Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Dariusz Gołębiewski LIVE dziś w samo południe - 19 urodziny Bolec.Info
~~zxc niezalogowany
17 maja 2023r. o 13:10
Pierwszy sensowny i rzeczowy rozmówca w tym tygodniu. Dziękuję.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Dariusz Gołębiewski niezalogowany
17 maja 2023r. o 13:16
~~Jaskraworóżowa Tawułka napisał(a): "Francuzi byli okupantami"? Kogo okupowali? Polaków? Zmiana nazwy ulicy z Kutuzowa na proponowaną przez pana Darka pruską bohaterkę, no to chyba propozycja przejścia z deszczu pod rynnę. Dlaczego nie zaproponować Polskiego generała albo samego Napoleona, który przecież był kilkakrotnie w Bolesławcu?

Napoleon wydał rozkaz zamiany sierocińca (!) w Bolesławcu w szpital wojskowy, ignorując mieszkające tam sieroty. Jego wojska plądrowały nam miasto, a na koniec tylko intensywne zabiegi pastora uratowały obecny kościół pw. MBNP od wysadzenia w powietrze przez francuskich żołnierzy. Dawanie Napoleonowi ulicy w Bolesławcu byłoby więc - przynajmniej w mojej opinii - niewłaściwe. Zbliża się 210 rocznica wkroczenia wojsk francuskich do Bolesławca w 1813 roku, o czym powstanie obszerny artykuł.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Jaskraworóżowa Tawułka niezalogowany
17 maja 2023r. o 13:35
~~Dariusz Gołębiewski napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Jaskraworóżowa Tawułka napisał(a): "Francuzi byli okupantami"? Kogo okupowali? Polaków? Zmiana nazwy ulicy z Kutuzowa na proponowaną przez pana Darka pruską bohaterkę, no to chyba propozycja przejścia z deszczu pod rynnę. Dlaczego nie zaproponować Polskiego generała albo samego Napoleona, który przecież był kilkakrotnie w Bolesławcu?

Napoleon wydał rozkaz zamiany sierocińca (!) w Bolesławcu w szpital wojskowy, ignorując mieszkające tam sieroty. Jego wojska plądrowały nam miasto, a na koniec tylko intensywne zabiegi pastora uratowały obecny kościół pw. MBNP od wysadzenia w powietrze przez francuskich żołnierzy. Dawanie Napoleonowi ulicy w Bolesławcu byłoby więc - przynajmniej w mojej opinii - niewłaściwe.
Zbliża się 210 rocznica wkroczenia wojsk francuskich do Bolesławca w 1813 roku, o czym powstanie obszerny artykuł.


Przypomnę szanownemu panu, że armia napoleońska składała się ze 100 tys. polskiego wojska pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego, a wojna z Rosją była zwana II wojną polską bo stawką w niej było wyzwolenie Polski, przypomnę że w naszym hymnie narodowym Napoleon ma swoje miejsce honorowe. Jeśli chodzi o stosunek wojsk napoleoińskich do ludności cywilnej to wiem, że za wszelkie zbrodnie na niej na osobisty rozkaz Napoleona groziła kara śmierci dlatego być może ta kobieta, która miała aresztować francuskiego generała mogła to zrobić.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Kamila niezalogowany
17 maja 2023r. o 13:35
Czy Pan mógłby uczyć w szkole podstawowej j. polskiego, czy skupia się Pan tylko na historii?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Dariusz Gołębiewski niezalogowany
17 maja 2023r. o 14:04
~~Jaskraworóżowa Tawułka napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Dariusz Gołębiewski napisał(a):
Ktoś napisał: Ktoś napisał: ~~Jaskraworóżowa Tawułka napisał(a): "Francuzi byli okupantami"? Kogo okupowali? Polaków? Zmiana nazwy ulicy z Kutuzowa na proponowaną przez pana Darka pruską bohaterkę, no to chyba propozycja przejścia z deszczu pod rynnę. Dlaczego nie zaproponować Polskiego generała albo samego Napoleona, który przecież był kilkakrotnie w Bolesławcu?

