jak wygląda wspólne życie wolnych ludzi. Każdy może czuć się tam jak u siebie bez względu na to jakie ma korzenie, w co wierzy czy czym się zajmuje.

Amerykanie wszystko zawdzięczają swojej pracy i chęci budowania ciągle czegoś nowego. Ludzie są tam niezwykle uprzejmi, życzliwi i przyjaźni. To prawdziwi pracoholicy. Biznes kręci się non-stop. Markety spożywcze są otwarte przez całą dobę a widok kupujących o trzeciej nad ranem nikogo nie dziwi. Jednocześnie nikt nikomu nie wchodzi w sferę prywatną – nie krytykuje za to w co wierzy lub nie, albo z kim spędza wolny czas.

Ceny w USA są nieco wyższe niż w Polsce, ale za to porównywalne do tych, które widzimy w krajach Europy Zachodniej. Tańsza jest natomiast benzyna, która kosztuje nieco ponad trzy złote za litr. Pozwala to na łatwe podróżowanie po całym kraju. Zresztą infrastruktura drogowa jest także znakomicie przystosowana do ruchu samochodowego. Wszędzie są drogi szybkiego ruchu lub autostrady. To, co może zdziwić to to, że Amerykanie jeżdżą o wiele nowszymi i większymi autami niż Polacy, a mimo to limity prękości na autostradach są o wiele niższe niż u nas. W ten sposób dbają o bezpieczeństwo na drogach i to im się doskonale udaje.

Bezpieczeństwo to zresztą temat narodowy w USA. W wielu miejscach stosowane są procedury bezpieczeństwa: przez bramki przechodzi się nie tylko lotniskach, ale także w muzeach, halach sportowych, parkach rozrywki i wielu innych miejscach. To efekt zamachów terrorystycznych, m.in. na World Trade Center.

W USA byłem w 2001, ale też i w 2019 roku. Miałem wiec możliwość zobaczyć jak na przestrzeni ostatnich lat rozwinął się ten kraj w porównaniu do Polski. A właściwie jak rozwinęła się Polska w porównaniu do USA – bo to jednak to my mamy się czego od Amerykanów uczyć.

Z przykrością muszę stwierdzić, że nie pomogła nawet nam „dobra zmiana”. Znacznie zostaliśmy w tyłu i to w wielu dziedzinach i wciąż mamy wiele do nadrobienia. Gdyby Amerykanie nie robili nic, to zapewne potrzebowalibyśmy z pięćdziesięciu lat, żeby ich dogonić. W rzeczywistości nigdy Ameryki nie dościgniemy. To efekt nie tylko naszej historii, ale także mniejszego zaangażowania w prywatny biznes.

Z moich obserwacji wynika, że Amerykanie nie uznają też Polski jako państwa w pełni demokratycznego, wolnego. Dostrzegają zagrożenia ze strony państwowych instytucji i polityków, którzy próbują wpływać na wolne media ograniczając ich swobodę.

Dwutygodniowa wycieczka (na własną rękę czy zorganizowana) do Stanów Zjednoczonych, z pełnym wyżywieniem i codziennym zwiedzaniem, to wydatek minimum 10-15 tysięcy złotych na osobę. Nie jest więc to najtańszy urlop, ale mimo wszystko warty tych pieniędzy.

Kto ma możliwości i chce, ma teraz otwarte drzwi i może pojechać zobaczyć ten, niezwykły pod każdym względem, kraj. Gorąco do tego zachęcam – USA to nie tylko wielkie miasta znane nam z licznych filmów i seriali, ale także – a może przede wszystkim - niezliczone miejsca, które stworzyła natura. Pod względem turystycznym to jeden z najlepiej przygotowanych krajów na świecie. Wszystko jest jakby w większej skali – wielkie muzea, liczne „największe” eksponaty, olbrzymie parki narodowe, wielkie samochody, wielkie miasta itd.

O Stanach Zjednoczonym, największym światowym mocarstwie, można mówić w nieskończoność, ale koniecznie trzeba ten kraj odwiedzić, aby przekonać się co oznacza wolność i demokracja, jak ważna jest praca i tolerancja dla innych. Jak w zgodzie powinno się budować swoją światową przyszłość.

