Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Szopy pracze opanowały Bóbr - WIDEO
~~Iliowobłękitny Wiesiołek niezalogowany
19 lipca 2023r. o 21:06
Gatunek inwazyjny należy eksterminować.
Nie jedyny, zresztą.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Ciemnobursztynowa Fasola niezalogowany
19 lipca 2023r. o 21:09
Fajne zwierzątka, jeszcze się trochę porozmnażają i mamy namiastkę Ameryki u nas:)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Płoworudy Przegorzan niezalogowany
19 lipca 2023r. o 21:56
Najbardziej inwazyjnym gatunkiem na Ziemi jest homo sapiens.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~J23 niezalogowany
19 lipca 2023r. o 22:20
"Jest kilka przyczyn, dla których jest on, kolokwialnie mówiąc, taki paskudny. Choćby to, że penetruje praktycznie wszystkie strefy. To znaczy, że w przeciwieństwie do naszych drapieżników, choćby lisa, fantastycznie wspina się na czubki najwyższych drzew, sięgając do dziupli i gniazd. I podobnie jak norka amerykańska lubi miejsca związane z wodą. Świetnie pływa, więc dostanie się wszędzie" - podkreśla dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody (IOP) PAN i główny redaktor "Atlasu ssaków Polski", prof. Henryk Okarma.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~J23 niezalogowany
19 lipca 2023r. o 22:21
"Jeśli gdzieś zadomowią się szopy, lokalną faunę czekają kłopoty. Zagrożone są zwłaszcza gatunki rzadkie i ginące, jak np. kuraki leśne, duże dziuplaki, drozdy, ptaki siewkowe, wodne i wodno-błotne. "Niemałe spustoszenia [szop] czyni w lęgach ptasich, które rabuje gdziekolwiek są umieszczone, nawet w zabezpieczonych przed kunami dziuplach, z których jaja bądź młode wybiera przebiegle łapami. Podobne straty wyrządza wśród innych drobnych (np. żaby) i średnich (np. zające) kręgowców, wpływając tym samym na strukturę i funkcjonowanie zespołów ekologicznych" - czytamy w "Gatunkach obcych w faunie Polski" - opracowaniu autorstwa ekspertów IOP PAN."
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~J23 niezalogowany
19 lipca 2023r. o 22:22
"To prawdziwy dramat - mówią przyrodnicy, bo obecność szopa pracza w ekosystemach utrudnia próby przywracania w nich gatunków ginących, np. głuszców, jarząbków i cietrzewi. Do tego szop może roznosić wściekliznę i pasożyty, m.in. groźne nicienie..."
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~J23 niezalogowany
19 lipca 2023r. o 22:24
Potrąconego przez samochód szopa na terenie dotychczas od niego wolnym, w Dolinie Liwca, w Prószynie (gm. Siedlce), znaleziono w końcu lutego. "Dolina Liwca jest obszarem Natura 2000, chronionym na mocy Dyrektywy Ptasiej. Występują tam gatunki ptaków, dla których szop może być sporym zagrożeniem. Chodzi głównie o ptaki gniazdujące na ziemi, szczególnie siewkowe. Na pewno dla derkacza, rycyków, czajek, kulików wielkich - ale nie tylko, bo szop łazi też bardzo sprawnie po drzewach. Są wiarygodne informacje, że może rozbijać nawet budki lęgowe" - mówi Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej, działającej na tym terenie.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Hebanowy Bluszczyk niezalogowany
19 lipca 2023r. o 22:38
Dwa dni temu leżał rozjechany przez samochód pomiędzy Tomaszowem a Lubkowem. A swoją drogą to ciekawe czy domowe kury łapie?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.