Napoleon wydał rozkaz zamiany sierocińca (!) w Bolesławcu w szpital wojskowy, ignorując mieszkające tam sieroty. Jego wojska plądrowały nam miasto, a na koniec tylko intensywne zabiegi pastora uratowały obecny kościół pw. MBNP od wysadzenia w powietrze przez francuskich żołnierzy. Dawanie Napoleonowi ulicy w Bolesławcu byłoby więc - przynajmniej w mojej opinii - niewłaściwe.
Zbliża się 210 rocznica wkroczenia wojsk francuskich do Bolesławca w 1813 roku, o czym powstanie obszerny artykuł.

Przypomnę szanownemu panu, że armia napoleońska składała się ze 100 tys. polskiego wojska pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego, a wojna z Rosją była zwana II wojną polską bo stawką w niej było wyzwolenie Polski, przypomnę że w naszym hymnie narodowym Napoleon ma swoje miejsce honorowe. Jeśli chodzi o stosunek wojsk napoleoińskich do ludności cywilnej to wiem, że za wszelkie zbrodnie na niej na osobisty rozkaz Napoleona groziła kara śmierci dlatego być może ta kobieta, która miała aresztować francuskiego generała mogła to zrobić.

Tak zwana II wojna polska to nazwa propagandowa. Gdyby Napoleon chciał odtworzyć państwo polskie, natychmiast po wyzwoleniu Litwy zacząłby tworzyć pierwsze struktury administracyjne, rzecz jasna związane z armią, skoro trwała wojna. Napoleon walczył z Rosją, bo ta stała mu na przeszkodzie do zdobycia hegemonii w Europie, a że jego sukces był w polskim interesie, bo możliwe że po zwycięstwie powstałaby jakaś forma polskiej państwowości, to i armia Poniatowskiego była liczna. A jeśli chodzi o postępowanie wojsk francuskich w Bolesławcu i na Dolnym Śląsku, istnieje na ten temat dość obszerna literatura - mogę odesłać przede wszystkim do ksiażki "Kampania 1813. Śląsk i Łużyce" Mariusza Olczaka oraz publikacji świadków wydarzeń - Johanna Bergemanna (Chonik der Stadt Bunzlau. Dritte Abtheilung) oraz Erdmanna Buquoia (Das Waisenhaus zu Bunzlau).
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Jaskraworóżowa Tawułka niezalogowany
17 maja 2023r. o 14:38
Widzę, że szanowny pan ma stereotypowe podejście do Napoleona, zgodne, że tak się wyrażę z nauczaniem historii z czasów słusznie minionych. Mnie też tak uczono dlatego się panu nie dziwię ale trochę mi przykro. Jednak w czasach II RP Polacy docenili wkład Napoleona w walkę Polaków o swoje państwo. Dlatego w wielu miastach były ulice jego imienia co zmieniło się po 45 roku.
Tylko wspomnę jedną rzecz, to nie Napoleon chciał podbić Rosję tylko Rosja chciała zagarnąć polskie ziemie co ostatecznie się stało. Widzimy co się dzieje obecnie. Historia to nauczycielka życia. Tak też mawiał Napoleon. Pozdrawiam Pana.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Dariusz Gołębiewski niezalogowany
17 maja 2023r. o 17:14
~~Kamila napisał(a): Czy Pan mógłby uczyć w szkole podstawowej j. polskiego, czy skupia się Pan tylko na historii?

Parę lat temu studiowałem polonistykę, ale niestety przerwałem w pewnym momencie, więc zostaje mi raczej tylko historia.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Andrzej54 niezalogowany
17 maja 2023r. o 21:29
Proszę się odnieść do zapytania z ostatnich" Okruszków Historii" Teatr Stary .
Pozdrawiam.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMA Dni otwarte w Ultima