Chcesz zobaczyć uśmiechniętych i życzliwych ludzi, dynamicznie rozwijający kraj, jedź do Ameryki. Warto.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

~Krasna Surfinia   9 października 2019r. o 9:32

~Krasna Surfinia

Postów:

"Chcesz zobaczyć uśmiechniętych i życzliwych ludzi, dynamicznie rozwijający kraj, jedź do Ameryki."
Ja takich ludzi widzę codziennie na ulicy, nie muszę tam jechać. Niech Pan Kazimierz się uśmiechnie i na starość nie robi się zgorzkniały - przesyłam uśmiechy i pozdrowienia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwonopomarańczowy Cedr   9 października 2019r. o 9:43

~~Czerwonopomarańczowy Cedr

Postów:

~Krasna Surfinia napisał(a): "Chcesz zobaczyć uśmiechniętych i życzliwych ludzi, dynamicznie rozwijający kraj, jedź do Ameryki."
Ja takich ludzi widzę codziennie na ulicy, nie muszę tam jechać. Niech Pan Kazimierz się uśmiechnie i na starość nie robi się zgorzkniały - przesyłam uśmiechy i pozdrowienia.


HAHA ciekawe, gdzie chodzisz?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Stalowoniebieski Złotlin   9 października 2019r. o 9:48

~Stalowoniebieski Złotlin

Postów:

Idz do Badera tam zobaczysz zmeczonych ludzi
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Chabrowa Perowskia   9 października 2019r. o 10:06

~~Chabrowa Perowskia

Postów:

"Z moich obserwacji wynika, że Amerykanie nie uznają też Polski jako państwa w pełni demokratycznego, wolnego. Dostrzegają zagrożenia ze strony państwowych instytucji i polityków, którzy próbują wpływać na wolne media ograniczając ich swobodę".

Trafne spostrzeżenie , tylko jest w tym przypadku jeden problem. Stany Zjednoczone jako główny uczestnik zimnej wojny, wiedzą ,że kraje postkomunistyczne , są przesiąknięte do końca agenturą . Otwierając się bezmyślnie na emigrację z bloku wschodniego ryzykują zalewem agentury).
Wielu zwykłym osobom to pomoże, może w końcu poukładają sobie swoje życie w kraju, gdzie jak ktoś ciężko pracuje to mu płacą, w przeciwieństwie do Polski, gdzie się ciężkiej i uczciwej pracy nie szanuje i człowieka pracującego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Smolisty Dziurawiec   9 października 2019r. o 10:30

~Smolisty Dziurawiec

Postów:

Dedykuje utwór- tu narazie jest sciernisko ale będzie. ..
San Francisco...- wtedy sprawdzimy razem?


Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudy Dereń   9 października 2019r. o 10:36

~Rudy Dereń

Postów:

Słowo klucz - wolność.
Fundament tej wolności - konstytucja, której artykułów nie zmieni widzimisię paru cwaniaczków z Sejmu za pomocą ustawy nowelizowanej zawsze jeżeli potrzeba. Coś jeszcze?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Granatowoczarna Metasekwoja   9 października 2019r. o 10:44

~~Granatowoczarna Metasekwoja

Postów:

A co nam brakuje być życzliwym i uśmiechniętym i rozwijać dynamicznie naszą małą ojczyznę okręg bolesławiecki?
Może na to Pan Redaktor da odpowiedź.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnobrązowa Tibuchina   9 października 2019r. o 11:11

~~Jasnobrązowa Tibuchina

Postów:

Wolność hamerykańska:
-90km/h na autostradzie 70 w terenie niezabudowanym.
-policja najpierw strzela potem pyta
-1,5 mln ludzi w więzieniach
- krzywo popatrz na czarnoskórego i od razu będziesz siedział za rasizm
-jeden na 100 pokaże ci gdzie jest Polska na mapie
-napiwek obowiązkowy na każdym kroku
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

ProfiCztery kulturyDomoExprtWeterynarzMORENA
Inne informacje z regionu
reklama Żabka zaprasza!
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.